Ana Sayfa / Manşet / TARSUS BELEDİYESİ, EKONOMİK ZORLUKLARIN İÇİNDE HALKINI RAHATLATIYOR

TARSUS BELEDİYESİ, EKONOMİK ZORLUKLARIN İÇİNDE HALKINI RAHATLATIYOR

Ekonomik ve sosyal refah koşulların giderek gerilediği bir dönemde sosyal belediyecilik anlayışı ile toplumsal çıkarları ön planda tutan Tarsus Belediyesi, belediyelerin inisiyatifine bırakılan Evsel Katı Atık ücretlerinden feragat ederek halkın ekonomik çıkarlarını gözetiyor. 2023 yılı Aralık Ayı Olağanüstü Meclis Toplantısı’nda Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan öncülüğünde gerçekleşti. Çeşitli açıklamalarda bulunan Başkan Bozdoğan, Çukurova bölgesinde hemen hemen bütün belediyelerin almış olduğu ve hane başına yüzlerce liraya tekabül eden katı atık tarife ücretlerinin Tarsus halkından alınmayarak halkın ekonomisinde yerini korunduğunu vurguladı. Başkan Bozdoğan “350 milyon liranın üstünü çizen, halkın çıkarları uğruna yoksullukla savaşan bir Tarsus Belediyesi katı atık bedelini almayan bölgedeki tek belediyedir.” dedi.

Tarsus Belediyesi 2023 yılı Aralık Ayı Olağanüstü Meclis Toplantısı’nda Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, Tarsus’u hak ettiği değere ulaştırmak için önemli atılımları, 500 bin nüfuslu Tarsus’ta toplamda değeri 347 Milyon TL olan atık su bedeli üzerine konuştu. Mecliste 2024 Mali Yılı Katı Atık Tarife Raporunu görüşüldü, oy birliğiyle komisyona gönderildi.

“TAM TAMINA 350 MİLYON TL’YE DOKUNMADIK”

Vatandaşın cebindeki paraya dokunulmadığını ifade eden Başkan Bozdoğan “Tam tamına 350 milyon TL paraya dokunmadık. Dün hepiniz gördünüz asgari ücret açıklandı. 17 bin 2 TL. 2 liranın hesabını yapan hükümet, 350 milyon liranın üstünü çizen halkın çıkarları uğruna yoksullukla savaşan bir Tarsus Belediyesi. Bunu aynı şeye koymanızı özellikle istiyorum.  Bugün de 101 milyon liraya dokunmamak için toplamda 350 milyon TL bedelindeki evsel katı atık bedelinin ücretini istemediğimizi deklare ettik ve komisyonlara gönderdik. Bunu da bütçeye girdirmedik. Yani bütçe görüşmeleri yaparken böyle bir geliri bekliyoruz diyerekten Tarsus Belediyesi’nin bütçesindeki rakamları da yükseltebilirdik. Ama biz bu parayı almayacağımızı önceden deklare ettik. Önümüzdeki süreçte de almayacağız dedik.” ifadelerini kullandı.

“VATANDAŞIN CEBİNDEKİ PARAYI TARSUS BELEDİYESİ ALMIYOR”

Katı atık bedelinin alınmadığını kaydeden Başkan Bozdoğan, “Su faturalarınızı ve su faturalarınızın ucuz gelmesinin sebebi Tarsus Belediyesi’nin yoksullukla savaşıdır. Katı atık bedelini almayan bölgedeki tek belediyedir. Mersin’de falan bunun bir örneğini göremezsiniz. Çamlıyayla’ya gidin, bunlar yazılır. Yenişehir’e gidin, Akdeniz’e gidin, Toroslar’a gidin hepsinde yazılır. Ama vatandaşın cebindeki parayı Tarsus Belediyesi almıyor. Bu bir enflasyonla savaş,  vatandaşımıza küçük bir destek. İller bankasından gelen kendi payları azalırken cebinizi yakan düşmanla aslında bir savaşımız. Tarsus’a armağan ettiğimiz 350 milyon tutarındaki bu faturayı bugün buradan size gururla haykırıyorum.” şeklinde ifade etti.

“TOPLAMDA 20’YE TAMAMLAYACAĞIZ”

5 yılda kreş sayısında ciddi bir şekilde artış olduğunu vurgulayan Başkan Bozdoğan “Fedakarlık dedim. Bugün büyükşehrin Tarsus’ta yaptırdığı bir tane kreşimiz var. 2019’dan itibaren 16 milyon nüfuslu İstanbul’da yapılan kreş sayısı toplamda 32. Ben bu koltuğa oturduğumda Tarsus Belediyesi’ne ait bir tane kreş vardı. Yalnızca bu belediyede çalışan personellerin çocukları faydalanabiliyordu. Şu an Tarsus Belediyesi eliyle yapılan ve tüm kreşlerde Tarsus’takinin dörtte bir fiyatına eğitim gördüğü kreş sayımız 16. Söz vermiştik 4 kreşimizde yolda, toplamda 20’ye tamamlayacağız.” diye belirtti.

“BAZEN KENTİN UTANCI OLUR, KAPATMAYA ÇALIŞIRIZ”

Tarsus’un yıllar sonra kavuşacağı kent meydanından bahseden Başkan Bozdoğan “102 yıl önce düşmandan kurtarılmış bir kentin onuru, gururu ve şanını kutlayacak bir meydanı var mıydı? Yoktu. Kavşaklar yapıldı, fiskeyeler yapıldı. Bütün kaldırımlara tuğlalar döşendi. Peki,  10 Kasımları, 29 Ekimleri, 30 Ağustosları, 23 Nisanları, 27 Aralıkları caddede arabaların, esnafın, çarşının, pazar yerinin ortasında kutlamaya reva görüldü. Bazen kentin utancı olur, kapatmaya çalışırız. Bu şehre yaptığımız bu ayıbı örtmek için de kent meydanı için Anıtlar Kurulu’nun defalarca yanlarına giderek iznini çıkarttık.” ifadelerini kullandı.

“EKMEK SIRASI BEKLEYEN VATANDAŞLARIMIZI MAĞDUR ETMEYEREK 5 KAT BÜYÜKLÜĞÜNDE BİR EKMEK FABRİKASI AÇIYORUZ”

Kente kazandırılan önemli projelerden bahseden Başkan Bozdoğan “Tarsus Kültür Merkezi’ni görüyorsunuz gelip geçerken; nihayet bu tesisi Tarsus’a kazandırıyoruz. Çalışmalarımız hızlandı. Gece gündüz devam ettirerek, bir an evvel kullanımınıza açacağız. Dilediğiniz konseri, oyunu, sergiyi keyfinizce izletecek, tüm sanatçılarımızı şehrimizde, huzurunuzda ağırlamak için elimizden gelen çabayı sarf edeceğiz. Günde 60 bin ekmek çıkardığımız fırınımızdan en az 5 katı büyüklüğünde 2. fırınımızı açıyoruz. Ekmeğe muhtaç ettikleri vatandaşlarımızı, kuyruklarda saatlerce ucuza ekmek bekleyen vatandaşlarımızı mağdur etmeyerek 5 kat büyüklüğünde bir ekmek fabrikası açıyorum. Fedakarlıksa, önce ekmekten, sofradan, rızıktan başlıyorum.” diye ifade etti.

“KONUNUN TARSUS OLDUĞUNU UNUTMAMALARINI RİCA EDİYORUM”

Konuşmalarına devam eden Başkan Bozdoğan “Aldığım telefon Afad’dan geliyordu. Bizi şikâyet etmişler seçim çalışmasında mal dağıtıyor diye. Biz daha seçim çalışmasına daha başlamadık.  Biz sosyal yardımlaşmadan liste aldık. Listeye göre dağıtıyoruz.  Bugün alınan kararların şehrimize hayırlı olmasını temenni ederken, bu koltuğa gönül vermiş dostlarımızın da dürüst ve ilkeli siyaset yaparak yarışmalarını; konunun Haluk Bozdoğan değil, Haluk Bozdoğan düşmanlığı değil, Tarsus olduğunu unutmamalarını rica ediyorum. Çünkü bu kent il olmayı çoktan hak etmiş. Bu kentin önü açık.” diye belirtti.

“2023 YILINI 2 ŞİRKETİMİZDE KARLI ŞEKİLDE KAPATTI”

İsmetpaşa Kentsel Dönüşümle ilgili açıklamada bulunan Başkan Bozdoğan “İmar Beton’a devirlerde yapıldı.  İmar Beton şirketinin özelikle bütçesi çok konuşuluyordu. İflas etti, şirketler batıyor deniliyordu. Son bir para bugün yatırıldı, hepsi ödendi.  Hem TESKİ, hem İmar Beton 2023 yılını karlı bir şekilde kapatan 2 önemli şirket oldu.” dedi.

“ŞEHRİMİZİ GERİ ALIRIZ”

Tarsus 102 yıl önce kurtuluş destanına değinen Başkan Bozdoğan “Şehrimizi 102 yıl önce düşmandan arındıran onurlu Tarsuslu direnişçiler gibi ülkemizin birlik ve bütünlüğünü sağlarken şehit olan 12 kahraman Mehmetçiğimizi de saygıyla rahmetle anlıyorum. 102 yıl önce ve bugün bile fiilen süren savaşların, operasyonların, çatışmaların, şehirler ve kentler düzeyinde kentli  ve şehirli kimliğiyle beyaz yakalılar tarafından üstelik fiilen savaşmadan sürdürüldüğünü belirtmek isterim.  102 yıl önce Tarsus’u Fransızlardan geri aldık. Bugün olsa yine savaşır, çarpışır, aynı bac köprüsünde olduğu gibi. Karboğazında olduğu gibi. Şehrimizi geri alırız.” dedi.

PAYLAŞIN
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Hakkında haber news24

Tekrar kontrol edin

Pi Yapı Mimarlık Yönetim Kurulu Başkanı MTSO Meclis üyesi Yüksek Mimar Talat Şeker, Kurban Bayramını kutladı

Pi Yapı Mimarlık Yönetim Kurulu Başkanı ve MTSO Meclis üyesi olan Yüksek Mimar Talat Şeker, Kurban ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir