Ana Sayfa / Manşet / RTÜK’ten Halk TV ve KRT’ye ceza

RTÜK’ten Halk TV ve KRT’ye ceza

RTÜK Cumhurbaşkanı Erdoğan’a iftira attığı gerekçesiyle Halk TV’ye, Rifat Serdaroğlu’nun konuşmalarını “TBMM ve Cumhurbaşkanının itibarına, cuntaya direnen güvenlik güçlerine ve sivil halka hakaret ettiği ve iftirada bulunduğu” gerekçesiyle de KRT’ye ceza verdi.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK)’nun haftalık olağan toplantısından Halk TV, KRT ve Masumiyet dizine ceza çıktı.

RTÜK Cumhurbaşkanı Erdoğan’a iftira attığı gerekçesiyle Halk TV’ye,  Rifat Serdaroğlu’nun konuşmalarını “TBMM ve Cumhurbaşkanının itibarına, cuntaya direnen güvenlik güçlerine ve sivil halka hakaret ettiği ve iftirada bulunduğu” gerekçesiyle de KRT’ye ceza verdi. RTÜK, kadına yönelik fiziksel şiddet sahneleri içeren Masumiyet dizisini yayınlayan FOX’a idari para cezası müeyyidesi kararı aldı.

HALK TV’YE İDARİ PARA CEZASI

RTÜK tarafından yapılan açıklamada Halk TV’ye verilen cezaya ilişkin şu söylendi:  “Halk TV’de yayınlanan  “Sözüm Var” programında Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İYİ Parti Genel Başkanı Akşener arasında yaşanan “Rize protestosu” polemiğini yorumlayan sunucu Şirin Payzın’ın tartışmayı bağlamı dışında bir anlama dönüştürerek “Cumhurbaşkanı’nın çıkıp bir kadın siyasetçiye şimdilik az dövdüler ama ileride daha fazla da dövebilirler anlamında şiddeti ve dövmeyi önceleyen ve de yücelten bir tavır takınması İstanbul Sözleşmesi’nden de neden çıktığımızı anlatıyor…. Kadına yönelik şiddettir bu açıklamalar.” sözlerini değerlendirdi.

RTÜK, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ifadelerinde cinsiyet ayrımcılığı veya kadına yönelik şiddeti azmettirici söylemler bulunmadığını, Cumhurbaşkanı tarafından cinsiyetinden bağımsız olarak siyasetçilerin gittiği yerlerde demokratik protestolarla karşılaşılabileceğinin belirtildiğini tespit ederek, iki parti liderinin siyasi atışmalarından izleyicileri kadına şiddet konusuna yönlendirmenin yayın ilkesi ihlali olduğuna karar verdi. Buna göre, 6112 sayılı Kanunun 8. Maddesinin “ı” bendi gereği Halk TV’ye idari para cezası verildi.”

RİFAT SERDAROĞLU’NUN SÖZLERİ DOLAYISYLA KRT’YE İDARİ PARA CEZASI 

RTÜK, yaptığı açıklamada KRT’ye verilen cezaya ilişkin de şunları kaydetti: ”

“Toplantıda masadaki diğer bir rapor KRT’de yayınlanan  “Söz Meclisi” programına konuk olan Rifat Serdaroğlu’nun sözlerine ilişkindi. “15 Temmuz gibi ne olduğu belli olmayan darbeler…. Bunlar gibi dandik darbeye muhatap olmadım ki ben. Darbenin hasına muhatap oldum” sözlerini kullanan Serdaroğlu’nun, demokrasiyi savunan 251 vatandaşın acımasızca şehit edildiği 15 Temmuz hain darbe girişimi hakkındaki ifadeleriyle en başta şehit ve gazilere, TBMM ve Cumhurbaşkanının itibarına, cuntaya direnen güvenlik güçlerine ve sivil halka hakaret ettiği ve iftirada bulunduğuna karar veren RTÜK, söz konusu yayını yasa ihlali olarak değerlendirdi.

Yayının başka bir bölümündeyse aynı konuğun “ Bizde ilahlık, tanrılık yok. Hilafet var. Yani halifelik iddiası var…. SADAT’ın başındaki Tanrıverdi’ye sorsun İslam Anayasasını yapan alçağa, başdanışmanı kendisinin….Bugün IŞİD’in bütün militanlarının liderleri İstanbul’da. İhvan’ı en son Mısır’dan kovaladı Sisi. Hepsi şimdi İstanbul’da. Radyoları var. Televizyonları var. Silahları var. Her şeyleri var…” sözlerini de Kanuna aykırı bulan RTÜK, yayını yapan KRT’ye idari para cezası verilmesine hükmetti. “

BİR CEZA DA MASUMİYET DİZİSİNE

RTÜK’ten bir ceza da Masumiyet dizine ve FOX TV’ye geldi. Diziye ilişkin RTÜK şu açıklamayı yaptı:

“Üst Kurul “Masumiyet” dizisi hakkında hazırlanan raporu görüştü. RTÜK, yapılan müzakereler sonucunda başka bir kadınla evlilik arifesinde olan dizinin zengin karakterinin bir çalışanı ile yaşadığı ilişkide çıkan bir tartışmada hamile olan kadını sandalyeyle dövmesi ve faili meçhul bir şekilde ağır yaralı olarak arabadan atılması sahnelerini içeren “Masumiyet” dizisinin 6112 sayılı yasayı ihlal ettiğine kanaat getirdi. Üst Kurul, kadına yönelik fiziksel şiddet sahneleri nedeniyle yayıncı kuruluş FOX’a idari para cezası müeyyidesi kararı aldı.”

PAYLAŞIN
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Hakkında haber news24

Tekrar kontrol edin

BAŞKAN GÜLTAK’A SARIİBRAHİMLİ VE NACARLI MAHALLERİNDEN TAM DESTEK

Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, seçim çalışmaları çerçevesinde Sarıibrahimli Mahallesi ve Nacarlı Mahallesi sakinleriyle buluştu. ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir