Ana Sayfa / EKONOMİ / BAŞKAN ALİ BOLTAÇ HALK EKMEK GERÇEĞİNİ AÇIKLADI

BAŞKAN ALİ BOLTAÇ HALK EKMEK GERÇEĞİNİ AÇIKLADI

Tarsus Belediye Başkanı Ali Boltaç, Mayıs Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nın 2. Birleşiminde halk ekmek gerçeğini açıkladı. Ekmek Fabrikası’nda son 4 ayda belediyeyi çok ciddi bir şekilde etkileyen zararın olduğunu belirten Başkan Boltaçzararın önlenmesi adına sürdürülebilir politikalar izlediklerini söyledi. Bu nedenle, haftada bir gün fırının kapatılması gerektiğini ve bunun uzun vadeli verimlilik için önemli olduğunu vurgulayanBaşkan Boltaç, fırının ağır tempoda çalışan makinelerle donatıldığını ve bu makinelerin düzenli bakım ve temizliğe ihtiyaç duyduğunu belirtti. Bunun yanı sıra Başkan Boltaç, belediyenin önceki dönemden kalan ağır borç yükü sebebiyle arsa satışı yapmak zorunda kalabileceklerini ifade etti.

Tarsus Belediyesi Mayıs AyıOlağan Meclis Toplantısı Tarsus Belediye Başkanı Ali Boltaç başkanlığında Belediye Meclis Salonunda gerçekleştirildi. Toplantıda Başkan Boltaç son zamanlarda sıkça sorulan yeni ekmek kulübelerinin açılacağını belirtti. Bu kulübelerin sadece ekmeğin satıldığı yerler olacağını ve kadın istihdamı yaratacağını vurguladı. Bu adımların dar gelirli vatandaşlara ekonomik destek sağlayacağını ve sosyal belediyeciliğin gereğini yerine getireceğini söyledi.

Halk Ekmek Fırını hakkında açıklama yapan Başkan Boltaç, “Kıymetli hemşehrilerim, biliyorsunuz ki herhangi bir işletme içerisinde çok ağır tempoda çalışan makinalar vardır. Tarsus Belediyesi Halk Ekmek Fırınımızda böyle makinaların olduğu bir alan. Bu fırının haftada bir gün en azından temizliği, bakımı ve onarımı yapılması gereken işler var. Haftanın her günü çalıştırırsanız makinalar elinizde kalır, üretim yapamazsınız, makine onarımı olması ve çalışan personellerin de bir gün istirahat etmeleri yadırganmamalı. Vatandaşlarımız da böyle görmeli, okumalı. Personellerimiz 7/24 çalışıyordu, izini yok, bayramı yok. Ve biz de istedik ki personellerimiz dinlensinler hem de daha iyi bir üretim için makine bakımı yapılsın. Ekmek Fabrikamız Pazar günleri bu yüzden kapalı.” dedi.

 

“SOSYAL BELEDİYECİLİK İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Sürdürülebilir bir politika benimseyerek ve kurumu zarara uğratmamak adına bir adım attıklarını belirten Başkan Ali Boltaç, “Ekmekten sadece Ocak Ayında İmar Limited Şirketinin zararı 462 Bin, , Şubat Ayı bu oran 1 Milyon 374 Bin lira oldu, Mart Ayı daha da arttı, çünkü ekmek 1 TL oldu, 4 Milyon 802 Bin Lira oldu. Nisan ayı ön gördüğümüz uygulamalar sayesinde 2 Buçuk Milyon zarar öngörüyoruz. Ekmek fabrikası zarar etsin demiyorum. Sürdürülebilir bir politika yapmak var, sosyal politika yapmak var bir de popülist politika yapmak var. Sıkıntılı süreç var; ekmek fabrikasında Mart Ayı 500 Bin, elektrik 103 Bin, su gideri 14 Bin, akaryakıt 52 Bin 626 Bin, personel 2 Milyon 641 Bin, ikramiye 321 Bin lira. Sadece 1 ay Pazar, gece, gündüz çalışırlarsa 320 bin lira sırtınıza yük biniyor. Vatandaşlarımız uygun fiyatlı ekmeği yesin, kaliteli ekmeği yesin lakin kamu yararı gözetirken kurumu da düşünmek gerçek bir sosyal belediyecilik anlayışıdır.

 

BAŞKAN BOLTAÇ’TAN MAHALLELERE EKMEK KULÜBESİ SÖZÜ

Tüm şartları sağlayarak halka hijyenik ekmek ulaştırmak adına çalışmaları sürdürdüğünü belirten Başkan Boltaç, “12 Halk Market’i de kapattık, buna istinaden 12 tane açacağım ve üzerine 25 tane daha yeni kulübe açacağız sadece ekmek satacak. Ayrıca kadın istihdamı yaratılacak, vergi mükellefi olacak. Dar gelirli mahallelere yapmak istiyoruz. Ekmekte fırsat eşitliği yaratmak lazım, imkânı olmayan vatandaşlarımız için çok yakında kulübeleri koyacağız, sosyal belediyeciliği herkese göstereceğiz. Kamuyu zarar uğratmadan gelir kaynağı yapıyorsak doğrusu budur, öbürü popülist bir anlayıştır. Vatandaşlarımız merak etmesin ekmeklerini de en hijyenik ortamda sağlayacağız merak etmeyin.” ifadelerini kullandı.

 

 

“BU BORCU EL BİRLİĞİYLE TOPARLARIZ”

Başkan Boltaç toplam borcu ifade ederek “Tarsus İmar Limited Şirketi’nin SGK’ya olan borcu 115 milyon 391 bin lira, sendika 11 milyon 27 bin lira, Esnafa olan borcu 17 Milyon 737 Bin TL, Kurumlar Vergisi Nisan sonu ödenecek miktar 3 Milyon 354 Bin TL. Bunları topladığınızda 147 Milyon 510 Bin TL’lik bir borç var. Bankada mevcut paramız 3 Milyon 423 Bin TL, 1 Milyon 441 Bin TL ise çeklerimizvar. Bir de İmar Beton’un belediyeden alacağı var, o da yaklaşık 42 milyon 415 bin TL. Bunun bir kısmı personel alacağı, bir kısmı beton alacağı, bir kısmı da ekmekten alacağı. 147 Milyon 510 Bin TL’nin 47 Milyon 280 Bin TL’sini bizden alacağı için İmar Limited şirketinin 100 Milyon gibi bir borcu var. Burada ekmekten olan borcu giderdiğimizde geçmişten gelen hataların birçoğu bitiyor. Bundan sonra yavaş yavaş çalışacaktır. Bölgemizde organize sanayi bölgesi kuruluyor, tren hattı yer altına alınıyor. İlerleyen süreçte bu borcu el birliğiyle toparlarız. Bu şirket güçlü bir şirket.” şeklinde açıkladı.

PAYLAŞIN
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Hakkında haber news24

Tekrar kontrol edin

Pi Yapı Mimarlık Yönetim Kurulu Başkanı MTSO Meclis üyesi Yüksek Mimar Talat Şeker, Kurban Bayramını kutladı

Pi Yapı Mimarlık Yönetim Kurulu Başkanı ve MTSO Meclis üyesi olan Yüksek Mimar Talat Şeker, Kurban ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir