Ana Sayfa / Manşet / Gültak; “Kızılay’ımız Dünyanın Dört Bir Yanında Yardıma Koşuyor”

Gültak; “Kızılay’ımız Dünyanın Dört Bir Yanında Yardıma Koşuyor”

Her yıl 29 Ekim-4 Kasım tarihleri arasında kutlanan Kızılay Haftası kapsamında düzenlenen etkinliğe katılan Başkan Gültak; “Türk Kızılay’ımız sadece deprem ve benzeri afetlerde değil, farklı alanlarda da gerek Türkiye, gerekse dünyanın farklı ülkelerinde yaşayan insanların ihtiyacına koşan uluslararası bir yardım kuruluşudur” dedi.

Kızılay Haftası dolayısıyla Mersin Millet Bahçesi eski stadyum etabında düzenlenen buluşmaya, Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Akdeniz İlçe Kaymakamı Zeyit Şener, Kızılay Mersin Şube Başkanı Levent Özbay, bürokratlar ile farklı okullardan öğrenciler ve öğretmenler de katıldı. Çeşitli gösteri ve aktivitelerin hazırlandığı etkinlikte Başkan Gültak, stantları gezerek çocuklarla sohbet etti.

“Kızılay’ın adı da Atatürk tarafından verildi”

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından söz alan Vali Ali Hamza Pehlivan, Türkiye’nin en köklü kuruluşlarından birisi olan Kızılay’ın, ‘Hilali Ahmer Cemiyeti’ adıyla 1868 yılında kurulduğunu belirterek; “Cumhuriyetimizin kuruluşundan sonra da Kızılay Cemiyeti olarak, daha sonrasında da Kızılay Derneği adıyla faaliyetlerini sürdürüyor. Kızılay’ın, 155’inci yaşını kutluyor, daha nice nice uzun yıllar bu hizmetlerin devamını diliyorum. Birkaç gün önce Cumhuriyetimizin 100’üncü yılını da kutladık. Kızılay’ın adı da Atatürk tarafından verilmiştir. Bu vesileyle başta Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, aziz şehitlerimizi, gazilerimizi ve ecdadımızı saygı ve rahmetle yâd ediyorum” dedi.

“Kızılay’ımız, dünyanın dört bir yanına yardıma koşuyor”

Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak da konuşmasında, Kızılay’ın tarihinin, 1868 yılında ‘Osmanlı Yaralı ve Hasta Askerlere Yardım Cemiyeti’ adıyla başladığını ve yaklaşık 155 yıllık bir geçmişe sahip olduğunu hatırlattı. Türk Kızılay’ının, sadece afetlerde değil, farklı alanlarda da Türkiye ve farklı ülkelerin ihtiyacına koşan bir yardım kuruluşu olduğunu kaydeden Başkan Gültak; “Kentimizde, Kızılay’ın mekân sıkıntısı vardı. Bu nedenle Millet Bahçemizin bir kısmını Kızılay’a tahsis ettik. Böylelikle etkinliklerini burada yapabiliyorlar. Onları en azından kiradan kurtardık. Kızılay’ımız; şehrin ortasında, ulaşılabilir bir yere kavuştu. Nitekim burası, deprem günlerinde tamamen bir çadır kente dönmüştü. Depremzede kardeşlerimizin bir kısmını burada ağırladık. Kızılay da burada deprem mağduru insanlarımız için günlük binlerce yemek çıkarıyordu. Bu vesileyle Kızılay yöneticilerine, gönüllülere ve tüm çalışanlarına teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Kızılay Şube Başkanı Levent Özbay ise; “Sadece ülkemizde değil, dünyanın tüm kıtalarında aktif görev alıp ihtiyaç sahiplerinin ve korumasızların yanında olup yüzlerini güldüren Kızılay’ımız, ülkemizin vicdani duygularını, hoşgörüsünü en iyi şekilde dünyada temsil etmektedir” ifadelerini kullandı. Farklı okullardan gelen öğrencilerin katıldığı etkinliklerle devam eden buluşmada, günün anlam ve önemi dolayısıyla çocuklara üzerinde Kızılay yazılı uçurtma ve balonlar hediye edildi.

 

PAYLAŞIN
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Hakkında haber news24

Tekrar kontrol edin

Pi Yapı Mimarlık Yönetim Kurulu Başkanı MTSO Meclis üyesi Yüksek Mimar Talat Şeker, Kurban Bayramını kutladı

Pi Yapı Mimarlık Yönetim Kurulu Başkanı ve MTSO Meclis üyesi olan Yüksek Mimar Talat Şeker, Kurban ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir