Ana Sayfa / Manşet / Sedat Peker, Amerikan basınında gündem oldu: Washington Post, Vice ve Forbes neler yazdı?

Sedat Peker, Amerikan basınında gündem oldu: Washington Post, Vice ve Forbes neler yazdı?

Organize suç örgütü liderliği suçlamasıyla aranan Sedat Peker, yurtdışından yayımladığı videolarla Amerikan basınının önde gelen basın kuruluşlarının da ilgisini çekti.

Geçen hafta “Organize suç patronunun iddiaları Türkiye hükümetini sarsıyor” başlığıyla konuyu işleyen New York Times‘ın ardından Washington Post da benzer bir haber yaptı.

ABD’nin prestijli gazetesinin İstanbul Büro Şefi Kareem Fahim’in imzasını taşıtan yazının başlığı, “Bir gangsterin internetteki itirafları Erdoğan hükümetini sarsıyor. Türkiye şaşakaldı” oldu.

Peker’in mevcut ve eski devlet yöneticilerini cinayet, tecavüz ve uyuşturucu kaçakçılığıyla suçladığı hatırlatıldı. Ancak hiç bir suçlamanın “Tayyip Abi” diye seslendiği Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ı doğrudan hedef almadığı da belirtildi.

Bu konuşmaların 1996’da devlet ve yeraltı dünyası arasındaki ilişkileri ortaya döken Susurluk kazasını anımsattığını belirten Kareem Fahim, Berlin merkezli Uygulamalı Türkiye Araştırmaları Merkezi’nden Sinem Adar’a da yer verdi. Devlet kurumlarının Erdoğan’ın gittikçe daha otoriter ve merkezi hale gelen yönetimi sırasında parçalandığını söyleyen Adar, “Son on yılda mafya devletin içine girmiş gibi, kimin daha güçlü olduğu net değil” dedi.

Adar, 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminin ardından hukukun üstünlüğünün artık eskisi kadar önemsenmediğini ve Türkiye’yi yönetenlerin yeni ittifaklar kurduğunu öne sürerek, “Şimdi birbiriyle rekabet halinde klikler var ve bu rekabeti suç örgütü liderlerinin yardımıyla sürdürüyorlar” ifadesini kullandı.

Washington Post’un haberinde şimdi 49 yaşında olan Sedat Peker’in 2014’te tahliye edildikten sonra AK Parti’ye yakın görüldüğü ve Kürt sorununa barışçıl çözüm için “Barış İçin Akademisyenler” bildirisini imzalayanları “Oluk oluk kan akıtacağız ve akan kanlarınızla duş alacağız” diyerek tehdit ettiği de hatırlatıldı.

“Kötü izlenim, siyasi kayba dönüşmeye başladı”

New York merkezli Vice haber sitesi, “Bir mafya patronunun YouTube kanalı, Türkiye’de siyasi yıkıma neden oluyor” başlığını attı.

Gabriel Geiger imzalı haberde Sedat Peker’in kanalının yüz binlerce abonesi olduğu ve devlet görevlileriyle yeraltı dünyası arasındaki ilişkilere dair ciddi iddialarda bulunduğu hatırlatıldı.

Netflix dizisi gibi bölümlere ayrılarak haftada iki kere yayımlanan videoların bazı kişilere “dizi” gibi göründüğü belirtildi.

AK Parti’yi “aşırı sağ” olarak tanımlayan Geiger, suçlamaların asıl hedefinin Soylu olduğunu söyledi. Kazak gazeteci Yeldana Kaharman’ın ölümü üzerinden Mehmet Ağar ve oğlu Tolga Ağar’a yöneltilen suçlamalar da haberde yer aldı.

Yetkililer suçlamaları reddetse de Metropoll’un anketlerine göre AK Parti’nin onay oranının yüzde 27’ye düştüğü ve Peker’in suçlamalarına devam edeceği vurgulandı. “Bu kötü izlenim, siyasi kayba dönüşmeye başladı” yorumuna yer verildi.

PAYLAŞIN
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Hakkında haber news24

Tekrar kontrol edin

Tarsus’ta ücretsiz düğün salonu hizmete açılıyor

EKONOMİ MANŞET   18 Ağustos 2022  hatice Düğün Salonu, Haluk Bozdoğan, Tarsus Belediyesi Tarsus Belediyesi sosyal belediyecilik anlayışıyla çalışmalarını sürdürüyor. Bu ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir