Ana Sayfa / DÜNYA / Türkiye’den bir heyet Mayıs ayında Mısır’ı ziyaret edecek

Türkiye’den bir heyet Mayıs ayında Mısır’ı ziyaret edecek

Türkiye ile Mısır arasındaki ilişkiler yeniden başlıyor. İki ülke arasında diplomasi alanında yakında üst düzey görüşmeler gerçekleşecek. Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’den bir heyetin Mayıs ayı başında Mısır’a bir ziyaret gerçekleştireceğini duyurdu.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgilere göre Türkiye Mısır ilişkileri yeniden iyiye doğru gidiyor. 2013 yılında Sisi’nin askeri darbeyle yönetime el koyması ve devrik lider Muhammed Mursi ile diğer İHVAN (Müslüman Kardeşler) Örgütünün yöneticilerini tutuklamasıyla ilişkilerini Mısır’la bozan ve Sisi hükümetine karşı sert muhalefet eden Türkiye, yeniden iyi ilişkiler kurmak için çalışmalar yapıyor. Türkiye Mısır’la normalleşme ilişkileri kapsamında Mayıs ayı başında Kahire’ye üst düzey bir heyet gönderecek. Heyette Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, MİT, Milli Savunma Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı yetkilileri olacak. Görüşmede Libya ve Doğu Akdeniz’deki gelişmeler ile iki ülke arasında yapılabilecek ticari anlaşmalar ele alınacak.

Çavuşoğlu, Mısır ile normalleşme sürecine ilişkin şunları söyledi:

“Önce istihbaratlar arası açılan kanallardan sonra şimdi Dışişleri Bakanlıkları kanalları ile bunun devam etmesi konusunda Mısır ile kararlıyız.

Türkiye’den bir heyeti Mısır’a davet etti, mayısın ilk haftası bir heyet Mısır’a girecek, daha sonra Semih Şükrü ile görüşecek.”

Ortadoğu ve Arap coğrafyasında çok önemli bir ülke olan Mısır, Libya ve Doğu Akdeniz’de de çok etkili. Mısır ve Türkiye bu iki bölgede karşıt pozisyonlarda yer almıştı. Türkiye Libya’da Sarrac hükümetinin en büyük destekçisi olmuştu. Mısır ise Sarrac hükümetine karşı savaşan Hafter güçlerinin en büyük destekçisi olmuştu. Doğu Akdeniz ve Libya bide ticari ilişkiler Türkiye Mısır ilişkilerinin iyiye gitmesi için zorunlu olma noktasına götürmüştü. Türkiye daha önce de Mısır ile iyi ilişkiler içerisinde olmak istiyordu ancak Mısır’ı ekonomik yönde besleyen Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Suudi Arabistan buna engel oluyordu. Suudi Arabistan ve BAE’nin Türkiye ile iyi ilişkiler içerisinde olacağı açıklamaları Mısır Türkiye ilişkilerinin iyiye doğru gitmesinin önünü açan etkenlerden biri oldu.

Ankara’yla Kahire arasındaki ilişkiler Mısır ordusunun ülkenin seçimle başa gelen ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’yi 2013’te devirmesinden sonra donmuştu. İki ülke arasındaki ilişkiler istihbarat düzeyinde devam ediyordu.

PAYLAŞIN
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Hakkında haber news24

Tekrar kontrol edin

Dr. Ali Öz: “Toroslar’ı tekstil kenti yapacağız”

Mersin Tekstil Üreticileri Derneği’ni (METÜD) ziyaret eden Cumhur İttifakı Toroslar Belediye Başkan Adayı Dr. Ali ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir