Ana Sayfa / KADIN / Abdullah Özdemir: Serbest bölge ve gümrüklü antrepolardan ihracata büyük katkı

Abdullah Özdemir: Serbest bölge ve gümrüklü antrepolardan ihracata büyük katkı

Mersin Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Özdemir, serbest bölge ve gümrüklü antrepoların kent ihracatına en aktif katkısı olan ilin açık ara Mersin olduğunu söyledi.

Mersin Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Özdemir, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) ihracat verilerindeki değişikliklere dair önemli açıklamalarda bulundu. İki ayrı ihracat verisi olan Özel Ticaret Sistemi ve Genel Ticaret Sistemi’nin Mersin için önemini vurgulayan Özdemir, Genel Ticaret Sistemi’nin serbest bölge ve gümrüklü antrepoları da içerdiğini belirtti. Buna göre Özel Ticaret Sistemi temel alındığında 2023 yılında Mersin’in 3 milyar dolar ihracat ile Türkiye genelinde 12’nci sırada yer alması ve ülke ihracatından aldığı payın yüzde 1,3 olmasının tahmin edildiğine değinen Başkan Abdullah Özdemir, “Serbest bölge ve gümrüklü antrepo işlemlerini de kapsayan Genel Ticaret Sistemi istatistiklerine göre ise Mersin’in 2023 yılı ihracatının 7,6 milyar dolar olarak gerçekleşmesi, Mersin’in bu hacim ile Türkiye genelinde 7’nci sıraya çıkması ve ülke ihracatından aldığı payın yüzde 3’e yükselmesi bekleniyor. Genel Ticaret Sistemi Mersin’in ülkemiz ihracatındaki rolünü ve serbest bölgeler ile gümrüklü antrepoların ilimiz açısından önemini açık bir şekilde ortaya koymaktadır. Serbest bölge ve gümrüklü antrepoların kent ihracatına en aktif katkısı olan il açık ara Mersin’dir” ifadelerini kullandı.

“MERSİN İHRACATTA 7’NCİ SIRADA”

“Özel Ticaret Sistemi ve Genel Ticaret Sistemi’nin ortak noktası TÜİK’in illere göre ihracat istatistiklerinde, firmaların merkez adreslerini esas almasıdır” diyen Başkan Özdemir, şöyle devam etti: “Örneğin merkez adresi İstanbul’da olan fakat üretim yaptığı fabrikası Mersin’de bulunan ve ihracat sevkiyatını Mersin’den gerçekleştiren bir firmanın ihracatı İstanbul verisi olarak açıklanıyor. Bu nedenle Mersin’den yapılan ihracat rakamları İstanbul’a ait oluyor. Ticaret Bakanlığı 2024 yılından itibaren, mevcut bu uygulamanın yanı sıra üretim yerleri temel alınarak hesaplanan faaliyet illerine göre ihracat verilerini açıklamaya başladı. İlk kez açıklanan bu hesaplama yönteminin Mersin’in ihracat performansını daha gerçekçi yansıttığını düşünüyorum. Buna göre Mersin 2023 yılında 9,8 milyar dolar ihracat ile 7’nci sırada yer alırken, ülke ihracatından aldığı pay yüzde 3,8 olmaktadır. Üstelik Mersin, en fazla ihracat yapan 7 il içerisinde yüzde 16 ile ihracatını bir önceki yıla göre en çok artıran ildir. Özetlemek gerekirse; Serbest bölge ve gümrüklü antrepoların kent ihracatına en aktif katkısı olan il açık ara Mersin’dir. Mersin’in Türkiye Gayrisafi Yurtiçi Hasıla’sından aldığı pay yüzde 2,1 iken ülke ihracatından aldığı pay yüzde 3,8’dir. Mersin, en fazla ihracat yapan 7 il içerisinde yüzde 16 ile ihracatını bir önceki yıla göre en çok artıran ildir. Bugüne kadar firmaların merkez adreslerinin temel alınarak açıklanan verilerin Mersin’in ihracattaki durumunu gerçekçi bir şekilde yansıtmadığını her platformda dile getiriyorduk. Bu yeni uygulama Mersin’in 3 milyar dolar olan ihracatının ilimizin tüm potansiyeli baz alınarak hesaplandığında 9,8 milyar dolar olduğunu göstermektedir. Faaliyet illerine göre ihracat değerleri ve paylarının da ortaya koyduğu gibi, Mersin ülkemizde yerleşmiş dış ticaret kültürüne sahip ender illerden biridir. Liman, serbest bölge, organize sanayi bölgesi, gümrüklü antrepolar, çok çeşitli lojistik imkanlar ile bu alanda daha da gelişmek için önemli potansiyele sahiptir.”

“BU VERİLER DİKKATE ALINMALI”

Bu kapsamda ihracat istatistiklerinin, firmaların üretim yerlerine göre, açıklanmasının oldukça doğru ve memnuniyet verici olduğunu da hatırlatan Başkan Özdemir, “Bakanlığımızdan beklentimiz aynı çalışmanın ithalat için de yapılması ve ihracat destekleri, yatırım teşvikleri vb. kalemlere yönelik il bazında oluşturulacak dış ticaret politikalarında bu verilerin dikkate alınmasıdır” diyerek açıklamasını sonlandırdı.

 

 

PAYLAŞIN
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Hakkında haber news24

Tekrar kontrol edin

Pi Yapı Mimarlık Yönetim Kurulu Başkanı MTSO Meclis üyesi Yüksek Mimar Talat Şeker, Kurban Bayramını kutladı

Pi Yapı Mimarlık Yönetim Kurulu Başkanı ve MTSO Meclis üyesi olan Yüksek Mimar Talat Şeker, Kurban ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir