Ana Sayfa / Manşet / Mersin Cezaevi İzleme Koordinasyonundan yetkililere önemli çağrı

Mersin Cezaevi İzleme Koordinasyonundan yetkililere önemli çağrı

Mersin Cezaevi İzleme Koordinasyonu, cezaevlerinde süren açlık grevlerinin ölümle sonuçlanmaması için yetkili kurumları harekete geçmeye çağırdı.
İnsan Hakları Derneği (İHD), Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD), Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD), Çukurova Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Yardımlaşma Derneği’nin (Çukurova TUAY-DER) içinde yer aldığı Mersin Cezaevi İzleme Koordinasyonu, cezaevlerinde süren açlık grevleri eylemlerine ilişkin İHD Şubesi’nde basın açıklaması yaptı. “Ölümleri İzlemek İstemiyoruz” yazılı pankartın açıldığı açıklamaya çok sayıda kurum temsilcisi katılırken, açıklamayı İHD Mersin Şube Sekreteri Bekir Sıtkı Keçeci yaptı.
PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit koşullarına son verilmesi ve Kürt sorununun demokratik çözümü talebiyle başlatılan açlık grevi eyleminin 24’üncü gününe ulaştığını dile getiren Keçeci, İmralı’da yürütülen tecrit politikasının Anayasa’ya ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne (AİHS) aykırı olduğunu belirtti. İktidarın gelinen süreçte, tutukluların taleplerini yerine getirmek için herhangi bir adım atmadığını savunan Keçeci, “Bizler; meslek ve hak temelli sivil toplum örgütleri olarak açlık grevi eylemine başvuran mahpusların başta sağlık hakkı olmak üzere, yaşam haklarının korunması için tüm yetkililerin gerekli duyarlılığı göstermesi gerektiğini vurgulamak istiyoruz” dedi.
Açlık grevlerinin kalıcı beyin hasarları ve ölümlerle sonuçlanmaması için tutukluların tıbbi ihtiyaçlarının giderilmesi gerektiğini dile getiren Keçeci, “Asgari düzeyde alınması gereken bu maddelerin kısıtlanması durumunda, geçmiş yıllardaki açlık grevlerinde olduğu gibi, mahpusların beyin fonksiyonlarında kalıcı hasarlara ve hatta ölümlere sebep olacaktır” diye konuştu.
Keçeci, tutsakların sağlık ve yaşam hakkına yönelik ortaya çıkacak üzücü sonuçlardan siyasal iktidarın sorumlu olacağına işaret ederek, “Bu nedenle Adalet Bakanlığının ve ilgili kurumların bir an önce hareket geçmesi gerekmektedir” ifadelerini kullandı.
PAYLAŞIN
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Hakkında haber news24

Tekrar kontrol edin

Ünlü Avukat Eyyüp Sabri Öncel’in kardeşinin düğünü kenti buluşturdu

Türkiye’nin tanınmış Avukatlarından Eyyüp Sabri Öncel’in kardeşi Reşit Kemal Öncel düzenlenen bir törenle dünya evine ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir