Ana Sayfa / EKONOMİ / SEÇER “KARDEŞLİĞİMİZİ, BİRLİĞİMİZİ VE BERABERLİĞİMİZİ HÜKÜM SÜRDÜRMEK İÇİN DESTEĞİNİZİ İSTİYORUZ”

SEÇER “KARDEŞLİĞİMİZİ, BİRLİĞİMİZİ VE BERABERLİĞİMİZİ HÜKÜM SÜRDÜRMEK İÇİN DESTEĞİNİZİ İSTİYORUZ”

Baharın müjdeleyicisi ve Hz. Alinin doğumu NevruzMersin Cemevinde coşkuyla kutlandı. Alevi Kültür Dernekleri Mersin Cemevi tarafından düzenlenen ve yoğun katılımla kutlanan NevruzMersin Büyükşehir Belediye Başkanı ve CHP Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Vahap Seçer ve eşi Meral Seçer de katılım sağladı.

Sözlerine, Nevruz kutlamasıyla başlayan Başkan Seçer, “Nevruz hangi halkların, hangi coğrafyaların ne anlam yüklerse yüklesin ortak olarak kelime anlamı itibariyle; Yeni gün, yeni bir başlangıç, yeni umutlar, yeni mücadeleler ve yeni beklentiler demektir dedi.  

Alevilerin, cemevlerinin ibadethane statüsüne kavuşturulması, eğitimdeki müfredatın laik eğitim anlayışıyla değiştirilmesi konusunda yıllardır mücadele verdiklerini ifade eden Seçer, Umut ediyorum, Nevruz yeni bir gün, yeni bir başlangıç olur. Alevi canların inanç talepleri için kutlu ve huzurlu olur. Nevruzunuz kutlu olsun” diye konuştu.  

Mersin’de tüm kesimlerin bir arada yaşamasından dolayı yaşadığı mutluluğu ifade eden Seçer“Elbette Mersin’i güzelleştiren şu yakışıklı Toros dağları, o güzelim Akdeniz, bu güzel coğrafya, bu güzel tarih ama en önemlisi sizlersiniz” sözlerine yer verdi.

Göreve Alevilerin de desteğiyle geldiğini söyleyen Seçer“5 yıl daha Mersinimizde, kardeşliğimizi, birliğimizi ve beraberliğimizi hüküm sürdürmek için sizlerin desteğinizi istiyoruz dedi.

Baharın müjdeleyicisi ve Hz. Alinin doğumu NevruzMersin Cemevinde coşkuyla kutlandı. Alevi Kültür Dernekleri Mersin Cemevi tarafından düzenlenen ve yoğun katılımla kutlanan NevruzMersin Büyükşehir Belediye Başkanı ve CHP Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Vahap Seçer ve eşi Meral Seçer de katılım sağladı.

Açılış gülbenginin okunmasıyla başlayan Nevruz etkinliği;Başkan Seçer, Meral Seçer ve protokol üyeleri tarafından Nevruz ateşinin yakılmasıyla devam etti. Etkinlikte semah dönülmesinin ardından konuşmalara geçildi.

Başkan Seçer, “Nevruz; yeni gün, yeni bir başlangıç, yeni umutlar, yeni mücadeleler demektir”

Sözlerine, Nevruz kutlamasıyla başlayan Başkan Seçer, “Nevruz hangi halkların, hangi coğrafyaların ne anlam yüklerse yüklesin ortak olarak kelime anlamı itibariyle; Yeni gün, yeni bir başlangıç, yeni umutlar, yeni mücadeleler ve yeni beklentiler demektir sözlerine yer verdi.

Alevilerin, cemevlerinin ibadethane statüsüne kavuşturulması, eğitimdeki müfredatın laik eğitim anlayışıyla değiştirilmesi konusunda yıllardır mücadele verdiklerini ifade eden Seçer, Devletin dini olmaz anlayışıyla insanların bu ülkede dinini, inancını ve mezhebini yaşamasını isteriz. Umut ediyorum, Nevruz yeni bir gün, yeni bir başlangıç olur. Alevi canların inanç talepleri için kutlu ve huzurlu olur. Nevruzunuz kutlu olsun” diye seslendi.

Mersini güzelleştiren sizlersiniz”

Mersinde tüm kesimlerin bir arada yaşamasından dolayı yaşadığı mutluluğu ifade eden Seçer“Canların Mersine gelme nedeni bir macera arayışı değil. Bölgelerinde çektikleri acılar, yaşadıkları zulümler, katliamlar, yaşadıkları ekonomik sorunlar, sıkıntılar, siyasal baskılar var. Yoksa kimse vatanından, doğduğu ve özünün olduğu topraklardan ayrılmak istemez. İnsanlar Mersin’e gelmiş, Mersini güzelleştirmiş. Elbette Mersini güzelleştiren şu yakışıklı Toros dağları, o güzelim Akdeniz, bu güzel coğrafya, bu güzel tarih ama en önemlisi sizlersiniz. Burayı oluşturan; Türkiye’nin Doğusundan, Batısından, Kuzeyinden, Orta Anadolusundan gelen, çeşitli etnik yapıları taşıyan, çeşitli inanç gruplarına mensup olan ama Türkiye Cumhuriyetinin eşit yurttaşı olan ve Mersinliyim’ demekten övünen sizlersiniz” dedi.

“Kimseyi ayırmadık”

Mersin’e her inançtan ve kültürden insanın sahip çıkacağını kaydeden ve 5 yıldır her kültüre sahip çıkmaya çalıştıklarını vurgulayan Seçer“Birçok badireyi atlattık, birçok haksızlıkla mücadele verdik ama dik durduk ve eğilmedik. Özümüzden, ilkelerimizden ödün vermedik ve bugünlere geldik. Anamurdan Tarsusa, Muttan Çamlıyaylaya kadar bu coğrafya üzerinde farklı etnik yapılarda, farklı sosyo-kültürel ve sosyoekonomik yapılarda birçok insanın derdiyle dertlendik, kimseyi ayırmadık. Özümüz neyse öyle davrandık. Herkesi kucakladık. Fakire de zengine de orta halliye de; Bizim yurttaşımızsın. Talepleriniz başımız üzerine dedik. Herkesin yar ve yardımcısı olduk. Onların önüne düştük ve bugünlere geldik” diyerek 5 yılı onurlu bir şekilde tamamladıklarını söyledi.

“Kardeşliğimizi, birliğimizi ve beraberliğimizi hüküm sürdürmek için desteğinizi istiyoruz”

Göreve Alevilerin de desteğiyle geldiğini söyleyen Seçer“5 yıldır Mersini yönetirken sizlerin desteğiyle, hayır duasıyla ve teşekkürüyle dimdik ayakta durdukBugün Nevruz, yeni bir gün ve yeni bir başlangıç. 5 yıl dahaMersinimizde, kardeşliğimizi, birliğimizi ve beraberliğimizi hüküm sürdürmek için sizlerin desteğiniziistiyoruz. Nevruz Bayramınız kutlu olsun” diye konuştu.

Kılavuz: “Nevruz yeni bir günün adıdır”

Mersin Cemevi Başkanı Pir Hasan Kılavuz da, coşkuyla kutladıkları Nevruz Bayramının Anadolu Alevileri arasında da Sultan Nevruz olarak tanımlandığından söz etti. Kılavuz, Ortadoğuda binlerce yıldan beri akıp gelen uygarlıkların kültür ve geleneklerinde Nevruz vardır. Alevi-Bektaşi dergahlarında bin yıllardan beri her 21 Mart Nevruz günü geldiğinde ayinler ve törenler yapılır, semahlar dönülür, sazlar çalınır, çerağlar uyarılır, dualar yapılır ve nasip alınıp verilirdi. Çünkü Nevruz yeni bir günün adıdır ve her günden üstündür. Alevi pirleri ve uluları Nevruz için derler ki; Dünyanın yaratılış günüdür. 21 Martta ağaçlar dal verir, çimenler boy verir ve tabiat yeşile boyanır. Nevruz aynı zamanda bereketin ve bolluğun sembolüdür. Eskinin gidişi, yeninin gelişidir. 21 Mart Nevruz günü pınarlar, akarsular coşkuyla daha farklı bir melodi ile akmaya başlarlarNevruz günü Şahı Merdan Alinin 598 yılında Kabenin içinde doğduğu gündür” dedi.

Bütün Alevi-Bektaşi yerleşim yerlerinde Sultan Nevruzun büyük bir coşkuyla kutlanıp, mumlar yakıldığını ve dualar edildiğini dile getiren Kılavuz, Anadolu Alevilerinindervişlerinin, seyitlerinin ve pirlerinin Sultan Nevruzu deyişlerle, sazlarıyla, semahlarıyla günümüze kadar getirdiklerinden söz etti. Kılavuz, “Doğa ile dostluğun başladığı gündür Nevruz. Nevruz bütün halklara kutlu ve mutlu olsun” diyerek sözlerine son verdi.

Şengünlü: “Nevruz bizim inancımızda yeni yılın başlangıcıdır”

Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Seher Şengünlü“Nevruz bizim inancımızda yeni yılın başlangıcıdır, baharın ilk günüdür. Bizim inancımız da doğanın, yerin vegöğün inancıdır. Bu anlamıyla da Nevruz bizim için çok değerli ve kıymetlidir” dedi.

Etkinlik Miraz Grubunun konseriyle sona erdi.

PAYLAŞIN
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Hakkında haber news24

Tekrar kontrol edin

Pi Yapı Mimarlık Yönetim Kurulu Başkanı MTSO Meclis üyesi Yüksek Mimar Talat Şeker, Kurban Bayramını kutladı

Pi Yapı Mimarlık Yönetim Kurulu Başkanı ve MTSO Meclis üyesi olan Yüksek Mimar Talat Şeker, Kurban ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir