Ana Sayfa / KADIN / AKDENİZ KENT KONSEYİ 12’NCİ OLAĞAN GENEL KURULUNU YAPTI

AKDENİZ KENT KONSEYİ 12’NCİ OLAĞAN GENEL KURULUNU YAPTI

Akdeniz Kent Konseyi’nin 12’nci olağan genel kurulu, büyük bir katılım ve yoğun ilgi altında gerçekleşti. Genel kurul sonucu Mersin Üniversitesi eski akademisyenlerinden Profesör Dr. Atilla Güney, Akdeniz Kent Konseyi başkanlığına seçildi.

Akdeniz Belediyesi konferans salonunda düzenlenen toplantıya, Akdeniz Belediyesi Eş Başkanları Nuriye Arslan ile Hoşyar Sarıyıldız, konseyin bileşeni emek, meslek ve sivil toplum örgütü ile siyasi partilerden temsilciler katıldı. Divan Heyetinin oluşmasından sonra yapılan konuşmalarda, Akdeniz Kent Konseyinin bundan sonraki hedef ve amaçları anlatıldı. Akdeniz ilçesinde yeni bir dönemin başladığına dikkat çekilen konuşmalarda, daha yaşanabilir bir kent ve ilçe için hep birlikte, kent dinamiklerinin katılımı ve işbirliğiyle kent sorunlarının çözüleceğine vurgu yapıldı. Genel kurulda Akdeniz Kent Konseyi Başkanlığına Prof. Dr. Atilla Güney, oybirliğiyle seçilirken, yine oybirliğiyle seçilen yeni Yürütme Kurulu’nda ise 30 STK temsilcisi yer aldı.

“Kentin dinamikleri ile ortaklaşacağız”

Konuşmasında; Akdeniz Kent Konseyi’ne seçilecek yeni yönetimin sorumluluk ve yükünün ağır olacağını dile getiren Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı Nuriye Arslan; “Hem halk hem de belediye yönetimi olarak temel sıkıntımız; maalesef bizlere karşı, halkın belediyelerine karşı olan tahammülsüzlüktür. Bizlerin, bunu da bertaraf etmesi için yine demokrasi güçleri ile kentimizin dinamikleri ile ortaklaşıp birleşerek aşabileceğimizin inancını taşıyoruz. Bu inançla da Kent Konseyi’ne seçilen arkadaşlarımızı tebrik ediyor, yeni görevlerinde başarılar diliyorum” dedi.

“Tüm bileşenlerden destek, öneri ve eleştiri bekliyoruz”

Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı Hoşyar Sarıyıldız ise, kent konseyinde Akdeniz’in tüm renklerinin temsil edildiğinin ifade etti. “Halkımızın karşısına çıkarken, Akdeniz’in bütün özgünlüklerinin, bütün renklerinin yansıtıldığı bir yerel yönetim sözünü vermiştik” diyen Sarıyıldız; “Akdeniz, her kesimden insanımızın, her inanç grubundan insanımızın yaşadığı, Türkiye’nin adeta minyatürü bir kenttir. Tabi bu yapı bizleri; kent konseyinin de aynı çeşitlilik ve aynı renklilikle şekillenmesi gerektiğine götürüyor. Kadınlar, siyasal gruplar, gençlik, çevreciler, emek örgütleri başta olmak Akdeniz’in tüm renklerinin burada olduğunu görmek mutluluk verici. Türklerin, Kürtlerin, Arapların, Romanların, Alevilerin, Sünnilerin, Hristiyanların yaşadığı güzel kentimizde, barış, kardeşlik, demokrasi ve eşitlik adına güzel bir örnek ortaya çıkarabilirsek bu, genel anlamda ülkenin de özlemini duyduğu barışa vesile olacaktır. Bunun için var gücümüzle çalışacağız. Sizlerden de her türlü destek, öneri ve eleştirileri bekliyoruz” şeklinde konuştu.

“Akdeniz; Mersin ekonomisinin kalbinin attığı bir ilçe”

Akdeniz Kent Konseyi Başkanlığı’na seçilen Sosyolog Prof. Dr. Atilla Güney ise yaptığı teşekkür konuşmasında, gerek kültürel ve sosyal yapısı, gerekse ekonomik varlıkları ve büyüklüğü ile Akdeniz ilçesinin, büyük bir öneme sahip olduğunun altını çizdi. Kent konseylerinin karar alma yetkisinin olmadığına kaydeden Prof. Dr. Güney, karar alma aşamasında belediyelerin, konsey ve bileşenlerinin düşüncelerini dikkate alması adına kent adına bu görevi en iyi biçimde yerine getireceklerini söyledi, önceliklerinin ise kadın, çocuk, gençlik ve ekoloji olacağını sözlerine ekledi.

 

 

 

 

 

 

PAYLAŞIN
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Hakkında haber news24

Tekrar kontrol edin

Başkan Özyiğit, Türkiye’de model olan projeyi Eğitim Maratonu’nda anlattı

Mersin Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) tarafından Ankara’da düzenlenen Eğitim Maratonu’nda 2019 ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir