Ana Sayfa / Manşet / Mersin Tabip Odası tam kapanma kararını akılcı ve vicdani bulmadı: Açlığa mahkum ediyorlar

Mersin Tabip Odası tam kapanma kararını akılcı ve vicdani bulmadı: Açlığa mahkum ediyorlar

Mersin Tabip Odası başkanı Mehmet Antmen, 29 Nisan-17 Mayıs arasında tam kapanmaya gidilmesiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Antmen, “Sosyal ve ekonomik destekten yoksun, çarkların dönmeye devam ettiği “tam kapanma” kararı, eşitsizlikler ile COVID-19’dan da ölmeyen halkı açlığa mahkum etmek, yoksulluk ve hastalığı evlere kapatmak anlamına gelir” dedi.

Tam kapanma kararında akılcı ve vicdanı kriterlerin göz ardı edildiğini söyleyen Antmen, “Tam kapanmada akılcı ve vicdani kapanma kriterlerinin kullanılmadığı görülmektedir: Gündelik gelirle yaşayan insanlar evde tutulur ve küçük esnafın iş yerleri kapanırken “üretim ve imalat tesisleri ile inşaat faaliyetleri ve bu yerlerde çalışanlar” istisna tutulmuş, insanların sokağa çıkma yasağı ile evlere hapsedilmiş, evde tutulan insanlara temel gelir yardımı yapılmamıştır. Bu uygulama ile COVID-19’un yayılmasına katkıda bulunan sektörlerin kapanması öncelenmemiş, zedelenebilir gruplar gözetilmemiştir. Uygulama büyük sermaye güçlerinin üretim çarkına zarar gelmeyecek şekilde düzenlenmiş, en büyük yük en zedelenebilir grupların omzuna yüklenmiştir. Yani zenginler evinde otururken yoksullar çalışacak, çalışamayanlar açlıkla karşılaşacak, evde çocuklarına bakmak zorunda kalan kadınlar işsiz kalacak, aileler günlerce evlere hapsedilecek, bu sırada ekonominin çarkları dönecektir. COVID-19’un en fazla kapalı ortamlarda bulaştığını göz önünde bulundurmadan uygulanan sokağa çıkma yasakları hem etkili hem de hakkaniyetli değildir.” ifadelerine yer verdi.

Mersin Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen, İSİG (İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi) verilerine göre pandemi sürecinde çalışanların ağırlıklı olarak hastalığa yakalandıklarını ve yaşamlarını yitirdiklerinin altını çizdi.  Antmen, “Sağlık, ticaret, büro, eğitim emekçileri, belediye işçileri, güvenlik görevlileri… Toplu taşıma ve fabrikalar hastalığın en sıklıkla bulaştığı mekanlardır. Her gün Covid-19 nedeniyle 350’nin üzerinde yaşam yitirilmektedir. Bu ölümler engellenebilir ve bu nedenle de kabul edilemez ölümlerdir” dedi.

PAYLAŞIN
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Hakkında haber news24

Tekrar kontrol edin

ŞEHİT GAZİ-SEN KONFEDERASYONU MERSİN İL BAŞKANI RÜSTEM AĞAOĞLU, RAMAZAN BAYRAMI’NI KUTLADI

Mersin- Şehit Gazi Sen Konfederasyonu Mersin İl Başkanı Rüstem Ağaoğlu, Ramazan Bayramı dolaysıyla bir mesaj ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir