Ana Sayfa / Manşet / Savcı Gazeteci Melis Alphan’a ceza istedi

Savcı Gazeteci Melis Alphan’a ceza istedi

Gazeteci Melis Alphan’ın sosyal medya hesabından “Newroz Pîroz Be” mesajıyla bir paylaştığı fotoğraf gerekçesiyle yargılandığı davanın ilk duruşmasında savcı ceza istedi. 

Sosyal medya hesabında 21 Mart 2015’te “Newroz Pîroz Be” mesajıyla paylaştığı bir fotoğraf gerekçe gösterilerek hakkında “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla dava açılan gazeteci Melis Alphan hakim karşısına çıktı. Çağlayan’da bulunan İstanbul 32’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmada Alphan ve avukatı hazır bulundu.
Kimlik tespitiyle başlayan duruşmada savunma yapan Alphan, hak arayışlarının her daim barışçıl yöntemlerle yapılması gerektiğine derinden inanan bir yurttaş ve gazeteci olduğunu söyledi. Bahse konu sosyal medya paylaşımıyla ilgili üzerine atılı suçu kabul etmediğini belirten Alphan, “Savcılık aşamasındaki ifademde de söylediğim gibi; suç unsuru olarak gösterilen fotoğraf, 2015 yılında Diyarbakır’da devletin izniyle gerçekleştirilen ve TRT dahil tüm televizyon kanallarında yayınlanan Nevruz kutlamalarından bir karedir” dedi.
BERAAT TALEP ETTİ
“Herkesin yayımladığı bir fotoğrafı paylaştım diye yıllarca hapsim isteniyor” diyen Alphan,  “Çok aşikar ki, hakkımdaki bu suçlamanın hakla hukukla hiçbir ilgisi yok. Alelacele yazılan bu cılız iddianamenin gayesini anlamak mümkün değil. Maksat, bir yerlere mesaj göndermekse, o kadarına da benim aklım ermez. Ben bir suç işlemedim, beraatımı istiyorum” diye konuştu.
Alphan’ın savunmasının ardından söz alan avukatları da yapılan paylaşımın suç olmadığını belirterek, AYM ve AİHM’in bu konularda verdiği kararları hatırlattı. Paylaşımın ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden avukatlar, beraat talebinde bulundu.
SAVCI CEZA İSTEDİ
Savunmaların ardından esasa ilişkin mütalaasını sunan savcı, Alphan’ın “örgüt propagandası” suçu ile cezalandırılmasını istedi.
Tekrar söz alana Alphan ve avukatları esasa karşı savunma yapmak için süre talebinde bulundu. Avukatların talebini kabul eden mahkeme bir sonraki duruşmayı 21 Mayıs’a erteledi.
PAYLAŞIN
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Hakkında haber news24

Tekrar kontrol edin

Ebru Tour ve Fun Tour Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Burgazlı, 23 Nisan’ı kutladı; Geleceğimiz çocuklardır

Toplu taşıma, turizm ve birçok alanda faaliyet gösteren Ebru Tour ve Fun Tour Yönetim Kurulu ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir