Ana Sayfa / Manşet / SEÇER’DEN 2. DÖNEMDE METRO’YU BİTİRME SÖZÜ

SEÇER’DEN 2. DÖNEMDE METRO’YU BİTİRME SÖZÜ

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Kente Sözümüz Var sloganıyla Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Kent Katılımı Buluşmalarının 6. buluşma serisinin 3. toplantısını Mersinde faaliyet gösteren Yöre Dernekleri temsilcileri ile gerçekleştirdi.

Bu tür toplantıların çok yararını gördüklerini söyleyen Seçer, katılımcı demokrasi anlayışıyla kenti yönettiklerini ifade ederek Gelişmiş toplumlarda sivil toplum çok güçlüdür, etkindir ve sonuca tesir edecek gücü vardır” dedi. MESKİnin altyapı ve kanalizasyon çalışmalarından söz eden Seçer, 3 yıl içerisinde tüm sahil şeridindeki arıtma ve kanalizasyon sorunlarını çözeceklerini belirterek, “Gelecek 5 yıl MESKİ için şahlanma dönemi olacak. Mersinin altyapı ve içme suyu sorunu kökünden halledilmiş olacak”ifadelerine yer verdi.

2. dönemde metronun ilk etabını bitirme sözü veren Seçer, “Mersin; Cumhuriyet tarihinin, tüm zamanların, belki de bütün şehirlerdeki en pahalı raylı sistem yatırımına başladı. Başkanınız olarak size 2. dönemde metroyubitirme sözü veriyorum” dedi. Sahilde yaptıkları çalışmaların siyasal bir mesajı olduğundan da söz eden Seçer, “Biz sosyal demokrat bir belediyeyiz. Benim için rant yok, halk var” ifadelerine yer verdi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Kente Sözümüz Var sloganıyla Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Kent Katılımı Buluşmalarının 6. buluşma serisinin 3. toplantısını Mersinde faaliyet gösteren Yöre Dernekleri temsilcileri ile gerçekleştirdi.

Kongre ve Sergi Sarayı Çok Amaçlı Salonda gerçekleştirilen buluşmada Başkan Seçere; Genel Sekreter Olcay Tok, Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürü İrfan Korkmaz ile Kent Katılımı ve Sivil Toplum ile İlişkiler Şube Müdürü Başar Akça eşlik etti. Toplantıda ayrıca Büyükşehir ve MESKİ bürokratları yer aldı. Toplantıda, kent hakkındaki istek ve önerilerini Başkan Seçere ileten yöre dernekleri temsilcileri, Büyükşehirin hizmetleri dolayısıyla da teşekkür ettiler.

Seçer: “Gelişmiş toplumlarda sivil toplum çok güçlüdür”

Toplantının açılışında konuşan Başkan Vahap Seçer, bu tür toplantıların kent bileşenlerinin kentle ilgili alınan kararlarda söz sahibi olması ve katılımcı demokrasi anlayışıyla yönetim gerçekleştirmeleri açısından oldukça önemli olduğunu vurguladı. Bu toplantıların çok yararını gördüklerini söyleyen Seçer, “Kent yönetiminde bir temsili demokrasi bir de katılımcı demokrasi vardır. Biz vatandaşın alınan kararlara katkı sunduğu katılımcı demokrasiyi tercih ettik. Birçok konuda da yararını gördüm. Bu sayede kentle ilgili karar verirken daha doğru işler yaptığımızı gördüm. Zaten gelişmiş toplumlarda sivil toplum çok güçlüdür, etkindir ve sonuca tesir edecek gücü vardır”dedi.

“Mersin göçlerle büyüyen rengârenk bir kent”

Mersinin göçlerle büyüyen ve Türkiyenin her bölgesinden insanların oluşturduğu rengarenk bir kent olduğuna dikkat çeken Seçer, bu çeşitliliğin siyasi alanda da kendisini gösterdiğini ve kentte birçok farklı görüşte siyasi parti olduğunu belirtti. Kendisinin de böylesine rengârenk bir kenti yönettiğini ifade eden Seçer, “Bu kadar farklı siyasal anlayışları birbirleriyle huzur içinde yaşatarak, hizmetlerinizde ayrım yapmadan herkese adaleti dağıtarak, memleketinizde kimsenin kavga etmemesini sağlamak için mücadele ederek, insanların gece saat kaç olursa olsun sokaklarda huzur içerisinde gezmesinisağlamak için gecenizi gündüzünüze katmanız lazım. Bu kenti yönetecek insanın içinde insan sevgisinin olması lazım. İnsanların etnik yapısına, siyasetine, parasına, diline, mezhebine, meşrebine göre bakan bir insan burada belediye başkanlığını başarılı bir şekilde yapamaz” diye konuştu. 5 yıl boyunca hiçbir ayrım yapmadan adaletli bir şekilde belediye başkanlığını sürdürdüğünün altını çizen Seçer, gelecek dönemde de aynı anlayış içerisinde olacaklarına dikkat çekti.

“Gelecek 5 yıl MESKİ için şahlanma dönemi olacak”

MESKİnin altyapı ve kanalizasyon çalışmalarından söz eden Seçer, gelecek 3 yıl içerisinde tüm sahil şeridindeki arıtma ve kanalizasyon sorunlarını çözeceklerini belirttiEBRDden 70.3 milyonu hibe olmak üzere 156 milyon avro kredi temin ettiklerini söyleyen Seçer, arıtma tesislerini de bu kredi kapsamında yapacaklarını ifade etti. Mezitli içme suyu şebekesi, Silifke, Yenice ve Karaduvar arıtması, Homurlu ile Tömük kanalizasyon yapımı ile ilgili tüm projelere finansman sağladıklarını kaydeden Seçer, “Gelecek 3 yıl içerisinde MESKİye bağlı altyapı yatırımlarını gerçekleştirecek bütün çalışmaları bitirdik. Gelecek 5 yıl MESKİ için şahlanma dönemi olacak. Mersinin altyapı ve içme suyu sorunu kökünden halledilmiş olacak” ifadelerine yer verdi.

MESKİnin kar gütmeyen bir kuruluş olduğunu ve su fiyatlarını en makul seviyede tuttuğunu vurgulayan Seçer, “MESKİ 1 milyar TLden fazla elektrik bedeli ödüyor. Çünkü Mersin merkezin suyunun yüzde 85i Tarsustan geliyor ve biz onu elektrik enerjisiyle buraya iletiyoruz. Pamukluk Barajının devreye girmesiyle barajdan cazibeyle su gelecek. İsale hattını anlaştık DSİ yapıyor, arıtma tesisini biz yapıyoruz. Su fiyatları mümkün olduğunca imkânlar ölçüsünde Mersin halkına en ucuz şekilde sunulacaktır. Bundan hiçbir endişeniz olmasın. MESKİ sizden aldığını size harcar” dedi.

“Master Planına göre kavşak, köprülü kavşak veya dönel kavşak yapıyoruz”

Büyükşehirin hayata geçirdiği ve planladığı yol çalışmaları hakkında da detaylı bilgiler veren Seçer, “4. Çevre Yolunun açılması trafiği rahatlatıcı ve önemli bir çalışmadır. 3. Çevre Yolunun genişletilerek yenilenmesi, yeni kanalize kavşak yapılması, ayrı katlı kavşak, 1 alt geçide belediyenin imza atması önemli çalışmalardır. Biz Master Planına göre kavşak, köprülü kavşak ve dönel kavşak yapıyoruz” diye konuştu.

Seçerden 2. dönemde Metroyu bitirme sözü

Temelini atıp başladıkları 13 buçuk kilometrelik Metro Projesinin de 2 yıl finansman imzasını beklediğini hatırlatan Seçer, “2 yıl imza bekletilirse Euro liradan 30 liraya çıkar. Faizler yüzde 5lerden, 15lere çıkarMersin halkı kaybeder. Gecikmiş bir yatırım, nihayetinde kaldığı yerden devam eder” dedi. 2. dönemde Metro’nun ilk etabınıbitirme sözü veren Seçer, Mersin; Cumhuriyet tarihinin, tüm zamanların, belki de bütün şehirlerdeki en pahalı raylı sistem yatırımına başladı. Başkanınız olarak size sözümdür; 2. dönemde Metro’yu bitirme sözü veriyorum” diye konuştu.

“Bu belediyenin her zaman çalışan ve meslek sahibi elemana ihtiyacı var

Kariyer Merkezinin de güzel işler yaptığının vurgusunu yapan Seçer, Büyükşehir olarak personeli Kariyer Merkezinden aldıklarını ifade etti. Torpil ile işe alım yapmadıklarının altını çizen Seçer, Bu belediyenin her zaman çalışan ve meslek sahibi elemana ihtiyacı varBelediyeler; ailelerin herhangi bir işte tutunamamış çocuklarının iş bulduğu bir yer olarak algılandığı zaman bu belediyeye sıkıntıdır. Ben size böyle hizmet veremem. Caddeleriniz böyle temiz olmaz. Yapılan projelerin hayrı olmaz. Dağıtılan, katkı yapılan sosyal yardımlarda sorun olur. Belediyenin kafelerinde size nezaketle yaklaşmazlar. Çünkü onlar siyasi torpille işe girmişlerdir, arkalarını birilerine dayamışlardır. Bu belediye böyle bir belediye değildir. O koltuğu bırakırım, yine böyle bir belediye haline gelmesine müsaade etmem” dedi.

“Tüm Mersin sathına memur statüsünde 150 itfaiye eri dağıttık”

İtfaiye Dairesi Başkanlığına 150 memur statüsünde personel alımı yaptıklarını ve bu personelin ciddi sınavlardan geçerek işe alındıklarını aktaran Seçer, Bir kişi gelip burada torpil döndü demedi. Çünkü diyemedi. Gidin bakın, genç vecut yapısı bu işi yapmaya uygun insanlar. Çok katı sınavlardan ve testlerden geçtiler. Onlar bizim çocuklarımız. Torpil olduğu zaman olmaz. Yanlışmüdahaleler olur, afetlere müdahale edemezler” diye konuştu.

“Türkiyenin en iddialı eğitim kurumu Mersin Büyükşehir Belediyesinindir”

Büyükşehirin bünyesinde 350 öğretmen ve 7 bin öğrenci olduğunu da ifade eden Seçer, “Türkiyenin özel sektör dahil en iddialı eğitim kurumu Mersin Büyükşehir Belediyesinindir. Lütfen her yıl bizden öğrencilerin nerelere kazandığına bir bakın. Bir gidin, sorun, belediye ne yapıyor, eğitim nasıl, çocuk öğretmenden memnun mu?diye. Biz işimizi ciddi yapan bir belediyeyizBiz bu ülkede adalet istiyoruz, ülkede herkes eşit yurttaştır diyoruz.Bunun aksini yaptığımız noktada samimiyet testinden geçemeyiz. Ben belediye başkanı olarak ne söylüyorsam onu uygulamak zorundayım. Ben sosyal demokrat bir belediye başkanıyım diyorsam ona yaraşır hizmet yapmak zorundayım. Onun için öğrenci bileti lira. Onun için bin öğrencimiz var. Onun için değil, 12 okuma salonu, yeni nesil kütüphane var. Herkes sahildeki okuma salonunu görüyor sahil olduğu için ama biz mahallelerde de kütüphane açtık. HalkkentteHal’de, Çilekte, TarsusMithat Paşa ve ÖtükendeAnamurda açtıkher yerde açtık” dedi.

“Benim için rant yok, halk var”

Sahilde yaptıkları çalışmaların siyasal bir mesajı olduğundan da söz eden Seçer, “İşte biz sosyal demokrat bir belediyeyiz.Benim için rant yok, halk var. Oraya restoran yapıp bir arkadaşıma da verebilirdim, al burayı denize nazır işlet’,diye. Ama biz orayı kütüphane yaptık. Benim halkımın çocuğu oraya layıktır. Yanı denize nazır nikah salonudur. Dar gelirli yurttaşlarım da gelsin orada denize nazır nikah kıysın” ifadelerine yer verdi.

Herkes talep edecek, dinleyip yapabileceğini yapacaksın

Belediyeye her gün ön kapıdan girdiğini ve kapıda vatandaşların taleplerini dinlediğini belirten Seçer, “Herkes talep edecek. Herkesin talebini dinleyip yapabileceğini yapacaksın” dediMeslek edindirme kurslarında marangozluktan elektrik kalfalığına kadar pek çok alandaeğitim verdiklerini kaydeden Seçer, “Belediye her şeyi yapıyor, Kariyer Merkezini de onun için kurduk. Çocuk geliyor, iş istiyor, aslında bir yerde kabiliyeti var, kabiliyetinin farkında değil. Kabiliyetini keşfetsin diye biz Kariyer Merkezini kurduk. Birçok seminer ve toplantılar, işverenlerle iş arayanları buluşturuyor. Biz de zaman zaman oradan personel alıyoruz” sözlerine yer verdi.

Seçerden Kent Plajı müjdesi

Mersinin merkezde plaj eksiklerini gördüklerini de kaydeden Seçer, kent plajları için projelerinin hazır olduklarını da duyurdu. Projeyi 5 senedir imzalatamadıklarına değinen Seçer, “Emin olun zamanın çok ötesinde işler yaptık. Biz pandemide dışarı çıkmadık ama hep çalıştık. Projeleriyaptık, şimdi sonuna geldik. Kent plajları konusunda kesinlikle kararlıyız” dedi. En büyük projelerinden birinin Mersinde huzuru sağlamak olduğunu ve 5 yılda bunu da başardıklarını söyleyen Seçer, gelecek 5 yılda da bunu tahkim etmek istediklerini vurgulayarak, “Mersin huzurlu bir kent. Bir belediye başkanı gecenin her saatinde eşiyle yolda yürüyebiliyorsa o şehir huzurludur. Burada yerli nüfusun dışında 500 binden fazla insan yaşıyor. Bu son derece önemli. Eğer bir beldede, bir kentte huzur varsa, en tepedeki belediye başkanının fonksiyonu çok önemlidir” dedi.

“Sosyal Konut Projesini Türkiyede bir model haline getireceğiz”

Gelecek dönemde hayata geçirecekleri Sosyal Konut Projesinin detaylarını aktaran Seçer, “Geliri düşük insanlar kiralık ev bulmakta zorlanıyor. Biz bütün planları bitirdik, Mersinin daha 30 yıl yeni imar alanına ihtiyacı yok. İşyerine ihtiyacı vardı, Akdenizde de 3 bin hektar alan açtık. Sorun konut sorunu da değil. Orta lüks, lüks konut çok yapılıyor ama sosyal konut yok” dedi. Hayata geçirecekleri Sosyal Konut Projesini Türkiyede bir model haline getireceklerini vurgulayan Seçer, “Vatandaşa kiraya vereceğiz. Bunun Avrupada örnekleri çok. Finansmanını da yurtdışından sağlamak için girişimlerimiz var”ifadelerine yer verdi.

“Mersin Büyükşehir sosyal politikalarda Türkiyede ses getiren bir belediye”

Mersin Büyükşehirin sosyal politikalarda Türkiyede ses getiren bir belediye olduğunu ve bu tür hizmetlerin aratarak devam edeceğini belirten Seçer, “Mersinin dar gelirlisi, ihtiyaç sahibi çok. Bu Ramazan Ayı ile beraber 650 bin gıda kolisi dağıtmış olduk. Hamile sütünden çocuklara süte, 10 TLye yemekten 5 TLye ucuz ekmeğe, Dosthaneden eğitim desteklerine kadar birçok desteği ihtiyaç sahibi vatandaşlara veriyoruz” diye konuştu.

“Anamuru muazzam bir tatil beldesine çevirdik”

Özellikle tarımsal üretimin yoğun olduğu ilçelerde yol çalışmalarına büyük önem gösterdiklerine dikkat çeken Seçer, “Silifkede kötü durumda grup yolu kalmadı. Kum Mahallesi kötü durumdaydı, bizim dönemimizde tertemiz oldu” dedi. Anamurda uzun yıllar bataklık halde olan Anamur İskele Caddesini yaptıkları çalışmalar neticesindemuazzam bir tatil beldesine çevirdiklerini söyleyen Seçer, hizmetleri hiçbir ayrım yapmadan bölgenin ihtiyacına göre gerçekleştirdiklerini belirtti.

“Her yere adaletli hizmet götürüyoruz”

Tarımsal desteklerden de söz eden Seçer, Hadi Gel Köyümüze Destek Verelim projesi kapsamında 5 yılda toplam 300 aileye 7 bin 500 hayvan dağıttıklarını söyledi. Küçükbaş hayvandan sulama borusuna, fide-fidandan sera malzemelerine kadar birçok desteği üreticilere sağladıklarınıaktaran Seçer, “Her yere adaletli hizmet götürüyoruz” dedi.

Ben kenti ve sizleri severek bu göreve talip oldum”

Yaklaşan yerel seçimler hakkında da görüşlerini paylaşan Seçer, 5 yıllık bir belediye başkanı olarak seçime gideceğini belirterek “Geçen seçimde böyle bir şansım yoktu. Yeni bir insandım. Birçoğu başarılı olup olmayacağımı bilmiyordu, birçoğu da karakterimi bilmiyordu. Doğal olarak da bir meçhule oy verdiler. Ben ‘Desteğinizi bekliyorum. Kazanırsam merak etmeyin sizin başınızı öne eğdirmem, gece gündüz Mersin için çalışırım. Bu konuda hiçbir sıkıntı olmaz’ diyordum. Benim verdiğim söz buydu. Ben kenti ve sizleri severek bu göreve talip oldum” dedi.

“Bizden memnunsanız bu memnuniyetinizi diğer vatandaşlarımızla paylaşın”

Önümüzdeki seçimlerde 5 yıl içinde sunduğu hizmetlerle Mersinlilerin oylarına talip olacağını dile getiren Seçer, “Eğer bizden memnunsanız bu memnuniyetinizi diğer vatandaşlarla paylaşın, bana destek olun ve bu memnuniyetinizi bir yıl daha devam ettirin. Ben demokrat bir insanım. Partimiz bizi aday yaptı, yola çıktık. Bu anlamda da bizim için bir onur mücadelesidir. Çünkü Türkiye’nin ana muhalefet ve en eski partisinin Mersin gibi önemli bir yerde Vahap Seçer’i aday olarak göstermesi bizim için büyük bir sorumluluktur. Onun için yaptığımız karne umarım iyidir ve sonuç da iyi olur. Biz de sizlere 5 yıl daha hizmet etmenin onurunu ve gururunu yaşarız” ifadelerini kullandı.

Çığlık: “Önerilerimizi ve sorunlarımızı Vahap Başkana birebirde söyleme fırsatı bulmuş oluyoruz”

Mersin Dersimliler Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Nurşen Çığlık, bu tarz buluşmaların öneminden söz ederek, Böylelikle sivil toplum örgütleri ciddiye alınmış oluyor. Biz de kendi önerilerimizi ve sorunlarımızı Vahap Başkana birebirde söyleme fırsatı bulmuş oluyoruz. Bizim gönlümüz zaten hep Vahap Başkandan yanaydı. İstiyordum ki Vahap Başkan seçilsin. Gerçekten buna da çok memnun oldum. Başkanımızın sonuna kadar yanındayız, kayıtsız şartsız destekleyeceğiz” dedi.

Kurt: “Gerçekten güzel bir hareket”

Mersin Arslanköylüler Dayanışma ve Kültür Derneği Başkan Yardımcısı Raziye Kurt, Büyükşehir ile iletişimlerinin çok iyi olduğunu belirtti. Bu tür toplantıların kent yönetimi için önemli olduğuna vurgu yapan Kurt, “Gerçekten güzel bir hareket çünkü sonuçta onlar mülki amirler ise biz de en uçtaki halka dokunan insanlarız. O yüzden hemfikir olursak, beklentilerimizi ve onların yapabileceklerini birleştirirsek daha iyi hizmet olur ve daha memnun bir halk olur diye düşünüyorum” ifadelerine yer verdi. Harranlılar Derneği Başkanı Mahmut Polat ise, STKların görüşlerinin alınmasının önemli olduğunu söyleyerek, “Gerçekten düşünülmesi gereken bir toplantıydı. Sayın Başkana buradan teşekkür ediyorum” dedi.

Toplantı, toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

PAYLAŞIN
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Hakkında haber news24

Tekrar kontrol edin

3. ESENLİ ÜZÜM ŞENLİĞİ’NDE BAŞKAN SEÇER: KARDEŞLİĞİ, HUZURU TESİS ETTİK

Akdeniz Belediyesi’nin düzenlediği bu yıl 3.’sü gerçekleştirilen “Esenli Üzüm Şenliği” etkinliklerine Akdeniz Eş Başkanları Hoşyar ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir