Ana Sayfa / Manşet / Ayn İssa’da çatışmalar çok şiddetlendi SMO ve DSG’den ölü ve yaralılar var

Ayn İssa’da çatışmalar çok şiddetlendi SMO ve DSG’den ölü ve yaralılar var

Hikmet Durgun

Suriye’nin Kuzeyindeki Ayn İssa kasabası yakınlarında Türkiye destekli Suriye Milli Ordusu (SMO) ile Demokratik Suriye Güçleri (DSG) arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Milli Savunma Bakanlığı 12 YPG’linin öldürüldüğünü duyururken, SOHR ise çatışmalarda her iki taraftan ölü ve yaralıların olduğunu ayrıca Türk askerlerinin de yaralandığını duyurdu.

Bölgedeki kaynaklardan edinilen bilgilere göre Suriye kuzeyindeki stratejik bölge olan ve uluslararasıM4 yolu üzerinde bulunan Ayn İssa kasabasında bugün sabah saatlerinden itibaren DSG ile SMO arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor. M4 karayolu ile Seyda ve Maelik köylerinde yaşanan çatışmalarda ağır silahlar kullanırken, TSK ise SMO’ya destek için bölgedeki DSG mevzilerini fırtına obüsleriyle vuruyor. Çatışmalarda SMO ve DSG’den ölü ve yaralılar olurken, çatışmalar nedeniyle bölgedeki siviller kaygılı.

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), çatışmalara ilişkin sosyal medya üzerinden bir açıklama yaptı. Bakanlığın açıklamasında, şu ifadelere yer verildi: “Barış Pınarı bölgesi ile Fırat Kalkanı bölgesine yönelik saldırı girişimleri başarılı şekilde önlendi. Barış Pınarı bölgesine saldırı girişiminde bulunan 12 PKK/YPG’li terörist ile Fırat Kalkanı bölgesine sızma girişiminde bulunan 2 PKK/YPG’li terörist etkisiz hâle getirildi.”

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) ise, bir Türk subayı ve Türkiye destekli SMO gruplardan üç kişinin hayatını kaybettiğini, DSG’nin ise iki kayıp verdiğini duyurdu.

Gözlemevi, Sayda köyündeki çatışmalarda bazı Türk askerlerinin de yaralandığını açıkladı.

Gözlemevi ayrıca, Türkiye destekli SMO gruplarının Şirkerin silolarına ve Sayda köyüne doğru ilerlemeyi başardıkları aktardı.

TSK son dönemlerde Ayn İssa bölgesine askeri yığınaklar yapıyor ve bölgede askeri üsler inşa ediyor. TSK, bölgenin DSG’den alınması için zaman zaman operasyon yapmak istiyor ancak Rusya ve ABD buna karşı çıkıyor.

 

PAYLAŞIN
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Mersin’in Büyüyen Markası Şamedan Catering, 21 Yıllık Tecrübesini Modern Tesisle Taçlandırıyor!

Mersin’de 21 yıldır toplu yemek üretimi alanında öncü firmalardan biri olan Şamedan Catering, yeni ve ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir