Ana Sayfa / POLİTİKA / Mersin’de CHP’nin 98. Kuruluş yıl dönümü çeşitli etkinliklerle kutlandı

Mersin’de CHP’nin 98. Kuruluş yıl dönümü çeşitli etkinliklerle kutlandı

Mersin’de Cumhuriyet Halk Partisinin (CHP) kuruluşunun 98. Yılı törenlerle kutlandı. CHP’liler ilk olarak Cumhuriyet Alanındaki Atatürk anıtına, daha sonra da İstasyon Meydanındaki İnönü anıtına çelenk sundu. Akşam saatlerinde ise parti binasında kokteyl verildi.

 

CHP Mersin İl Örgütünün düzenlediği kutlama programına Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, İl Kadın Kolları Başkanı Gülşah Yıldırım Genç ve İl Gençlik Kolları Başkanı Alkım Sümer ile meclis üyeleri ve çok sayıda partili katıldı.

Törende konuşan CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay, “Cumhuriyet Halk Partisi, geçmişinden aldığı güçle, cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında da demokrasinin,  hukuk devletinin, laikliğin, hak ve özgürlüklerin teminatı olacak, uygarlık mücadelesinin öncülüğünü üstlenecektir” dedi.

Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törendeki konuşmasına partilileri selamlayarak başlayan Başkan Vahap Seçer, “Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve O’nun tüm mücadele arkadaşlarının bu mücadelelerini siyasi arenada sürdürmeleri ihtiyacından doğan partimizin kuruluş yıl dönümünde, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı olarak böyle bir partide siyasi mücadele içerisinde olduğum için sonsuz onur duyduğumu sizlere ifade etmek isterim” diye konuştu.

Türkiye’nin 600 yıllık bir imparatorluğun toprağı olduğunu hatırlatan Başkan Seçer, şöyle devam etti:

Ama saltanat düzeni sürdürülebilir değildi, hilafet düzeni sürdürülebilir değildi. Bu topraklar üzerinde yaşayan bütün kültürlerin, renk cümbüşünden oluşan Türk halkına yaraşan laik Türkiye Cumhuriyeti’ni oluşturmaktı. İşte bu anlayış ile Cumhuriyet Halk Partisi hayata geçirildi.

Onun için Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, ‘Benim 2 eserim var. Biri Cumhuriyet, biri Cumhuriyet Halk Partisi’dir’ dedi. Çok önemli katkılar yaptılar, Türk milletine o kadrolar. Biz onların ardından gelen, onların aslında bir anlamda, mirasını bizim omuzumuza yükledikleri sorumlulukları taşıyan neferleriz.

Biz onlardan çok daha fazla çalışmak zorundayız. Biz onlardan ülkemiz için, bu millet için, çok daha fazla yorulmak, hayatımız pahasına mücadele etmek zorundayız. Sorumluluğu taşımak zorundayız. 31 Mart bize bu imkanı verdi.

Cumhuriyet’in ve Cumhuriyet Halk Partisi’nin 2. yüzyılında bu şiarla, bu anlayışla tüm yoldaşlarımızla yüzyıl önce olduğu gibi bugün de bu ülkeye, bu ülke insanına hizmet etme yolunda bütün gücümüzü, bütün birliğimizi, bütün beraberliğimizi, bütün sevgimizi doruğa ulaştırarak çalışmaya devam edeceğiz.”

Akşam saatlerinde ise CHP Mersin İl Binasında bir kokteyl verildi.
PAYLAŞIN
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Hakkında haber news24

Tekrar kontrol edin

Başkan Özyiğit, “31 Mart seçimleri Türkiye için umudun bitmediğini gösterdi.”

Mersin Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, Cumhuriyet Halk Partisi Mersin İl Danışma Kurulu Toplantısına katıldı. ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir