Ana Sayfa / EKONOMİ / MESİAD Başkanı Hasan Engin: “Vadeli satışta düzenleme yapılması vatandaşın yararına olacaktır”

MESİAD Başkanı Hasan Engin: “Vadeli satışta düzenleme yapılması vatandaşın yararına olacaktır”

Zincir marketlerin üretici ve toptancılara ödemelerini geç yapmaları nedeniyle vatandaşların yüksek fiyatla karşılaştığını söyleyen MESİAD Başkanı Hasan Engin, market ve perakende sektöründe vadeye sınırlama getirilmesini istedi.

Son zamanlarda yaşanan fiyat tartışmalarına yeni bir bakış açısı kazandıran Mersin Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (MESİAD) Başkanı Hasan Engin, zincir marketlerin üretici ve toptancılara ödemelerini geciktirmesinin fiyat artışına neden olduğunu söyledi. Pandemi döneminde yaşanan sorunlar nedeni ile üretim maliyetlerinin arttığını belirten Engin, “Covid-19 pandemisi ile hemen her gün ekonomide yeni bir gelişme yaşanmaktadır. Ortaya çıkan fırsatları değerlendirmek isteyen ve kendine fırsat yaratmak isteyenler vatandaşlar ile ekonomiyi zora sokacak uygulamalara imza atmaya başladılar. Özellikle zincir marketler üreticilerden aldıkları ürünleri peşin sattıkları halde ödemelerini 90-120 gün sonra yapmaktalar. Sattığı ürünlerin ödemelerini geç alan üretici ve toptancılar da zor duruma düşmemek için vadeli ürünlerin fiyatlarını yüksek hesaplamaktadır. Bu durum vatandaşların yüksek fiyatlar karşılaşmasına neden olmaktadır” dedi.

“DÜZENLEME YAPILMALI”

Vadeli satışlardan dolayı üretici ve vatandaşların zor duruma düşmesinin engellenmesi için düzenleme yapılması gerektiğini söyleyen Engin, “Banka faizlerinin yüksek olması nedeni ile zincir marketlerin üretici ve toptancıya ödemesi gereken parayı faize yatırdıkları tahmin edilmektedir. Ülkemizde pazarın büyük kısmına sahip olan zincir maketlerin oluşturduğu tekel, vatandaşların yüksek fiyatla, yüksek enflasyonla karşılaşmasına neden oluyor. Bütün bu sorunların yanında son zamanlarda stok yapılarak bazı ürün kalemlerinin fiyatlarının bilinçli olarak yükseltildiği iddia edilmektedir. Devlet kurumlarının gıda ve temel ihtiyaç maddeleri için düzenleme yaparak vadelere sınır getirmesi vatandaşların ve ekonominin yararına olacaktır” ifadelerini kullandı. Üreticiden ucuza alınarak raflarda yüksek fiyatla satılan gıda maddelerinin önüne geçilmesi için komisyoncu sayısının azaltılması gerektiğini aktaran Engin, tüccarların üreticinin elinden ürünleri ucuza almak için fiyat iş birliği yaptığını belirtti. Yüksek maliyetlere ve geç ödemelere rağmen ayakta kalmaya çalışan üreticiye sahip çıkma çağrısında bulunan Engin, vatandaşları zor duruma düşüren firmalara caydırıcı cezalar verilmesi gerektiğini dile getirdi.

PAYLAŞIN
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Hakkında haber news24

Tekrar kontrol edin

Mersin Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Gürol Akbaş’tan 15 Temmuz mesajı

CHP Mersin Büyükşehir Belediye meclis Üyesi Gürol Akbaş, 15 Temmuz askeri darbe girişiminin yıl dönümü ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir