Ana Sayfa / Manşet / Yenişehir Belediye Başkanı Özyiğit:“Dikkatimiz sayesinde pasaport oyununu engelledik”

Yenişehir Belediye Başkanı Özyiğit:“Dikkatimiz sayesinde pasaport oyununu engelledik”

Mersin Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, engelli derneklerinin adını kullanarak yurt dışına insan çıkarmaya çalışan 2 farklı derneğin kendilerine de başvurduğunu, belediye meclisinden oybirliğiyle karar çıktığını ancak bazı noktalardan şüphelenmeleri üzerine hiçbir resmi işlem yapmadan süreci sonlandırdıklarını söyledi.

Almanya merkezli bazı dernekler ile işadamlarının Türkiye’deki engelli derneklerini kullanarak belediyelerden gri pasaport çıkardığı, bu yolla yurtdışına götürülen kişilerin üçüncü ülkelere iltica ettiğine dair haberler ülkede  kamuoyunu meşgul ederken benzer bir dolandırıcılık örneğinin Mersin’de de gerçekleşmek istendiğini ancak son anda engellendiği ortaya çıktı.

CHP’li Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, engelli derneklerinin adını kullanarak yurt dışına insan çıkarmaya çalışan 2 farklı derneğin kendilerine de başvurduğunu, belediye meclisinden oybirliğiyle karar çıktığını ancak bazı noktalardan şüphelenmeleri üzerine hiçbir resmi işlem yapmadan süreci sonlandırdıklarını söyledi.

Yenişehir Belediyesi, iki farklı tarihte ve iki farklı dernek tarafından Belediyeye bir proje kapsamında Almanya’ya ‘kültürel inceleme gezisi’ adı altında müracaat yapıldığını açıkladı.
Belediye açıklamasında şu bilgilere yer verildi. “İlk olarak 29 Ekim 2020 tarihinde, 2020 yılının Aralık ayında Almanya’ya ortak proje kapsamında gidilmesi ile ilgili bir ‘engelli derneği’ tarafından Belediyemize başvuru yapılmıştır. Konu engelliler olunca ilk etapta hem Belediye Başkanımız Abdullah Özyiğit hem de Yenişehir Belediye Meclisimiz hassasiyetle yaklaşmışlardır. Bu hassasiyetle Belediye Meclisimiz tarafından sadece belirlenen meclis üyelerinin geziye katılması konusunda Belediye Meclisimizde oy birliğiyle karar alınmıştır. Ancak söz konusu ‘engelliler derneği’ seçecekleri kişiler adına hizmet pasaportu düzenlenebilmesi için Belediyemizin ilgili kurumlara başvuru yapması ve alınan Meclis kararına bu kişilerin isimlerinin de eklenmesi gerektiği talebini tarafımıza iletmiştir. Derneğin bu talebine karşı proje kapsamındaki Almanya gezisi Belediye Başkanımız Abdullah Özyiğit’in talimatlarıyla iptal edilmiştir. 19 Ocak 2021 tarihinde bir başka ‘engelli derneği’ tarafından 15 Şubat 2021 tarihinde ortak proje kapsamında Almanya’ya yine ‘kültürel inceleme gezisi’ adı altında Belediyemize başvuru yapılmıştır. Belediye Başkanımız Abdullah Özyiğit ve Belediye Meclisimiz konunun engelliler olması nedeniyle ilk etapta başvuruya yine yapıcı bir şekilde yaklaşmışlardır. Belediye Meclisimizde gezi için oy birliğiyle karar alınmıştır. Ancak Belediye Başkanımız Abdullah Özyiğit’in talimatıyla dernek tarafından bildirilen kişilerin ‘engel durumları, derneğin faaliyetleri ve durumunun detaylı araştırılacağı, Almanya’ya davet eden firmanın yapısı ve kimliği ile konsoloslukla yapılan resmi yazışmalarının isteneceği ve durumunun detaylı olarak araştırılacağı’ ilgili derneğe aktarılmıştır. Bu noktada dernek yetkililerinin gösterdiği tavır ve tutumları ile diğer çekinceler gözünün bulundurulduğunda gezi için herhangi bir pasaport başvurusu ve diğer kamu kurumlarıyla bir resmi yazışma yapılmaması yönünde karar alınmıştır. Başta ülkemiz olmak üzere Belediyemiz ve diğer kamu kurumlarımızı küçük düşürecek böyle bir girişimin Belediye Başkanımız Abdullah Özyiğit’in özenli ve dikkatli yaklaşımlarıyla önlenmesi örnek teşkil etmektedir. Yenişehir Belediyemiz bugüne kadar engelli bireylere yönelik çalışmalarda her zaman öncü olmuş ve engeller için tüm engelleri ortadan kaldırmak amacıyla birbirinden önemli adımlar atmıştır. Ancak üzüntüyle ifade etmek isteriz ki bu tür girişimler diğer iyi niyetli engelli derneklerini de töhmet altında bırakmaktadır. Yenişehir Belediyesi olarak her zaman halkla ilişkilerin ulusal ve uluslararası ölçekte ileriye taşınması ve kültürlerarası tanıtımın öneminin bilinciyle çalışmaya devam edeceğiz. Bu gibi kötü niyetli yaklaşımlarda bulunanların da karşısında olacağız.”

 

 

PAYLAŞIN
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Hakkında haber news24

Tekrar kontrol edin

BAYRAMDA 7 MİLYON KİŞİ DEMİRYOLLARINI KULLANDI

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, 14-22 Haziran tarihleri arasında Yüksek Hızlı Trenler, Anahat, Bölgesel ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir