Ana Sayfa / DÜNYA / NATO Rusya gerilimi çok büyüyor 7 ülkenin uçakları Rus uçaklarına karşı havalandı

NATO Rusya gerilimi çok büyüyor 7 ülkenin uçakları Rus uçaklarına karşı havalandı

NATO Rusya arasındaki gerilim büyüyor. Aralarında Türkiye, İngiltere e Belçika’nın da bulunduğu 7 ülkenin uçakları Rus uçaklarına karşı havalandı.

Edinilen bilgilere göre Rus hava kuvvetlerine ait bombardıman uçakları Karadeniz, Baltık Denizi, Kuzey Atlantik ve Kuzey Denizi’nde aynı anda havalanınca, aralarında Türkiye, İngiltere ve Belçika’nın da bulunduğu yedi ülkenin jetleri ‘acil’ koduyla kalkış yaptı.

NATO, Rus savaş uçaklarının Kuzey Atlantik, Kuzey Denizi, Baltık Denizi ve Karadeniz’de ittifaka ait jetler tarafından durdurulduğunu açıkladı.

Altı saatte 10 kez gerçekleşen havada kapışma, bugüne kadar kozların paylaşıldığı en büyük olay olarak tarihe geçti. NATO, Rus jetlerinin sivil uçaklara tehdit oluşturduğunu belirtiyor.

NATO açıklamasına göre Norveç F-16’ları iki Tu-95’in önünü Norveç kıyılarında kesti, birkaç saat sonra iki Tu-160 bombardıman jeti de yine Norveç güçleri tarafından engellendi.

Karadeniz semalarında görülen Rus savaş uçakları için Türkiye, Romanya ve Bulgaristan’dan çok sayıda jet havalandı. Kuzey Denizi’nde uçan Rus jetleri için ise İngiliz ve Belçika hava kuvvetleri harekete geçti.

Rusya’nın Avrupa’nın göbeğindeki toprağı Kaliningrad yakınlarında, Baltık Denizi’nde havalanan bir Rus deniz devriye uçağının önü ise İtalyan savaş uçakları tarafından kesildi.

NATO, resmi Twitter hesabında olayı Rus uçaklarını önleyen Türkiye, Belçika, İtalya, Romanya, Bulgaristan, İngiltere ve Norveç bayraklarını paylaşarak duyurdu.

İngiltere Savunma Bakanlığı da Rus bombardıman uçağının Kuzey Denizi üzerinde uçması üzerine Kraliyet Hava Kuvvetleri’ne ait Typhoon jetlerinin havalandığını açıklamıştı.

NATO ile Rusya arasındaki ilişkiler eskiden de kötüydü ancak 2014 yılından beri çok daha kötü. Kırım’ı 2014 yılında ilhak eden Rusya ile NATO arasındaki köprüler, o tarihten bu yana tamamen atılmış durumda. ABD ve AB, Kırım’ı Rus toprağı olarak tanımayı reddediyor. Kırım’ın Ukrayna toprağı olduğunu belirtiyorlar.

PAYLAŞIN
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Hakkında haber news24

Tekrar kontrol edin

Mersdin’de polis yasağı gerekçe gösterip DEM Partinin Ak Parti il binası önünde açıklama yapmasına izin vermedi

Mersin’de AKP il binası önünde basın açıklaması yapmak isteyen DEM Partilileri polis, valiliğin eylem yasağını ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir