Ana Sayfa / YEREL YÖNETİMLER / Akdeniz’de kentsel dönüşümde sona gelindi yerinde dönüşüme ilgi var

Akdeniz’de kentsel dönüşümde sona gelindi yerinde dönüşüme ilgi var

Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, Çay Mahallesi TOKİ Yerinde Kentsel Dönüşüm Proje Sahası içerisinde bir tanıtım toplantısı gerçekleştirdi. Mersin’de ilk kez Akdeniz Belediyesi’nin girişimleri ile hayat bulan örnek proje hakkında tanıtıcı bir konuşma yapan Gültak, “Çay Mahallesi’nde, 142 dönümlük TOKİ rezerv alanında, hızlı bir şekilde yerinde dönüşüm projesinin başlamasını sağladık. İlk etabı, 20 blok 415 daireden oluşuyor.” dedi. 

 

Çay Mahallesi ‘TOKİ Yerinde Kentsel Dönüşüm Proje Sahası’ içerisinde gerçekleşen tanıtım toplantısına, Mersin Valisi Ali İhsan Su, AK Parti İl Başkanı Cesim Ercik, MHP İl Başkanı Zeynel Uğur Gölgeli, AK Parti Akdeniz İlçe Başkanı Emin Genç, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Ayhan Kızıltan, MTSO Meclis  Başkanı Hamit İzol, Mersin Sanayici ve İşadamları Derneği (MESİAD) Başkanı Hasan Engin, Çevre Mühendisleri Odası Şube Başkanı Sinan Can, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile Çay mahallesi halkı katıldı. Akdeniz Belediye Başkanı Muhammet Mustafa Gültak, Çay Mahallesi ‘TOKİ Yerinde Kentsel Dönüşüm Proje Sahası’ içerisinde gerçekleşen tanıtım toplantısında projede gelinen son aşamayı katılımcılara anlattı.

GÜLTAK: “ÇAY MAHALLESİ’NDE HIZLI BİR ŞEKİLDE YERİNDE DÖNÜŞÜMÜN BAŞLAMASINI SAĞLADIK”

Mersin’de ilk kez Akdeniz Belediyesi’nin girişimleri ile hayat bulan örnek proje hakkında tanıtıcı bir konuşma yapan Gültak, projenin temelinin yaklaşık 1 yıl önce atıldığını anımsatarak, “Çay Mahallesi’nde, 142 dönümlük TOKİ rezerv alanında, hızlı bir şekilde yerinde dönüşüm projesinin başlamasını sağladık. İlk etabı, 20 blok 415 daireden oluşuyor. Pandemiye rağmen yaklaşık 1 yılda tamamlanmak üzere. Yüklenici firmaya teşekkür ediyorum. Bloklarda, 328 adet 3+1; 188 adet de 2+1 konut bulunmakta. Yanı sıra 36 adet dükkan ile 8 dükkandan oluşan bir iş merkezi yer alıyor. İçinde okulu, camisi, 14 dönüm park alanı, yeşil alan, doğalgazı, otoparkları ve bodrumları gibi birçok sosyal donatıdan oluşan bir alanı Akdeniz ve Mersin’e kazandırmış olduk” dedi.

“PROJENİN EN ÖNEMLİ ÖZELLİĞİ KONUTLARIN SADECE HAK SAHİPLERİNE TAHSİS EDİLMESİDİR”

Gültak, projenin Çay Mahallesi’nde yaşayanlara tahsis edilecek olmasının bu projenin önemli detaylarından biri olduğunu ifade ederek, “İnşallah buradaki konutlar tamamlanıp hak sahiplerine teslim edildikten sonra, yan tarafta bulunan büyüme alanında da yaklaşık 300 adet konut yapmayı düşünüyoruz. Bu projenin en önemli özelliği, sadece şu an hak sahibi olan Çay Mahallesi sakinlerine tahsis edilecek olmasıdır. Bugün itibariyle mahallede bin 200 hak sahibi görünmekte. Vatandaşlarımızla görüşüp, anlaşmaya çalışacağız. TOKİ projelerinde olmayan bir şartname de koyduk, burada en az 5 yıldır sürekli oturduğunu resmi evraklarla ispat eden kiracılar da konutlardan faydalanabilecek” diye konuştu.

“BARIŞ MAHALLESİ’NDE 1 EYLÜL İTİBARİYLE KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ BAŞLATACAĞIZ”

Gültak, Barış Mahallesi’nde vatandaşların yüzde 80’i ile anlaşma sağlandığını, tapu devri işlemlerinin başladığının altını çizerek, “TOKİ, Barış Mahallesi için 1 Eylül’e ihale tarihi aldı. İnşallah 1 Eylül’den itibaren burada da kentsel dönüşümü başlatmış olacağız. Barış Mahallemizde, toplam 3.75 hektarlık alanda, 415 konutu inşallah projenin başlamasıyla bitirip hak sahiplerine teslim edeceğiz” ifadelerini kullandı.

GÜLTAK, EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR ETTİ

Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, proje konusunda emeği geçenlere teşekkür ederek, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, Mersin’in ağabeyi, Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Lütfi Elvan, Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum, TOKİ yetkililerine şükranlarımı sunuyorum. Başta Sayın Valimiz olmak üzere, tanıtım toplantımıza katılımınız nedeniyle siyasi parti temsilcilerimize, oda başkanlarımıza ve sivil toplum örgütü temsilcilerine teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

VALİ SU: “BU PROJE ÇOK GÜZEL BİR ÖRNEK”

Çay Mahallesi ‘TOKİ Yerinde Kentsel Dönüşüm Proje Sahası’ içerisinde düzenlenen tanıtım toplantısına katılan Mersin Valisi Ali İhsan Su, TOKİ’nin güzel hizmetler yapmaya devam ettiğini ve Çay Mahallesi’nde yapılan projenin de başarılı olduğunu ifade ederek, “Buraya yerleşip yaşayacak olan vatandaşlarımıza şimdiden hayırlı uğurlu olsun. TOKİ, gerçekten böylesi güzel hizmetlere imza atıyor. Bu proje çok güzel bir örnek, gerçekten güzel binalar yapılmış. İnşallah yeni projeler de devam edecek” diye konuştu.

“AKDENİZ BELEDİYEMİZ CİDDİ HİZMET VE YATIRIMLAR GERÇEKLEŞTİRİYOR”

Vali Su, Akdeniz Belediyesi’nin hizmet alanında önemli çalışmalar yürüttüğünü ve projede emeği geçenlere teşekkür ederek, “Yerel yönetim olarak da Akdeniz Belediyemiz, hizmet alanına giren konularda ciddi hizmet ve yatırımlar gerçekleştiriyor. Sayın Başkanımız da tüm çalışmaları, hizmetleri birebir takip ediyor. Sonuçta böylesi güzel eserler ortaya çıkıyor. Başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, ilimiz, vatandaşlarımız ve şahsım adına şükranlarımı arz ediyorum. İlimizdeki tüm hizmetleri her noktasında takip eden Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Lütfi Elvan’a, Çevre ve Şehircilik Bakanımıza, Akdeniz’de önemli hizmetler gerçekleştiren Belediye Başkanımız Sayın Gültak’a da gayretlerinden dolayı çok teşekkür ediyorum. Bu projede emeği geçen kamu kurum ve kuruluşları ile yüklenici firmaya da ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

 

PAYLAŞIN
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Hakkında haber news24

Tekrar kontrol edin

SEÇER’DEN, SOKAK HAYVANLARININ UYUTULMASI GENELGESİNE SERT TEPKİ: “KABUL ETMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, CHP Mersin İl Başkanlığı tarafından düzenlenen ‘CHP Mersin İl Danışma ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir