Ana Sayfa / KADIN / Mersin’de Newroz coşkuyla kutlandı

Mersin’de Newroz coşkuyla kutlandı

Mersin binlerce vatandaş, Nevroz’da yan yana geldi, 14 Mayıs’ta iktidarın değişeceği kararlılığıyla “Biz kazanacağız” mesajı verdi.

Maraş merkezli depremde hayatını kaybedenlere adanan ve “Newroz ateşi ile Özgürlüğe ” şiarıyla Mersin’in Akdeniz ilçesinde bulunan Tırmıl Alanı’nda gerçekleştirilen Newroz’a yağışlı havaya rağmen 7’den 70’e binlerce kişi katıldı.

NEVROZ ATEŞİ YAKILDI

Nevroz ateşini, HDP’li vekiller Fatma Kurtulan ve Rıdvan Turan, Kürt siyasetçi Sırrı Sakık, HDP Mersin İl Eşbaşkanları alkış ve zılgıtlar eşliğinde yaktı.

HDP Mersin İl Eşbaşkanları Bedriye Kuş, Hoşyar Sarıyıldız ve Nevroz Tertip Komitesi Sözcüsü Özgür Çağlar, vatandaşları selamlayarak, halkın Newrozu’nu kutladı.   Amedspor forması giyen gençler de sahneye çıkarken alandan “Amedspor halktır, halk burada” sloganı atıldı.

“ACIMIZ YENİ BİR YAŞAMIN HARCI OLACAK”

Nevroz ateşinin yakılmasının ardından konuşan Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) Sözcüsü Juliana Gözen, deprem bölgesinden hala “Sorulacak bir hesap var, kurulacak bir yaşam var” sloganlarının yükseldiğini ifade ederek, “Çok acılıyız, acımız yeni yeni yaşamın harcı olacak” dedi. Gözen, depremde halkın yalnız bırakılmasını  hesabını sandıkta soracaklarını ve yeni yaşamı beraber kuracaklarını vurguladı.

Halkların Nevroz’unu kutlayarak konuşmasına başlayan Sosyalist Yeniden Kurtuluş Partisi (SYKP) Eş Genel Başkanı Cavit Uğur, AKP iktidarından 14 Mayıs’ta kurtulacaklarını söyledi. Uğur, “Yolumuz açık onları göndereceğiz” dedi.

“AKP ve MHP faşizmi bir depremin altında kaldı”

Kürt siyasetçi Sırrı Sakık da, Nevroz’un halkların özgürlük ateşi olduğunu söyledi. Depremde yaşamını yitirenleri anan Sakık, depremzedelerin acılarını paylaştıklarını ifade ederek, “AKP ve MHP faşizmi bir depremin altında kaldı” dedi. AKP ve MHP’yi bu seçimlerde göndereceklerini dile getiren Sakık, devletin yüzyıl boyunca Kürt halkını imha ve inkar yönetimiyle yönettiğini, bu yüzyılda tekçi anlayışı değiştireceklerini belirtti.

Nevroz, sanatçı Cevdet Bağca, Derya Cengiz ve Dengbej dinletisi ile devam etti.

PAYLAŞIN
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Hakkında haber news24

Tekrar kontrol edin

Pi Yapı Mimarlık Yönetim Kurulu Başkanı MTSO Meclis üyesi Yüksek Mimar Talat Şeker, Kurban Bayramını kutladı

Pi Yapı Mimarlık Yönetim Kurulu Başkanı ve MTSO Meclis üyesi olan Yüksek Mimar Talat Şeker, Kurban ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir