Ana Sayfa / KADIN / Gültak’tan, Mersinlilere festival teşekkürü

Gültak’tan, Mersinlilere festival teşekkürü

Bu yıl 4’üncüsü gerçekleşen Geleneksel Karaduvar Balık Festivalinde alanı dolduran on binlerce vatandaşa hitap eden Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Çamlıbel Su Sporları Merkezi’nin yapılması için Ulaştırma Bakanlığı Altyapı Genel Müdürlüğü’ne yetki verdiğini söyledi. Başkan Gültak, ayrıca Çay Mahallesi’nde toplam 330 konutluk yeni kentsel dönüşüm uygulama projesinin de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca kabul edildiğini belirtti.

Akdeniz Belediyesi’nin bu yıl 4’üncüsünü düzenlediği ‘Geleneksel Karaduvar Balık Festivali, Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Akdeniz Kaymakamı Zeyit Şener, askeri erkân ve emniyet yetkilileri, bürokratlar, muhtarlar, sivil toplum örgütü temsilcileri ile binlerce vatandaşın katılımıyla gerçekleşen kortej yürüyüşü ile başladı. Önceki yıllara göre daha çok ziyaretçinin katıldığı görülen ve dakikalar süren festivalin kortej yürüyüşüne, klasik araba meraklıları ile bisiklet tutkunları da katıldı. Bu arada balık ekmek almak için binlerce vatandaş da uzun süredir kuyruklarda bekleyişini sürdürüyor.

“Karaduvar’ı artık tüm Türkiye ve dünya tanıyor”

Alanı dolduran on binlere seslenen Başkan Gültak, Karaduvar’da 4’üncü balık festivalini düzenliyor olmaktan büyük gurur ve mutluluk duyduklarını ifade etti, geleneksel Balık festivali ile birlikte Esenli Üzüm Festivali ve bu yıl ilk kez düzenledikleri Uluslararası Akdeniz Su Sporları Festivali Akdeniz’i tüm ülke çapında tanınmasını ve bilinmesini sağladıklarının altını çizdi. Mersinlilere bir müjde daha veren Başkan Gültak; “Geçen ayın sonunda Dünya Lideri, büyüğümüz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Çamlıbel Su Sporları Merkezi’nin yap-işlet-devret modeli ile yapılması için Ulaştırma Bakanlığı Altyapı Genel Müdürlüğü’ne yetki verdi. Mersin’e Hayırlı uğurlu olsun. Türkiye’de başka örneği olmayan, birçok su sporunun yapılacağı bir merkez Çamlıbel’e çok yakışacak” dedi.

“Kentsel dönüşüm sürecek, Çay Mahallesi’ne 330 konut daha yapılacak”

Mersin’de 30 yıldır yapılamayan kentsel dönüşüm projelerini gerçekleştirdiklerini ve kentin imar planlarını da bitirdiklerini kaydeden Başkan Gültak, 6 Şubat deprem felaketini hatırlatarak şöyle konuştu; “Çay Mahallesi’nde 500 modern konut bitti ve mahalleli insanlarımız bugün yeni evlerinde yaşıyor. Barış Mahallesi’nde de 500 konut bitmek üzere… Çay Mahallesi sakinlerine bir müjde daha vermek isterim; geçen ay itibariyle 330 konutun uygulama projesini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na teslim ettik ve proje kabul edildi. İnşallah 2024’ten sonra da Cumhur İttifakı ile birlikte kentsel dönüşüm projelerimiz Akdeniz ve Mersin’de devam edecek.”

“İnsanlarımızı önemsiyor, büyük değer veriyoruz”

Kadınlar ve gençler için hayata kattıkları sosyal, kültürel ve eğitim hizmeti ve projelerini de hatırlatan Başkan Gültak, özellikle eğitimde büyük bir başarı yakaladıklarının altını çizdi; hizmete açtıkları Etüt Merkezi ve e-portal eğitim sistemi sayesinde Akdenizli gençler ve çocukların diledikleri üniversite ve liseleri kazandığını vurguladı; “Akdeniz’de artık bayrağını, vatanını ve toprağını seven genç bir nesil yetişiyor. Çünkü geleceği gördüler, biz de onlara imkânlar sağladık. Kadınlar için de 19 mahallemizde, biçki, dikiş, nakış, okuma-yazma kursları gördükleri kültür ve sanat evlerini hizmete açtık. Yine Akdenizli binlerce kadını hayatlarında ilk kez farklı kentlerimize günübirlik gezilere gönderdik. Çünkü biz Akdeniz’i bu insanlarımızı önemsiyor, büyük değer veriyoruz” şeklinde konuştu.

“Mersin ve Akdeniz’de değişimin sürmesi için desteğinizi bekliyorum”

Sözlerini; “Yaptığınız bir iş, festival, o şehrin o ilçenin kaderini değiştirmeli” şeklinde sürdüren Başkan Gültak; “İşte bugün örneği ortada… Farklı il ve ilçelerimizden binlerce insanımız festival alanına akın akın geliyor. İşte yaptığınız iş, yaşadığınız yerin kaderini değiştirmeli. Balık festivalimizle Karaduvar’ın kaderi değişti. Artık binlerce insan, sadece hafta sonları değil, yılın 365 günü buraya geliyor. Balıkçılarımız da iş yapıyor ve kazanıyor, yeni restoranlar açılıyor. Sahile kazandırdığımız 23 dönüm büyüklüğündeki Sardalya Parkımıza da her gün binlerce insanımız piknik veya spor yapmak, dinlenmek ve balık avlamak için uğruyor. 2019’daki sloganımız ‘Değiştirin, hep beraber değiştirelim’ idi. Sizler de değiştirdiniz ve bugün Akdeniz’i hep beraber değiştirmeye devam ediyoruz. Bu değişimin sürmesi için 2024 Mart ayında da desteklerinizi bekliyorum” ifadelerini kullandı.

Vali Pehlivan; “Karaduvar her yönüyle değişiyor”

Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan da konuşmasında, 4’üncü balık festivalinin düzenlenmesini sağlayan Başkan Gültak ve emeği geçen herkese teşekkür etti. Vali Pehlivan; “Festivaller, etkinlikler elbette birçok amaç içeriyor. Bunlardan birisi de insanlarımızın bir araya gelmesi kaynaşması bir ve birlikte olmasıdır. Nitekim ülke, millet ve devlet olarak en büyük özelliklerimizden birisi de budur. Karşımızda duran zorluklar, engeller ne olursa olsun tarih boyunca birlik ve beraberlik içerisinde bunların üstesinden gelmişizdir. Bu festivalin diğer bir boyutu; Karaduvar’ın alt ve üst yapısıyla bir değişim süreci yaşaması. Bunu da hep birlikte görüyoruz. Bu beldede, mahallede güzel gelişmeler oluyor. Çok güzel bir tablo var bugün burada. Kamu görevlileri olarak bizler de bu birlik ve beraberlikten güç alıyoruz” dedi.

“Karaduvarlı balıkçı esnafımız önemli bir büyüme yakaladı”

Karaduvar balık festivalinin, kentte denize ve balıkçılığa dikkat çeken önemli bir etkinlik olduğunun altını çizen Vali Pehlivan, şöyle konuştu, “Görüyoruz ki gerek avcılık, gerek yetiştiricilik ve ürünlerin vatandaşlarımıza ve işletmelere ulaştırılması noktasında balıkçı esnafımız da belli bir büyüme yakalamış. İlimiz, 321 kilometre sahili ile özellikle son yıllarda Cumhurbaşkanımızın himayelerinde, Tarım ve Orman Bakanlığımızın da teşvikleriyle ilimizde de balıkçılık sektörü çok gelişiyor. Yeni balıkçı barınağımız ve 500’e yakın balıkçı teknemiz var.

Dünyada 182 milyon ton balık üretilirken, bunun yaklaşık 1 milyon tonu bizim ülkemizde üretiliyor. 36 bin ton üretimle Mersinimiz, 2021 yılında 5’inci sırada iken, 2022 yılında 4’üncü sıraya kadar yükseldi. Bu da ilimizde balıkçılığın potansiyelini ortaya koyuyor. Bu ve benzeri etkinlikler, sektöre dikkat çekmek ve canlandırmak anlamında da büyük önem taşıyor” şeklinde konuştu. Öte yandan, coşkunun hiç düşmediği ve on binlerce insanın katıldığı Karaduvar Balık Festivalinde yerel müzik gruplarının konserleri, çocuk aktiviteleri ve çeşitli gösteriler devam ediyor. Festival, akşam saat 19:00’da başlayacak Serkan Kaya konserinin ardından sona erecek.

 

 

PAYLAŞIN
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Hakkında haber news24

Tekrar kontrol edin

Pi Yapı Mimarlık Yönetim Kurulu Başkanı MTSO Meclis üyesi Yüksek Mimar Talat Şeker, Kurban Bayramını kutladı

Pi Yapı Mimarlık Yönetim Kurulu Başkanı ve MTSO Meclis üyesi olan Yüksek Mimar Talat Şeker, Kurban ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir