Ana Sayfa / DÜNYA / AB’nin en üst düzey yetkilileri Erdoğan ile görüşmek için Türkiye’de

AB’nin en üst düzey yetkilileri Erdoğan ile görüşmek için Türkiye’de

Avrupa Birliği’nin (AB) en üst düzey iki yetkilisi AB Konseyi Başkanı Charles Michel ve Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, bugün Ankara’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la saatler süren bir görüşme yapacaklar.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgilere göre 25-26 Mart’ta gerçekleşen AB Liderler Zirvesi’nden Türkiye ile iş birliğinin güçlendirilmesine yönelik olumlu kararlar çıkmıştı. Bu zirvenin ardından Türkiye’yi ziyaret etmeye karar veren AB’nin üst düzey bürokratları, bugün 13.30’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşecek. İki ismin, bu görüşmenin ardından Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu’nda bir açıklama yapması da bekleniyor.

Görüşme sonunda Türkiye-AB ilişkileri açısından yeni kararların açıklanması beklenmiyor ancak 25 Mart’ta AB Konseyi tarafından duyurulan Gümrük Birliği’nin güncellenmesi ve göç mutabakatının yenilenmesi konularında daha somut ifadelerin kullanılması bekleniliyor.

Charles Michel ve Ursula von der Leyen’in bir günlük Ankara ziyareti, AB Konseyi’nin 25-26 Mart tarihlerindeki toplantının hemen sonrasına denk gelmesi açısından değer taşıyor.

Konsey toplantısında sonunda yayımlanan bildiri, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de tek taraflı girişimlerde bulunup gerginliği artırmaması karşılığında AB’nin “aşamalı, orantılı ve geri döndürülebilir” bir pozitif gündemi ilerletmesi anlayışını dile getiriyordu. Aynı bildiriye göre AB, ilişkilerde olumsuz bir durum yaşanmaması durumunda Gümrük Birliği’nin güncellenmesi ve göç konusunda işbirliği kapsamında sağlayacağı mali destekle ilgili Haziran ayında yapılacak zirvede resmi adımını atacak. AB, Türkiye’nin beklentileri arasında olan vize serbestisi, fasılların açılması konusunda ise yeşil ışık yakmamıştı.

AB’nin Türkiye ile yol haritasını son Mart zirvesinde netleştirdiğine dikkat çeken Ankara’daki diplomatik kaynaklara göre, Michel ve Von der Leyen’in ziyaretinde bu nedenle yeni kararların açıklanması beklenmiyor. Ancak AB liderlerinin Gümrük Birliği’nin güncellenmesi ve göç işbirliğinin devam ettirilmesi konusundaki AB kararlarını daha somut bir çerçevede dile getirebilecekleri, bu kapsamda önümüzdeki sürecin Ankara-Brüksel ilişkileri açısından önemine değinecekleri kaydediliyor.

Kaynaklar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Mart 2020’de Brüksel’e gittiğini, şimdi AB liderlerinin Ankara’ya geldiğini anımsatarak, bu ziyaretin taraflar arasında en üst düzeyde diyalog kanallarının açık olduğunu göstermesi ve karşılıklı beklentilerin doğrudan iletilmesi açısından önemli olduğuna dikkat çekiyorlar.

Gözlerin çevrildiği görüşmede göçmen mutabakatı, gümrük birliği, vize serbestisi ve tam üyelik müzakereleri ele alınacak.

Görüşme sonrası AB yetkilileri ile Erdoğan’ın açıklama yapması bekleniliyor.

PAYLAŞIN
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Hakkında haber news24

Tekrar kontrol edin

Çukurova TUAYDER: Adalet nöbeti eylemleri yeni bir aşamaya taşınmıştır

Mersin’de PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğü ve Kürt sorununun çözümü talepleriyle tutsak yakınları tarafından ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir