Ana Sayfa / Manşet / Şair Yazar ve İş insanı Sait Dervişoğlu, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladı

Şair Yazar ve İş insanı Sait Dervişoğlu, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladı

Şair Yazar ve iş insanı Sait Dervişoğlu, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolaysıyla yazılı bir mesaj yayınlayarak, çalışan gazeteciler gününü kutladı. Her zaman basın mensuplarına ayrı bir değer verdiğini ve basının özgür olması gerektiğini belirten Dervişoğlu, basını özgür olmayan toplumların da özgür olmadığına dikkat çekti.

Basın mensuplarının zor koşullar altında çalıştığını belirten Dervişoğlu,  “Özellikle yerel basın kuruluşları ekonomik sorunlar nedeniyle büyük mağduriyetler yaşıyorlar. 2013 yılında 7.158 olan toplam gazete ve dergi sayısı 2020 yılında 4 bin 746 düştü ve 2021 yılında ekonomik buhran derinleşmesi, yerel basını belirli günlerde çıkmaya ya da yeni kapanmalara yol açtı. Yerel ve ulusal basında ciddi ekonomik sorunlar devam ediyor. Gazetelerde el değiştirmeler, kapanmalar ,gazete sayısı azaltarak ayakta durmaya çalışma ve sonuçta çalışanları işten çıkarmak zorunda kalmalar devam ediyor. Ülkemizde 23.306 gazetecinin önemli bölümü zor şartlarda görevini yapıyor. Ya da işsiz. Gazetecilik mezunlarında işsizlik oranı genel işsizlik oranının iki katından fazla duruma geldi. Yerel Gazeteler yayın yaptıkları yörelerin sorunlarını gündeme getiren, zor şartlara rağmen illerinin, ilçelerinin her anlamda kalkınması için mücadele veren basın kuruluşları, artan girdi maliyetleri karşısında bir bir kapılarına kilit vurmak zorunda kalıyor. Yerel basına reklam verebilecek özel kuruluşlar ekonomik sorunlar nedeni ile ilk tasarrufu basına verdiği desteği kesmek oluyor. Resmi ilan bedellerinin olması gereken rakamların çok altında kalması sonucu yerel gazeteler varlıklarını sürdüremeyecek duruma gelirken, ulusal gazetelerde kağıt fiyat artışı ve diğer matbaa ve genel giderlerle zor şartlarda yayınını sürdürüyor. ” dedi.

Basının hür ve tarafsız olması gerektiği çağrısında bulunan Dervişoğlu,” Toplumun gözü kulağı, sesi olan; vatandaşlarımızın haber alma hakları adına fedakârca çalışan basın mensuplarımız aynı zamanda demokrasimizin ve ifade hürriyetinin vazgeçilmez bir unsurudur. Bu duygu ve düşüncelerle; Mersin’imizin kıymetli basın mensupları başta olmak üzere, gerçeklerin peşinden koşarak, toplumu aydınlatan ve halkımızın sesi olan bütün gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlar, kendilerine başarılı bir meslek hayatı dilerim” ifadelerini kullandı.

 

PAYLAŞIN
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Hakkında haber news24

Tekrar kontrol edin

Başkan Tarhan, ilk dakikadan itibaren vatandaşının yanında

Türkiye deprem felaketine gece uykudayken yakalandı. Ülkemizin pek çok kentinde olduğu gibi Mersin’de de yoğun ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir