Ana Sayfa / Manşet / Aytun Çıray’dan Fuat Oktay’a: “Türk vatandaşlığı için 250 bin dolara taksit imkanı doğru mu?”

Aytun Çıray’dan Fuat Oktay’a: “Türk vatandaşlığı için 250 bin dolara taksit imkanı doğru mu?”

İYİ Parti Genel Başkan Başdanışmanı Aytun Çıray, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığının taksitle satıldığı iddialarını Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sordu. Oktay’a “Türk vatandaşlığı almak için belirlenen 250 bin dolarlık bedele taksitle ödeme imkanı sağlandığı doğru mu” sorusunu yönelten Çırak, “Eğer bu iddialar doğruysa tam bir skandaldır” dedi.

İYİ Parti Genel Başkan Başdanışmanı Aytun Çıray, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığının taksitle satıldığı iddialarını Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sordu. Oktay’a “Türk vatandaşlığı almak için belirlenen 250 bin dolarlık bedele taksitle ödeme imkanı sağlandığı doğru mu” sorusunu yönelten Çırak, “Eğer bu iddialar doğruysa tam bir skandaldır” dedi.

İYİ Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığının taksitle satıldığı iddialarına ilişkin, Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi verdi. “ABD’nin maşası terör örgütü” olarak tanımladığı Taliban’ın Afganistan’ın büyük çoğunluğunda yeniden hakimiyet kurduğunu vurgulayan Çıray, Türkiye’nin ise son derece planlı bir sevk ve nakil operasyonuyla büyük bir Afgan göçünün hedefi haline getirildiğini belirtti.

Çıray, “Bu, bizi vatanımızda geçici koruma altında sığınmacı statüsünde beş milyon Suriyeliyi misafir etmek durumunda bırakan ve milletimize ağır maddi-manevi bedeller ödetmekle kalmayıp, Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Türk milletinin bekasını tehdit eden çok yanlış ve tehlikeli politikaların doğrudan ve doğal bir sonucudur” dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 2019 yılındaki “110 bin Suriyeli sığınmacıya vatandaşlık verildiği ve ilerleyen zamanda diğer sığınmacıların tamamına da vatandaşlık verilmesi ile ilgili süreçlerin başlayacağı” açıklamasını anımsatan Çıray, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığının “adeta yok pahasına satışa çıkarıldığı” iddiasını TBMM gündemine taşıdı.

TAKSİTLE ÖDEME KOLAYLIĞI MI SAĞLANDI”

Aytun Çıray, şunları söyledi: “Türkiye’de, yabancıların özellikle konut satışı yoluyla 250 bin dolara Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olabilmeleri gibi, tam bu ucube iktidar zihniyetine yakışan ucube bir uygulama söz konusuydu. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığının 250 bin dolar gibi son derece az ve devletimizi küçük düşüren bir meblağ karşılığında satışa çıkarılması zaten yeterince utanç verici ve alçaltıcıyken şimdi bu meblağa ‘taksitle’ ödeme kolaylığı sağlandığı iddia edilmektedir. Eğer bu iddialar doğruysa tam bir skandaldır. Zaten utanç verici ve alçaltıcı bir uygulamanın tam bir zillete dönüştürülmesidir. Netice, ‘İtibardan tasarruf edilmez’ diyerek ekonomimizi israf ve yolsuzluk kıskacında batıranların, devletimizin ve milletimizin dış dünya karşısında itibarını yerle bir edecek niteliktedir. Türkiye Cumhuriyeti devletinin ve Türk milletinin onurunu ayaklar altına almaktır. Bu iddiaların doğru olup olmadığı Türk milletine derhal açıklanmalıdır.”

“ABD 3 BİN AFGAN SIĞINMACI İÇİN PARA ÖDEDİ” İDDİASI

AKP iktidarının açık kapı politikaları ve diğer yanlış dış politikaları sonucu kaçak yollarla giriş yapan milyonlarca kontrolsüz sığınmacının Türk milletinin birliğini, bütünlüğünü, kültürünü, ekonomisini ve güvenliğini tehdit edecek unsurları da beraberinde getirdiğini savunan Çıray, ABD’nin ödediği para karşılığı 3 bin Afganistanlı sığınmacının Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına alındığı iddiasını da gündeme getirdi.

Çıray, önergesinde şunları kaydetti:

“Artık köşeye sıkışmış ve çaresiz olan iktidarın siyasi ömrünü uzatmak amacıyla giriştiği politika bile denemeyecek uygulamaları, Türk milletine yapılmış büyük bir kötülüktür. Biden ile kapalı kapılar arkasında yapılan pazarlıklarda el sıkışılan konulardan birisi de ABD’nin finansörlüğünde 3 bin Afganistanlıya Türk vatandaşlığı verilmesi miydi? Başta Almanya olmak üzere hiçbir biçimde ve ölçüde sığınmacı istemeyen Avrupa Birliği’nin sözde maddi desteklerle Türkiye’yi bir tampon bölge haline getirme arzularına ses çıkaramayan AKP iktidarı, eğer şimdi bir de kendi yüzüne karşı ‘soykırımcısınız’ diyen ABD’nin ödediği vatandaşlık bedeliyle 3 bin Afganistanlıya gerçekten Türk vatandaşlığı vermişse bu tam bir mutlak çöküş ve batış halidir. İktidardaki zihniyetin, kendi iktidarının bekasını, Türk milletini ve Türkiye Cumhuriyeti’ni yücelten bütün değerlerin bekasının üzerinde gördüğünün apaçık ispatı olduğu gibi, alçalma ve zillette sınır tanımayan bir anlayışın dipsiz bir dibe serbest düşüşüdür. Dünyanın gelişmiş ve medeni ülkelerinde parayla vatandaşlık alabilmenin ciddi bir biçimde uygulanan pek çok kriteri bulunurken Türkiye’de bu denli kolaylaştırılmış şekilde ve taksitle vatandaşlık verilmesi, ülkemizi dış dünyaya karşı küçük düşüren ve savunmasız bırakan bir beka sorunu yaratacaktır.”

İngiltere, AB ülkeleri ve ABD’de vatandaşlık alabilmenin çok yüksek miktarlarda yatırımlar yapmanın yanı sıra o ülkelerde 5-10 yıl boyunca yaşamak, o ülkenin diline hakim olduğunun resmi kanıtı, temiz bir adli sicil kaydı, ülkenin hukuki ve toplumsal düzeni hakkında temel bilgilere sahip olmak ve bunları bir sınavla kanıtlamak, geçimini sosyal yardım veya işsizlik yardımı olmaksızın temin edebilmek, gelir beyanı gibi pek çok kritere bağlı olduğunu anımsatan Çıray, “Türkiye’de Türk Vatandaşlığı Kanunu ve diğer vatandaşlık entegrasyon kriterleri hiçe mi sayılıyor? Parayı veren vatandaşlığı alıyor mu? Her fırsatta yerli ve millilik nutukları atan ve muhalif olan herkesi vatan haini ilan eden Cumhur İttifakı’nın bu boş hamasetlerinin ve ülkemizi içine soktuğu cenderenin hesabını millet ilk sandıkta soracaktır. Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarı ilk seçimde gittiğinde yeniden güçlü anayasal bir hukuk devletini inşa ederek, Türk milletini hak ettiği refaha, kardeşliğe ve huzura taşıyacağız” dedi.

Çıray, Oktay’a şu soruları yöneltti:

-“Türk vatandaşlığı almak için belirlenen 250 bin dolarlık bedele taksitle ödeme imkanı sağlandığı doğru mudur? Eğer doğruysa bu uygulama, Türkiye vatandaşlığının adeta on iki taksitle alınan beyaz eşya statüsüne indirgenerek, Türkiye Cumhuriyeti devletinin ve Türk milletinin onurunu ayaklar altına almak değil midir?

-3 bin Afganistanlıya parayla vatandaşlık verildiği ve söz konusu vatandaşlık bedellerinin ABD tarafından ödendiği doğru mudur? ABD’nin parasını ödeyerek T.C. vatandaşı yaptığı başka yabancılar da var mıdır? Varsa toplamda kaç kişidir?

-Taksitle ödeyerek 250 bin dolara vatandaşlık alma konusunda belirlenen Türkçe bilmek, milli güvenlik ve kamusal düzene karşı tehdit oluşturmamak, gelir ve meslek beyanı, en az 5 yıllık ikamet gibi kriterler uygulanmakta mıdır? Eğer uygulanıyorsa 3 bin Afganistanlının bu kriterleri taşıdıklarına dair verileri kamuoyu ile paylaşmayı düşünmüyor musunuz?

-Son 10 yılda ülkemizde toplamda kaç sığınmacıya parayla vatandaşlık verilmiştir? Bu sığınmacılardan toplamda ne kadar para alınmıştır ve bu parayı kim ya da hangi ülkeler ödemiştir?”

PAYLAŞIN
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Hakkında haber news24

Tekrar kontrol edin

Mersin Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Gürol Akbaş’tan 15 Temmuz mesajı

CHP Mersin Büyükşehir Belediye meclis Üyesi Gürol Akbaş, 15 Temmuz askeri darbe girişiminin yıl dönümü ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir