Ana Sayfa / Manşet / Suriye’de Devlet Başkanlığı seçimlerinde 51 adaydan üçüne izin çıktı Kürt siyasetçinin aday olmasına onay çıkmadı

Suriye’de Devlet Başkanlığı seçimlerinde 51 adaydan üçüne izin çıktı Kürt siyasetçinin aday olmasına onay çıkmadı

Hikmet Durgun-

Suriye’de Devlet Başkanlığı seçimlerine aday olan 51 kişiden sadece 3’üne onay çıktı. Bunlardan biri halen Devlet Bşakanı olan Beşar Esad. Mihemed Kamuran adlı Kürt adayın seçimlere girmesi ise kabul edilmedi. Suriye muahlefeti ile Batı ve ABD seçimleri tanımıyor.

Suriye’de hükümetin kontrolündeki bölgeler için gerçekleştirilecek ‘Cumhurbaşkanlığı seçimleri’ için 51 adaydan sadece üçünün başvurusu kabul edildi. Başvurusu kabul edilen adaylardan biri, ülke yönetimini babasından devralan ve 2000 yılından bu yana iktidarda bulunan 51 yaşındaki Beşar Esed oldu.

Esed ile birlikte adaylığı kabul edilen diğer iki isim ise 2016-2020 yılları arasında devlet bakanlığı yapan Abdullah Sallum Abdullah ile sistemi eleştiren çevrelerin “müsamaha gösterilen muhalefet” diye adlandırdığı kesimden Mahmud Marey olarak açıklandı.

55 yaşındaki eski bakan Abdullah, sistemin içinden biri olarak görülürken Marey’in de dahil olduğu ülke içindeki muhalefet, sürgündeki muhaliflerce rejimin uzantısı olmakla eleştiriliyor.

Mihemed Kamuran adlı Kürt siyasetçinin aday görülmesine ise onay çıkmadı.

SURİYE MUHALEFETİ VE KÜRTER SEÇİMLERE KATILMIYORLAR

BM Güvenlik Konseyi’nin Batılı üyeleri, ABD, Fransa ve İngiltere’nin girişimiyle 26 Mayıs’taki seçim sonuçlarını tanımayacaklarını açıklamış, daimi üye Rusya bu tutumu “kabul edilemez” diye eleştirmişti.

Beşar Esed kontrolündeki bölgede gerçekleştirilecek seçimleri Esed’in kazanmasına kesin gözüyle bakılıyor. Suriye muahlefeti ile Batı ve ABD seçimleri tanımıyor. Suriye Muhalefeti ve Kürtler de seçimlerin meşru olmadığı gerekçesiyle seçimlere katılmıyorlar.

Beşar Esed, babası Hafız Esed’ın ölümünün ardından 2000 ve 2007 yıllarında düzenlenen referandumlarla cumhurbaşkanı olmuştu.

26 Mayıs’taki seçimler, ülkede iç savaşın başladığı 2011 yılından bu yana düzenlenen ikinci seçim olacak. 2014’teki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Esed’ın dışında iki adayın yarışmasına izin verilmiş, Esed seçimleri resmi verilere göre yüzde 90’a yakın oyla kazanmıştı.

PAYLAŞIN
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Hakkında haber news24

Tekrar kontrol edin

ŞEHİT GAZİ-SEN KONFEDERASYONU MERSİN İL BAŞKANI RÜSTEM AĞAOĞLU, RAMAZAN BAYRAMI’NI KUTLADI

Mersin- Şehit Gazi Sen Konfederasyonu Mersin İl Başkanı Rüstem Ağaoğlu, Ramazan Bayramı dolaysıyla bir mesaj ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir