Ana Sayfa / Manşet / Kutlu Adalı’nın yeğeni Karsu: “‘Bu işi asker yaptı’ dedim, tutuklandım…”

Kutlu Adalı’nın yeğeni Karsu: “‘Bu işi asker yaptı’ dedim, tutuklandım…”

Öldürülen Kıbrıslı gazeteci Kutlu Adalı cinayetine dair her gün yeni bir ayrıntı ortaya çıkıyor. Adalı’nın yeğeni Nutku Karsu “Büyük resimde taşlar yerine oturmuştur geri kalan siyasi iradedir” derken, dönemin güvenlik kuvvetleri komutanı Hasan Peker Günal ‘dış güçler’e işaret etti.

Organize suç örgütü lideri Seat Peker’in açıklamalarının ve kardeşi Atilla Peker’in ifadelerinin ardından Kıbrıslı gazeteci Kutlu Adalı cinayetine ilişkin İstanbul Başsavcılığı soruşturma başlattı. Cinayete ilişkin Peker’in ismini verdiği Korkut Eken olayı doğruladı.

Dönemin tanığı Kutlu Adalının yeğeni Nutku Karsu ise Kutlu Adalı’nın yeğeni Nutku Karsu “Büyük resimde taşlar yerine oturmuştur geri kalan siyasi iradedir” derken, dönemin güvenlik kuvvetleri komutanı Hasan Peker Günal ‘dış güçler’e işaret etti.

Karsu, dayısının öldürülmesi konusunda ‘şöyle konuştu: “Dayım o gece bize yemeğe gelecekti. Gelemedi. Bahçeyi sulayacağım dedi, gazeteye gideceğim dedi. Gelemedi. Dayım hep balkonda otururdu. Televizyonun karşısında yatak sandalyesinde otururdu yanındaki sehpaya da radyosunu ve bir şişe su koyardı. Öldürüldüğü gün yerde yatarken su şişesinin kapağı elindeydi. Demek ki biri geldi ve onu çağırdı. Su içecekti, şişeyi açmıştı, kapağı elindeydi ve biri onu çağırdı, o da çıktı ve onunla cinayet yerine kadar yürüdü. Köpek gezdirmeye bile olsun evin dışına gece çıkmazdı, sevmezdi.”

“DAYIM YERDEYDİ”

Karsu, cinayetin hemen sonrasında yaşananlarla ilgili olarak da şunları söyledi: “Abim Tutku Karsu’yu o gece Kıbrıs gazetesinden aradılar, Kutlu Adalı dayısı olduğu için. Haberi onlardan aldık. Babam, abim, ben olay yerine gittik. Tabii giderken gördüğümüz, dayım yerdeydi. Çevre özel tim ile çeviriliydi. Bütün bölge çevriliydi. Dayımı askeri bir Land Rover’in arkasına koydular.”

Karsu, “Cinayetten önceki saatlerde Sivil Savunma’nın etrafında araçlar, insanlar vardı. Sormuşlar orada bekleyenlere hayırdır, diye. ‘Bir yere operasyon olacak onun için bekleriz’ demişler. Vurulmadan önce hazırlardı” dedi.

“HÜCREYE ATILDIM”

Karsu, cinayet sonrasında yaşadıklarına dair şunları anlattı: “Hemen ilk aklıma gelen “bu işi asker yaptı” oldu. Altıncı hissine güvenen bir kişiyim, o an aklıma hemen o geldi ve ağzımdan bu çıktı. O zamanki polis genel müdürü Atilla Sav da oradaymış ve duydu. Atilla Sav kim olduğumu sormuş, ‘yeğenidir’ denilince o gün tutuklandım. Sorguladılar neden böyle söyledim diye. Sarayönü’ndeki hücreye koydular. Ertesi gün akşamüstüne kadar kaldım. O olaydan mahkemeye çıktım, avukat tuttum, dava okundu. Davayı ‘sulhu bozucu hareketten, halkı kışkırtmadan’ dolayı açtılar. Sicilimde yazar hâlâ ‘sulhu bozucu hareketten ihtar’ diye. Hukukçu olduğum halde onu sildirmedim. O da bir hatıra dedim ve kaldı.”

“ASIL SORU, MEHMET AĞAR’DAN BUNU KİM İSTEDİ?”

“Mehmet Ağar’dan böyle bir şeyi kim istedi. Nereden nereye böyle bir şey istendi. ‘Kıbrıs’ı satacak, PKK’lı’ diyerek bunu kim istedi? Asıl araştırılması gereken budur. KKTC olarak bir devletsek siyasiler devlet olmanın gereğini şimdi yerine getirmeli” diyen Karsu şunları söyledi:

“Meclisteki şimdi kurulan komite Türkiye’ye gitsin ve oradan istesinler, soruştursunlar. Şimdi bunun için fırsat vardır. Cumhurbaşkanı ve Başbakanın açıklamalarından dolayı çok üzüldüm. Böyle bir olayı bu şekilde açıklamalarla geçiştirmeye çalışmaları çok üzücü. Bugün müzakerelerde iki devletli görüşme yapmak istiyoruz. O zaman devlet olduğunu göster. Neticede bir ihbarname var. Sedat Peker’in söylediği isimler yalanlamadı, ‘doğrudur görüştük’ dedi. Madem devletiz gereğini yerine getirin. Neticede sen bir aileyi söndürdün, Kıbrıslı bir vatansevere karşı yapılan bu cinayeti bu şekilde geçiştiremezsiniz. Şimdiki Başbakan ve Cumhurbaşkanı o dönem siyasetin içinde bile değildi bu onlar için de fırsattır. Neden böyle davranıyorlar? Ne var yani? Niçin üstüne gitmezler? Sedat Peker’in anlattıklarının yalan olduğunu düşünmüyorum. Sivil Savunmaya gidildi, görüştüklerini hepsi onayladı. Büyük resimde taşlar yerine oturmuştur geri kalan siyasi iradedir.” (Bugün Kıbrıs)

PAYLAŞIN
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Hakkında haber news24

Tekrar kontrol edin

Herkesimin oyunu alabilecek İş İnsanı İsa Çani, Toroslar Belediye Başkan A.Adayı oldu

Haber-Hikmet Durgun Mersin’in sevilen isimlerinden olan ve herkesimin oyunu alabilecek isim olan İş insanı İsa ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir