Ana Sayfa / Manşet / Mersin’de Su Kaynakları Tehlikede

Mersin’de Su Kaynakları Tehlikede

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankasının (EBRD) deprem bölgesine gönderdiği hibe paketinden yararlanacak iller arasında Mersin’in de sayılmasına karşın paylarına düşen hibeyi alamadıklarını söyledi. Mersin’in hibe paketinden yararlanabilmesi için ‘genel hayata etkili afet bölgesi’ kapsamına alınması gerektiğini belirten Seçer, bir an önce bunun gerçekleşmesini beklediklerini söyledi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, iklim değişikliği ve kuraklık riskiyle birlikte yaşanabilecek su sorununa karşı yaptıkları çalışmaları İHA’ya anlattı. “Su çok değerli” diyerek suyun önemine dikkat çeken Seçer, Mersin’in merkezin içme suyunun Tarsus Berdan Barajı’ndan sağlandığını anımsattı. Pamukluk Barajı’nın devreye girmesinin ardından eğer yetersizlik olursa oradan da destek aldıklarını kaydeden Seçer, “Çünkü iki barajın birbiriyle bağlantısı var. Bu anlamda her iki barajın olması bize bir avantaj sağlıyor. Ama tabii ki Mersin sadece merkezden oluşmuyor; batıda Anamur sınırına kadar 16 bin kilometrekare önemli bir bölge ve farklı kaynaklardan su sağlıyoruz” dedi.

“Pamukluk Barajı içme suyu tesislerinin yapımı bizim için hayati önem taşıyor”

Pamukluk Barajı içme suyu tesislerinin bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğinin altını çizen Seçer, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ) ile Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (MESKİ) arasında 2016 yılında yapılan protokole işaret etti. Seçer, “Pamukluk Barajı içme suyu tesislerinin yapımı bizim için hayati önem taşıyor. Bizler yönetime gelmeden önce 2016 yılında önceki MESKİ yönetimiyle DSİ arasında bir protokol var. Burada hem içme suyu arıtma tesisinin hem barajdan şehir merkezine gelecek isale hattının yapım işini DSİ üstleniyor. Yapacak, bedelini Mersin Büyükşehir Belediyesi Sular İdaresine 30 yıl ödeme kaydıyla borçlandıracak. Ancak, 2019’da yönetim değiştikten sonra bu protokol de askıda kaldı. Bu konuda pek çok kez kamuoyunu aydınlatmak durumunda kaldım; bu projenin bir an önce başlaması gerektiğini söyledim, gerekçelerimi de ortaya koydum” diye konuştu.

“Mersin’de şu anda fiili olarak 2,6 milyon insan yaşıyor”

Mersin’de gerek sığınmacı gerek ekonomik gelişme, yükselen hayat standardı ve yatırımların artmasına bağlı doğal gelişmelerden kaynaklı yoğun bir nüfus artışı olduğuna dikkat çeken Başkan Seçer, “En önemlisi de son deprem felaketinden sonra yoğun bir depremzede göçü oldu buraya. O günden bugüne Mersin’de yaşayan 66 bin aile tespit edildi. Bunun çok az bir kısmı ikametgahını buraya aldırdı; resmi nüfusta görülmüyor ama burada yaşıyor. 66 bin aile demek minimum 200 bin insan demek. Mersin’in nüfusu 1 milyon 940 bin civarında görülüyor ama en az fiili olarak 2,6 milyon insan yaşıyor. Doğal olarak da bu ihtiyaçları arttırıyor. Daha önceki yaptığınız hem içme suyu tesislerinin kapasitesi hem altyapı kapasiteleri hem yollarınız her şeyiniz kifayetsiz kalıyor. İşte su Mersin için bu nedenle önemli” ifadelerini kullandı.

“Pamukluk Barajı içme suyu projesinin bir an önce hayata geçirilmesi lazım”

Öte yandan, küresel iklim değişikliği nedeniyle iki yıldır kurak mevsimler yaşandığını vurgulayan Seçer, özellikle geçen kış Mersin’in ‘ambarı ve deposu’ olarak nitelediği Toros Dağları’nın çok yetersiz kar yağışı aldığını söyledi. Seçer, “Önceki yıl da yetersizdi ama bu yıl çok daha kötü noktalarda. Şimdi bütün bunları üst üste koyduğunuz zaman ‘Pamukluk Barajı içme suyu projesinin’ bir an önce hayata geçirilmesi lazım. Biz DSİ ile belli görüşmeler yapmıştık. Sonuç itibariyle isale hattını kendileri yapacak, biz daha sonra kendilerine ödeyeceğiz. Şu anda fiyat farkları ve KDV hariç 3,2 milyar liralık bir çalışma. Haziran ayı içerisinde yer teslimi yapıldı. Projenin hayata geçirilmesi gerekiyor. Yani imalatının yapılması gerekiyor ama gördüğüm kadarıyla da DSİ’nin bu yılki ödeneğinde Pamukluk Barajı isale hattının miktarı 100 milyon TL ayrılmış ki bu yetersiz bir rakam. Bunun bir an önce gözden geçirilmesi lazım” dedi.

“EBRD’nin deprem paketinden Mersin’e de hibe desteği verileceği açıklanmıştı”

PAYLAŞIN
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Hakkında haber news24

Tekrar kontrol edin

Başkan Özyiğit, Türkiye’de model olan projeyi Eğitim Maratonu’nda anlattı

Mersin Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) tarafından Ankara’da düzenlenen Eğitim Maratonu’nda 2019 ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir