Ana Sayfa / DÜNYA / Suriye’de 10 yılda 12 bin çocuk hayatını kaybetti 750 bini ise okulundan oldu

Suriye’de 10 yılda 12 bin çocuk hayatını kaybetti 750 bini ise okulundan oldu

Suriye’deki savaşta 10 yıl içinde yaklaşık 12 bin çocuğun öldüğünü ve yaralandığını açıklayan UNICEF, ülkede yaklaşık 6 milyon çocuğun da insani yardıma muhtaç olduğuna dikkat çekti.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu’ndan (UNICEF) Çarşamba günü yapılan açıklamada, Suriye’deki iç savaşta bu güne kadar yaklaşık 12 bin çocuğun yaşamını yitirdiği ve yaralandığı belirtildi. Açıklamada sadece geçen yıl içinde 511 kız ve erkek çocuğunun hayatını kaybettiği, 699’unun da yaralandığına vurgu yapıldı.

UNICEF, çatışmaların azalmasına rağmen geçen yıl 61 okul, 29 hastane saldırısı düzenlendiğine dikkat çekti. Örgüt, Suriye’deki savaşın “yakın tarihin en kötü eğitim felaketlerinden birine” yol açtığını vurguladı.

Suriye içinde 2,5 milyon civarında çocuğun ve komşu ülkelere kaçmak zorunda kalan yaklaşık 750 bin çocuğun halen okula gidemediğini belirten UNICEF, Suriye’de yaklaşık 6 milyon çocuğun ise insani yardıma muhtaç durumda olduğuna vurgu yaptı.

UNICEF’in açıklamasında, yaklaşık 500 bin çocuğun kronik olarak yetersiz beslendiği belirtilerek, ebeveynlerin çocuklarını çalıştırmak veya erken evlendirmekten başka seçeneğinin kalmadığı kaydedildi.

Her iki gençten biri yakını kaybetti

Uluslararası Kızılhaç Komitesi (IKRK) tarafından yapılan bir araştırma da, savaşın çocuklar ve gençler üzerinde yarattığı travmayı ortaya koydu. Sonuçları Çarşamba günü yayımlanan bir araştırmaya göre, görüşlerine başvurulan 18 ila 25 yaş arasındaki neredeyse her iki gençten biri bir aile bireyini veya arkadaşını kaybetti. Bu oran yüzde 47 olarak açıklandı. Anket Suriye, Lübnan ve Almanya’da bin 400 Suriyeli gencin katılımıyla yapıldı.

Ankete katılanların yüzde 12’si 10 yıldır süren iç savaşta yaralandıklarını belirtirken, yüzde 62’si ülke içinde göç etmek zorunda kaldığını veya yurtdışında kaçtığını söyledi. Görüşlerine başvurulan gençlerin dörtte üçünden fazlası ise yiyecek satın almakta zorluk çektiğini ifade etti.

Ağırlıklı olarak Suriye’de yaşayan gençlerle yapılan mülakatlarda savaşın bu gençlerde yol açtığı psikolojik travmalar da gözler önüne serildi. Ankete katılanların yarısından fazlası son 12 ay içinde uyku bozuklukları yaşadıklarını, korku ve depresyon sorunu ile karşı karşıya bulunduklarını ifade ettiler.

Ankete katılan genç kız ve erkekler gelecekten en büyük beklentilerinin “istikrar” olduğunu belirtti.

PAYLAŞIN
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

ŞEHİT GAZİ-SEN KONFEDERASYONU MERSİN İL BAŞKANI RÜSTEM AĞAOĞLU, RAMAZAN BAYRAMI’NI KUTLADI

Mersin- Şehit Gazi Sen Konfederasyonu Mersin İl Başkanı Rüstem Ağaoğlu, Ramazan Bayramı dolaysıyla bir mesaj ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir