Ana Sayfa / KADIN / Mersin’de 8 Mart coşkusu

Mersin’de 8 Mart coşkusu

Mersin Büyükşehir Belediyesi, ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ dolayısıyla dolu dolu bir program gerçekleştirdi. Özgecan Aslan Barış Meydanı’nda düzenlenen etkinliklerde açılış konuşmasını yapan Başkan Seçer, “Bir gün değil, her gün kadınlar günü. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum” dedi.

8 Mart’a özel olarak kurulan üretici kadın stantlarında el emeği göz nuru ürünler satışa sunuldu. Programda, müzik, spor, dans gibi etkinlikler alanda tüm gün boyunca sürdü. Başkan Seçer etkinlik alanını ziyaret ederek, faaliyetleri izledi. Kadınlar Günü programında Başkan Seçer’e CHP Mersin Milletvekili ve Parti Meclis Üyesi Ali Mahir Başarır, CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay, CHP Mersin İl Kadın Kolları Başkanı Gülşah Yıldırım Genç, CHP Yenişehir İlçe Başkanı Tayar Tahiroğlu, siyasi parti temsilcileri, meclis üyeleri, kadın muhtarlar, Mersin Büyükşehir Belediyesi bürokratları ve daire başkanları eşlik etti.

Seçer’i girişte kadınlar karşıladı

Seçer, Özgecan Aslan Barış Meydanı’nda kadınlar tarafından karşılandı. Stantları gezen Seçer, alandaki tüm kadınların gününü kutladı. Kadın Sanatçılar Sergisi, hatıra köşesi fotoğraf çekimi ve üretici kadın stantlarını tek tek gezen Seçer, çocuk etkinliklerini de izledi. Seçer, alanda Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’nın spor kurslarında eğitim gören sporcuları ve Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü takımları ile de bir araya geldi. Seçer ile CHP Mersin Milletvekili ve Parti Meclis Üyesi Ali Mahir Başarır alanda tenis de oynadı.

 

“Yönetim anlayışımızın insan sevgisi üzerine tesis edildiğini herkes görüyor”

Başkan Seçer, Büyükşehir Belediye Başkanı olarak hiçbir ayrım yapmadan herkesi kucakladığını belirterek, “Ben hepinizin belediye başkanıyım. Mersinliler’in bu anlamda içinin rahat olduğunu biliyorum” dedi. Görevde oldukları 2 yıllık süreçte kentin birleştirici gücü olduklarını belirten Başkan Seçer, “Tarsus’tan Anamur’a kadar, Çamlıyayla’dan Mut’a, Gülnar’a kadar kentimizin her köşesinde belediye yönetim anlayışımızın kardeşlik, insan sevgisi, hoşgörü üzerine tesis edildiğini herkes görüyor. Belediyemizde asla insanların başta cinsiyetinden, inancından, siyasi görüşünden, etnik yapısından ve bölgesinden dolayı bir ayrıma müsaade edemeyiz. Bu Allah katında da günahtır, dinen de günahtır, imanen de günahtır, hukuken de yanlıştır, insanen de yanlıştır. Onun için herkesi kucaklayacağız ve kucaklıyoruz” diye konuştu.

“Bize ihtiyacı olanların yanında, onların tarafındayız”

Eşitlikçi olduklarını ancak konu kadınlar olunca ‘pozitif ayrımcı’ olduklarını vurgulayan Seçer, “Başta kadınlarımız, yaşlılarımız, özel çocuklarımız, yoksulumuz, garibimiz, mağdurumuz; bize ihtiyacı olanların yanında, biz onların tarafındayız. Çalışma hayatında bunu gösteriyoruz. Belediyemizde 2 yıl önceki rakamlara baktığınız zaman bugünle mukayesesinde çalışanlarımızda artış olduğunu gözlemlersiniz” dedi.

Kadınların yönetim ve karar alma mekanizmalarında da olması gerektiğini vurgulayan Başkan Seçer, şunları söyledi:

“Parkları, bahçeleri güzelleştiren, kültüre-sanata yön veren, mühendislik yapan, MESKİ’de kadın daire başkanlarımız, plan projeler yapan, Makine İkmal’de makineyle uğraşan, otobüsle, kamyonla, motorla uğraşan kadın. Doktorumuz kadın. Sağlığa yön veren kadın. Bunu çoğaltabiliriz. Kol gücüyle de kafa gücüyle de yaratıcılıkla da kadın her yerde var. Pekala da iyi yapıyorlar işlerini. Tercih yaparken bir başkan olarak önümde iki tercih kaldığı zaman kadını tercih ediyorum. Cinsiyet ayrımı yapmıyorum ama bir realite, toplumun bir realitesi. Kadınlarımızın çalışma hayatında, yönetimde, karar alma mekanizmalarında olması lazım. Kadın bizim angaryamızı gören bir amele değil. Ev işlerini yapacak, yemeği yapacak, temizliği yapacak, kocasının kahrını çekecek, çocuğunun kahrını çekecek. Bu bir kader değil, bu bir yanlış anlayış. Bunu da değiştirmek lazım.”

Seçer, Samsun’daki olayı hatırlattı: “Kahrolmamak mümkün değil”

Başkan Seçer, Samsun’da yaşanan kadına şiddet olayıyla ilgili olarak da “Kadın cinayetleri, kadına yönelik şiddet bizleri üzüyor. Bir erkek olarak, bir koca olarak, bir eş olarak, bir sevgili olarak, bir baba olarak beni üzüyor. Dün Samsun’da, televizyon ekranlarında izledim, gerçekten tansiyonum çıktı. Öfkelenmemek, o sahne karşısında üzülmemek, kahrolmamak mümkün değil” dedi.

“Kadınlarımız çalışmak istiyor, üretmek istiyor”

Alandaki stantlarda kadınların olduğunu belirten Seçer, “Kadınlarımız çalışmak istiyor, üretmek istiyor” dedi. Mersin’in tüm ilçeleriyle bereketli topraklara sahip olduğunu vurgulayan Seçer, “Her şeyden önemlisi insanı güzel. Bir Anadolu mozaiği. Türkiye’nin her yerinden, her coğrafyasından, her etnik yapıdan, her inanç grubundan, her meşrepten, mezhepten insanın bir potada eridiği bir güzellik Mersin. Bunu görmek lazım. Ben görüyorum. Benim görmem önemlidir, ben belediye başkanınızım. Onun için hepinizi seviyorum. Onun için sizleri sarıyoruz, sarmalıyoruz, ayrım gayrım olmaz diyoruz. Bunları hayatta uygulamak lazım. Çalışma hayatından bahsettim. Ben arzu ediyorum, seçilmişlerde de kadınlarımızın sayısı artsın. Milletvekili, belediye başkanı, meclis üyeleri, kadın yöneticilerimiz. Bunların sayısını artıralım” ifadelerine yer verdi.

“Yakında Yerel Eşitlik Eylem Planı’nı açıklayacağız”

Mersin’de ‘Yerel Eşitlik Eylem Planı’ başlattıklarını da açıklayan Başkan Seçer, “Yine belediyemizin öncülüğünde Yerel Eşitlik Eylem Planı çalışmaları devam ediyor, arkadaşlarımız sürdürüyor. Eylem Planımız’da stratejimiz ne olacak, faaliyetlerimiz, yönümüz ne olacak bunun çalışmalarını yapıyorlar STK’larla işbirliği halinde. Yakında da Yerel Eşitlik Eylem Planı’nı açıklayacağız. Her alanda yanınızda olacağız. Çalışma hayatında da olacağız, aile problemlerinizde de olacağız, çocuklarla sorunlarınızda da olacağız, eşinizle, çevrenizle sorunlarınızda da olacağız, hukuki problemlerinizde de olacağız, her yerde olacağız. Biz sizler için varız, sizleri çok seviyorum. Bugün 8 Mart. Sloganımız burada; ‘Bir gün değil, her gün kadınlar günü.’ Bizim için böyle, bir gün değil, her gün kadınlar günü. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü, Emekçi Kadınlar Günü’nü kutluyorum” dedi.

5 gün sürecek etkinlikte toplamda 826 kadın üretici ürünlerini sergileyecek

Kadınlar Günü dolayısıyla Özgecan Aslan Barış Meydanı’nda 4 merkez ilçe başta olmak üzere, Silifke, Erdemli, Gülnar, Mut ve Tarsus’tan kadın üreticiler stant açtı. Etkinliğin ilk gününde 71 stant açılırken, 237 kadın üretici açılan stantlarda ürünlerini ekonomik değere dönüştürme imkanı buldu. 5 gün sürecek olan stant etkinliğinde toplamda 826 kadın üreticinin ürünlerini sergilemesi bekleniyor.

Hatıra köşelerinde çekilen fotoğraflarla etkinlik anı ölümsüzleştirildi

Etkinlik alanının en gözde yerlerine melek kanatları, çiçeklerle süslenmiş kalp ve salıncak şeklinde hatıra köşeleri kuruldu. Kadınlar ve çocuklar bu köşelerde fotoğraflar çektirerek, etkinlik anısını ölümsüzleştirdi. Alanda vatandaşların en çok dikkatini çeken etkinliklerden biri de ‘kadın’ temalı resim sergisi oldu. Sanatçıların oluşturduğu resim sergisi büyük ilgi gördü.

“Sergim beğeniliyor hatta satış da oluyor”

Büyükşehir Belediyesi’nin kendilerine sergi için sunduğu imkandan dolayı teşekkürlerini dile getiren Ressam Nilgün Erciyas, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün kadın mücadelesinin bir simgesi olduğunu vurguladı. Erciyas, “Kadınların toplumda bir yere gelmesi, bir şeyleri başarabilmesi için çok güzel bir gün. Bugünü değerlendirip kadınların sorunları, kadın üreticilerin sorunları anlatılır ve bu yönde kadınlara destek olunursa çok anlamlı olacağına inanıyorum. Çok güzel tepkiler aldım. Sergim beğeniliyor, hatta satış da oluyor. Bu beni heyecanlandırıyor. Beni çizmeye daha çok yönlendiriyor. Çok memnunum. Büyükşehir Belediyesi’nin böyle bir etkinliği bize vermesi bizim tanınmamıza, sanatımızı göstermemize çok faydası oluyor” dedi.

“Mersin’de kadınlar için her gün 8 Mart”

Büyükşehir Belediyesi’nin destekleri ile hemen hemen ayda bir kez kadın üretici stantlarında kadınlarla bir araya gelip ürünlerini sergileme imkanı bulduklarını söyleyen Zeynep Burcu Yıldırım, “Çünkü biz her zaman faydalar görüyoruz Belediyemizden, Sayın Vahap Seçer’den. Mersin’de sokağa çıktığınızda, sabah uyandığınızda sokakları temizleyen kadınlar göreceksiniz, otobüslere bindiğinizde kadın şoförlerimiz var, sahilde kafeye gittiğinizde kadın çalışanlarımız var. Bu anlamda Belediyemize, kadınlara gösterdiği bu desteğinden dolayı teşekkür ederim” diye konuştu. “8 Mart güzel bir gün, özel bir gün ama Mersin’de kadınlar için her gün 8 Mart” diyen Yıldırım, konuşmasının devamında ise şu ifadeleri kullandı:

“Bu yüzden Sayın Vahap Seçer’e bütün kadınlarımız adına teşekkürlerimi sunuyorum. Vatandaşlarımız artık alıştılar ve de çok mutlular; bu anlamda kadınların bir arada olmasından, bir adım önde olmasından ve kadınlara böyle fırsatlar verilmesinden dolayı. Tabii bizim için büyük bir fırsat hem tanınmamız hem üretime katkıda bulunmamız.”

“Güzel şeyler oluyor, üretebiliyoruz, ürettiğimizi değerlendirebiliyoruz”

El emeği göz nuru ürünlerini kurulan stantlarda ekonomik değere dönüştürme olanağı bulan Hanife Kınalı, “Kendi emeklerimizi, ürünlerimizi Sayın Vahap Seçer’in yardımıyla kendi stantlarımızda daha iyi değerlendirebilmek için buralardayız. Kadınlara önem veriliyor, değer veriliyor, masa veriliyor, kendi kazançlarımızı sağlayabiliyoruz artık. Güzel şeyler oluyor, üretebiliyoruz, ürettiğimizi değerlendirebiliyoruz. Her kadın üretiyor ama değerlendiremiyor. Kadınlar artık güçlü” dedi.

“Mersin’de kadın emeği görülüyor”

Stant alanını gezerek yapılan çalışmayı takdir eden vatandaşlardan Hacer Salman ise şu ifadeleri kullandı:

“Kadınlarımızın özgür, kendi iradeleri ile hareket edebileceği, şiddetsiz bir yaşam diliyorum. Mersin Büyükşehir Belediyesi’ni kutluyorum böyle bir çalışmaya olanak sağladığı için. Üretsinler, üreten kadınlarımızı kutluyorum. Mersin’de kadın emeği görülüyor. Kadınlar için bir şey yapıldığının göstergesidir bu. Güzel çalışmalar bunlar.” 

PAYLAŞIN
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

3. ESENLİ ÜZÜM ŞENLİĞİ’NDE BAŞKAN SEÇER: KARDEŞLİĞİ, HUZURU TESİS ETTİK

Akdeniz Belediyesi’nin düzenlediği bu yıl 3.’sü gerçekleştirilen “Esenli Üzüm Şenliği” etkinliklerine Akdeniz Eş Başkanları Hoşyar ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir