Ana Sayfa / DÜNYA / Mersin tarihi bir buluşmaya ev sahipliği yaptı

Mersin tarihi bir buluşmaya ev sahipliği yaptı

Mersin Ticaret Borsası Başkanı ve Ulusal Bakliyat Komisyonu Başkanı Abdullah Özdemir, geçtiğimiz hafta Mersin’de gerçekleşen “Ulusal Ürün Konseyleri Buluşması” Toplantısına İlişkin Değerlendirmede bulundu. Çok verimli bir toplantı gerçekleştirildiğini söyleyen Özdemir, tüm konseylerin kendilerini ilgilendiren konuları direkt Bakan İbrahim Yumaklı’ya anlatma fırsatı bulduğunu söyledi.

“ÜRÜN KONSEYLERİ İLK KEZ MERSİN’DE BİR ARAYA GELDİ”

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın da katıldığı toplantının önemine vurgu yapan Özdemir, 2006 yılında yürürlüğe giren Tarım Kanunu çerçevesinde kurulan ve Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı olan dokuz ürün konseyinin, ilk kez ortak bir toplantı ile Mersin’de bir araya geldiği bilgisini verdi.

Tarım sektörü açısından büyük bir öneme sahip olan ve 18 yıllık süre zarfında ilk kez gerçekleştirilen bu toplantı olduğunun altını çizen Özdemir, “Borsamızın ev sahipliğinde, Güvenilir Ürün Platformu iş birliği ile ve Sayın Bakanımız İbrahim Yumaklı’nın teşrifleriyle Mersin’de gerçekleşen bu toplantıya, tarım sektörümüzün tüm bileşenleri eksiksiz katılım sağladı. Programda Ulusal Hububat Konseyi, Ulusal Çay Konseyi, Ulusal Fındık Konseyi, Ulusal Süt Konseyi, Ulusal Turunçgil Konseyi, Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi, Ulusal Kırmızı Et Konseyi, Ulusal Pamuk Konseyi, Ulusal Baklagil Konseyi başkanları, başkan yardımcıları ve genel sekreterleri hazır bulundu” ifadelerine yer verdi.

 

“BAKANLIK İLE ÜRÜN KONSEYLERİNİN İLETİŞİMİ ARTACAK”

Her bir konseyin başkanının, Bakan Yumaklı’ya ayrı ayrı sunumlar yaparak ürün gruplarının mevcut durumunu, yaşanan sıkıntıları, çözüm önerilerini ve geleceğe yönelik beklentilerini ilettiğini ifade eden Özdemir, “Sayın Bakanımız tüm sunumları büyük bir titizlikle dinleyerek, sorunların aşılması hususunda Bakanlık tarafından atılması planlanan adımları ve görüşlerini paylaştı. Ayrıca, katılımcıların yönelttiği soruları tek tek cevaplayarak, Bakanlığımızın sorunlarımıza olan hassasiyetini ortaya koydu. Sayın Bakanımız, bu tür toplantıların Bakanlık ile ürün konseyleri arasındaki koordinasyonu ve istişare ortamını güçlendirdiğini belirterek, tarımda belirlenen hedeflere ulaşılmasına önemli katkılar sunduğunu vurguladı. ‘Asıl önemli olan yarındır. Yarınları konuşacağız bu toplantılarda’ ifadesiyle, bu buluşmaların dört ayda bir düzenli olarak yapılmasına karar verdi” dedi.

 

 

“GELECEĞİ BİRLİKTE ÜRETELİM” TEMASIYLA YOLA ÇIKTIK”

Konseylerin, kendi konularında bilgili, donanımlı, tecrübeli ve sektörün ihtiyaçlarını en iyi bilen kişilerden oluştuğunun altını çizen Özdemir sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ürün konseylerimizde; üretici, tüccar, ihracatçı, ithalatçı, sanayici, ziraat odaları, ticaret odaları, ticaret borsaları, ihracatçı birlikleri, Tarım ve Orman Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, TÜİK, TSE, araştırma enstitüleri ve üniversitelerimiz gibi sektörün her dinamiği yer alıyor.

Konseylerimiz, kendi konularında bilgili, donanımlı, tecrübeli ve sektörün ihtiyaçlarını en iyi bilen kişilerden oluşuyor. Alanlarında uzmanlaşmış bu kişiler ve konseylerimiz, tarımda arzu ettiğimiz dönüşümün sağlanması açısından Bakanlığımız için bulunmaz bir kaynaktır. Hizmet aşkı ile yanıp tutuşan bizleri, Bakanlığımızın birer fahri danışman, fikir üretme ve çözüm geliştirme mekanizmasının bir parçası olarak görmesini arzu ediyoruz.

“Geleceği Birlikte Üretelim” temasıyla yola çıktığımız ve tarım kanununun hayata geçtiği 2006 yılından itibaren ilk kez, tarımın kalbinin attığı, sektörün lider illerinden Mersin’imizde düzenlenen Ürün Konseyleri Buluşması’na ev sahipliği yapmanın ve böylece bir ilki başarmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Hedefimiz, Bakanlığımızla güçlü bir diyalog halinde ve sektörün tüm bileşenleri ile uyum içinde çalışarak, başta stratejik ürün gruplarımız olmak üzere üretim hacmimizi ve yeterliliğimizi artırmak, tarımda rekabetçi gücümüzü geliştirmektir.”

 

PAYLAŞIN
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Hakkında haber news24

Tekrar kontrol edin

Başkan Özyiğit, Türkiye’de model olan projeyi Eğitim Maratonu’nda anlattı

Mersin Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) tarafından Ankara’da düzenlenen Eğitim Maratonu’nda 2019 ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir