Ana Sayfa / Manşet / MMO Başkanı Oğuz, “Kimsenin evine ve yüreğine ateş düşmesin…”

MMO Başkanı Oğuz, “Kimsenin evine ve yüreğine ateş düşmesin…”

İstanbul’da meydana gelen ve 29 can kyabıyla sonuçlanan yangın faciasına yönelik tepki ve açıklamalar devam ediyor.

konuyla ilgili açıklma yapan TMMOB Makina Mühendisleri Odası Mersin Şube Yönetim Kurulu adına açıklma yapan Başkan

İsmail OĞUZ, projelerin önemine dikkat çekti.

Ülkede meydana gelen birçok yangının tasarım ve uygulama hatalarının yanı sıra bakım ve işletme hatalarından kaynaklandığını vurgulayan Oğuz, kimsenin evine ve yüreğine ateş düşmemesini dileyerek şu görüşleri dile getirdi:

02 Nisan 2024 tarihinde İstanbul Beşiktaş’ta 16 katlı apartmanın -1. Katında bulunan işyerinde tadilat çalışması yapılırken elim bir şekilde yangın kazası yaşanmıştır. Yangın sonucunda maalesef 29 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza rahmet, kederli ailelerine başsağlığı diliyoruz.

Yangın, ne zaman ve nerede başlayacağı belli olmayan ve ne kadar süreceği de önceden kestirilemeyen bir felakettir. Yapılması gereken tek şey bilimin ve teknolojinin gerekliliklerini yerine getirerek, her türlü önlemi almak ve uygulamaktır. Mühendislik çözümleriyle, periyodik bakım ve kontrollerle önlenebilecek bu tür kazaların ölümlerle sonuçlanması bizleri derinden üzmüştür.

Dünyada ve ülkemizde yangın felaketi nedeniyle ciddi oranlarda can ve mal kaybı yaşanmaktadır. Yangında can ve mal kaybını önlemenin, birinci koşulu; Yangının çıkmasını önlemek ve buna uygun tedbirleri almak, ikinci koşulu; yangın çıktığında erken müdahale ederek, yangının büyümesini ve yayılmasını önlemektir. “Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik” kapsamında uzman makina mühendisleri, yangın ve yangın söndürme sistemlerinin projelendirilmesi alanında hizmet vermektedir.

Makina Mühendisleri Odası olarak, uzman mühendisler tarafından çizilmesi gereken projelerin yönetmeliğe uygun olup olmadığının denetlenmesi gerektiğini belirtmek isteriz. Projenin yönetmeliğe uygun çizilmesi tek başına yeterli olmayıp, uygulamanın da projeye göre yapılıp yapılmadığı disiplinli bir şekilde denetlenmelidir.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Mersin Şubesi olarak, belediyeler ile işbirliği içerisinde söz konusu sistemlerin, periyodik kontrollerinin takibinin, biz ve bizim gibi yetkili bağımsız kuruluşlar tarafından yapılarak, yıllık denetimlere tabi tutulması gerektiğini kamuoyuna belirtmek isteriz.

Ülkemizde meydana gelen birçok yangında, tasarım ve uygulama hatalarının yanında bakım ve işletme hatalarının daha fazla olduğu görülmektedir. Yangın koruma sistemleri, yangın olmadan kullanılmadığı için arızanın olup olmadığı, sistemin çalışıp çalışmadığı periyodik testler yapılmadan anlaşılamaz. Isıtma sistemi soğuk olduğunda, soğutma sistemi sıcak olduğunda çalışıp çalışmadığı anlaşılır ve arıza varsa giderilir. Fakat yangın koruma sistemlerinin arızası maalesef sadece yangın durumunda anlaşılır ve çoğu zaman iş işten geçmiş olur.

Binalarda kurulan yangın söndürme sistemleri, elektrik tesisatı, kaçış yolları aydınlatması, yangın algılama ve uyarı sistemleri, sürekli çalışır durumda tutulmalıdır. Testler; yangın tesisatının uygun çalışma durumunun doğrulanmasını sağlamak içindir. Sistemin özelliklerine göre, haftalık, aylık ve yıllık periyodik kontrolleri yapılmalıdır. Bir pompanın çalıştırılması test olarak değerlendirilmemeli, standartlara uygun testleri yapılmalıdır.

Sonuç olarak yangının çıkmasını önlemek, yangının söndürülmesini sağlamak ve yangın esnasında insanları güvenli bir şekilde yangın ortamından tahliye etmek için gerekli önlemleri almak, can ve mal güvenliğimiz için zorunlu bir durumdur. Binaların Yangından

Korunması Hakkında Yönetmelik incelendiğinde ve harfiyen uygulandığında yangın, felaket olmaktan çıkmaktadır.

İşyeri açma ve kullanma izni aşamalarında MMO tarafından kontrollerin yapılması önemli ölçüde bu gibi kazaların önüne geçecektir.

Birçok yönetmelik gibi yangın yönetmeliği de raflarda kalmasın. Uygulansın, uygulattırılsın ve denetlensin. Kimsenin evine ve yüreğine ateş düşmesin.

PAYLAŞIN
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Hakkında haber news24

Tekrar kontrol edin

Pi Yapı Mimarlık Yönetim Kurulu Başkanı MTSO Meclis üyesi Yüksek Mimar Talat Şeker, Kurban Bayramını kutladı

Pi Yapı Mimarlık Yönetim Kurulu Başkanı ve MTSO Meclis üyesi olan Yüksek Mimar Talat Şeker, Kurban ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir