Ana Sayfa / Manşet / Mersin Ticaret Borsası Başkanı Özdemir GTİ Yönetimine Yeniden Seçildi

Mersin Ticaret Borsası Başkanı Özdemir GTİ Yönetimine Yeniden Seçildi

Mersin Ticaret Borsası Başkanı Özdemir GTİ Yönetimine Yeniden Seçildi

Mersin Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ö. Abdullah Özdemir,  Gümrük ve Turizm İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kuruluna yeniden seçildi.

8 Mart 2024’te Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Merkezinde gerçekleştirilen Gümrük ve Turizm A.Ş (GTİ) Olağan Genel Kuruluna katılan Mersin Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Özdemir, GTİ yönetim kurulu üyeliğine yeniden seçildi.

GTİ’nin 2005 yılında TOBB ile aralarında Mersin Ticaret Borsası’nın da olduğu 137 Oda ve Borsanın ortaklığı ile kurulduğunu belirten Özdemir, şirketin “Yap-İşlet-Devret” modeli çerçevesinde sınır kapılarını modernize ettiğini söyledi. Özdemir bu model ile kara sınır kapılarının modernizasyonunun Türkiye’de ve Dünyada ilk ve tek uygulayıcısının GTİ olduğunu ifade etti.

Hem Devletimiz Hem Özel Sektör Kazanıyor

Bugüne kadar 14 kara sınır kapısının GTİ çalışmaları kapsamında en ileri teknoloji kullanılarak tamamen yenilendiğini vurgulayan Özdemir; “Bu yapılırken devletimiz açısından hiçbir maliyet ve kamu bütçesinden hiçbir harcama kalemi oluşmadı. Üstelik etkinliği ve hacmi sürekli artan kapılar sayesinde devletimizin vergi gelirleri artıyor ve böylece ülke ekonomisine önemli katkı sağlanıyor.” dedi.

2023 yılında dış ticaret hacminin 617 milyar dolara ulaştığını ve ülkemizden karayolu ile gerçekleşen ihracatın yüzde 85’nin bu kapılardan yapıldığını kaydeden Özdemir, “Sağlanan verimlilik ile sınır kapılarında saatler süren beklemeler dakikalara indi ve kilometreleri bulan araç kuyruklarının önüne geçildi. Böylece özel sektörümüz de katlandıkları ilave masraflardan tasarruf ederek kazançlı çıkıyor. Gerek Avrupa ülkeleri gerekse komşu ülkeler ile kıyaslandığında en modern, en hızlı, en verimli sınır kapıları ülkemizde bulunmaktadır.” diye konuştu.

BM Tarafından Dünya Çapında En İyi Örnek Proje Olarak Gösterildi

“Türkiye’nin bir projesi, Birleşmiş Milletler tarafından ilk defa dünya çapında en iyi örnek olarak seçildi ve gösterildi. Şu an birçok ülke ve ülkeler topluluğu uygulama açısından GTİ’ye iş birliği teklif ediyor. Böylece şirketimiz bu alandaki bilgi birikimi ve tecrübesiyle bu ülkelere tabiri caizse bir danışmanlık görevi yürütüyor ve bu sayede ülkemizin ismi tüm dünyada duyuluyor” dedi.

Kuruluşundan bu yana GTİ’nin başarı çıtasını sürekli artırdığını belirten Özdemir; “Bu başarının oluşmasında ortaya çok güçlü bir vizyon koyan başta TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’na, kuruluşundan bu yana şirketimizin Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüten Arif Parmaksız’a ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Önümüzdeki dönemde hizmetlerin daha da yükselmesi için yatırım çalışmalarımızın sürdüğünü belirtmek istiyorum” diye konuştu.

PAYLAŞIN
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Hakkında haber news24

Tekrar kontrol edin

Pi Yapı Mimarlık Yönetim Kurulu Başkanı MTSO Meclis üyesi Yüksek Mimar Talat Şeker, Kurban Bayramını kutladı

Pi Yapı Mimarlık Yönetim Kurulu Başkanı ve MTSO Meclis üyesi olan Yüksek Mimar Talat Şeker, Kurban ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir