Ana Sayfa / Manşet / Uyuşturucu Baronu Kürt İş Adamı Hüseyin Baybaşin: Mehmet Ağar pasaportumu getiriyordu, uyuşturucu işi yapıyordu

Uyuşturucu Baronu Kürt İş Adamı Hüseyin Baybaşin: Mehmet Ağar pasaportumu getiriyordu, uyuşturucu işi yapıyordu

Uyuşturcu Baronu Hüseyin Baybaşin Avrupa basınında Escobar olarak anılıyordu.
Önce 40 yaş altındakiler için bilgi verelim ve hafızaları tazeleyelim.

Hüseyin Baybaşin kimdir?

Hüseyin Baybaşin, 1956 yılında Diyarbakır’ın Lice ilçesinde doğdu. Uyuşturucu satıcılığına ilk olarak 16 yaşında başladı. 1976’da İstanbul’da evinde 11 kilo eroin ile yakalandı ve iki yıl hapse mahkûm oldu.
Daha sonra İngiltere’de 1984’te sahte pasaport ve 6 kilo eroin ile yakalanarak 12 yıl hapse mahkûm edildi.
3 yıl hapiste kaldıktan sonra Türkiye’ye iade edildi ve serbest bırakıldı.
Zamanla uyuşturucu imparatorluğunu büyüten Baybaşin, Avrupa’nın en büyük eroin ithalatçısı konumuna geldi. 27 Mart 1998 tarihinde “Siyah Lale” kod adlı uluslararası bir operasyonla Hollanda’da yakalandı. Baybaşin, uyuşturucu kaçakçılığı, cinayeti azmettirme, adam kaçırma gibi suçlardan ömür boyu hapse mahkûm edildi. Hala hapiste.

Baybaşin yakalanmadan yaklaşık bir yıl önce şunları söylemişti:

Baybaşin: Mehmet Ağar hem kendi adına  hem de devlet adına uyuşturucu işi yapıyordu

Hüseyin Baybaşin: Türkiye’de devlet Mehmet Ağar’ın uyuşturucu bireysel olarak uyuşturucu işiyle uğraştığını biliyor, ama, ben Mehmet Ağar’ın devlet adına uğraştığını söylüyorum.
Harcıyabilirler değil, harcayacaklar. Mehmet Ağar gidebilir, Tansu Çiller (Dönemin Başbakanı ve DYP Genel Başkanı) gidebilir, Bucak (Urfalı Sedat Bucak, Bucak aşireti lideri ve milletvekili) gidebilir ama onların yerine bir başkası gelir. Uyuşturucu işinde Mehmet Ağar ve Ömer Lütfü Topal ortaklardı. Amerika tarafından ortaktı,

Pasaport işlerimi Mehmet Ağar yapıyordu

Pasaport işlemleri önce Şükrü Balcı, sonra Mehmet Ağar yaptı. Mehmet Ağar, geliyordu yanımıza, fotoğraf veriyordum, pasaportumu getiriyordu.

Ağar öldürttü

Mehmet Ağar bizimle uyuşturucu işi yapıyordu. Behçet Cantürk, Savaş Buldan ve diğer Kürt iş adamlarını kendisi öldürttü. Üst düzey yetkililerden hâlâ bilgi alıyorum, bu bilgiyi verenlerden biri de Hüseyin Kocadağ’dır. Hüseyin Kocadağ’ı Behçet Cantürk ile tanıdım.

PAYLAŞIN
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Hakkında haber news24

Tekrar kontrol edin

Başkan Özyiğit, “Avrupa şampiyonluğu yolunda takımımızın yanındayız”

Mersin Yenişehir Belediyesinin de destekleriyle Avrupa’nın kadın basketbolundaki en büyük kupası olan FIBA Kadınlar Avrupa ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir