Ana Sayfa / KÜLTÜR/SANAT / MERSİN BAROSU: KADINI KORUYAMAYANLAR NE ŞİDDETİ, NE DE CİNAYETLERİ ÖNLEYEBİLİR!”

MERSİN BAROSU: KADINI KORUYAMAYANLAR NE ŞİDDETİ, NE DE CİNAYETLERİ ÖNLEYEBİLİR!”

Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle basın açıklaması yaptı. Merkez Başkanı Av. Arzu Günay açıklamasında, uygulanan cezasızlık politikalarının erkek failleri daha da cesaretlendirdiği bir süreçten geçtiklerini söyleyerek, “Kadını koruyamayanlar, haklarını yok sayanlar, ne şiddeti, ne de cinayetleri önleyebilir!” dedi.

8 MART DAYANIŞMANIN VE DİRENİŞİN ADI

Mersin Barosu Avukatlar Odasında düzenlenen basın açıklamasına konuşma yapan Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkanı Av. Arzu Günay, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nden bir önce şehrimizde bir kadın cinayeti haberiyle sarsıldıklarını ifade ederek, “Tarsus’ta yaşayan Mervegül Bayer, boşandığı erkek tarafından öldürüldü. Kadını koruyamayanlar, haklarını yok sayanlar, ne şiddeti, ne de cinayetleri önleyebilir! Mervegül Bayer kardeşimize Allahtan rahmet, ailesine sabır ve başsağlığı diliyoruz.

8 Mart, “eşit işe eşit ücret” isteyen kadınların neredeyse iki yüz yıl öncesinden bugünkü eşitlik ve adalet mücadelemize ışık tuttuğu dayanışmanın ve direnişin adı; tüm dünyada kadının insan hakkı ihlallerine karşı yaşamın her alanında eşitlik ve adalet talep etme kararlılığının, ayrımcılığa ve şiddete karşı duruşun ve örgütlü kadın mücadelesinin sembolüdür.

ŞERİAT KARŞITI DÜŞÜNCELERİNİ AÇIKLADIĞI İÇİN MESLEKTAŞIMIZIN GÖZALTINA ALINDIĞI BİR SÜREÇTEN GEÇİYORUZ

Başta, Cumhuriyetimizin devrim yasalarından olan ve kadın ile erkeği eşit konuma getirmeyi amaçlayan laik Medeni Kanunumuz olmak üzere, örgütlü kadın mücadelesi sonucunda yasal güvenceye kavuşturulan kazanımlarımızın daha ileriye taşınmasını, toplumsal cinsiyet eşitliğinin mutlak surette sağlanmasını, kadına yönelik şiddeti önleyici bütüncül politikaların geliştirilmesini, cinsiyete dayalı ayrımcılığın ve şiddetin son bulmasını savunurken; İstanbul Sözleşmesi’nden hukuka aykırı bir biçimde keyfiyetle çıkıldığı, şeriat karşıtı düşüncelerini açıkladığı için meslektaşımızın gözaltına alındığı, bir günde 8 kadının katledildiği, uygulanan cezasızlık politikalarının erkek failleri daha da cesaretlendirdiği bir süreçten geçiyoruz” diye konuştu.

KAZANIMLARIMIZI GERİYE GÖTÜRECEK KARANLIK ZİHNİYETLERİN KARŞISINDA OLACAĞIZ

8 Mart’ın örgütlü mücadelelerinin sembolü olduğunu belirten Günay, “Bütün bunlara rağmen Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında kadınlar sanat, spor ve bilim alanlarında uluslararası arenada elde ettiği başarılarla mücadelemize güç katıyor ve kadınların yıllardır büyük bir inanç ve azimle sürdürdüğü mücadele, demokrasinin temelini oluşturuyor.

Mersin Barosu olarak; uzun yıllar verilen kadın mücadelesi sonucunda elde edilen kadın hak ve kazanımlarından bizi bir nebze dahi geriye götürecek her türlü söylem, girişim, eylem ve karanlık zihniyetin karşısında olacağımızı bir kez daha vurguluyor; kadının insan haklarının yaşama geçirildiği, kadının hayatın her alanında erkekle eşit konumda ve özgür bir birey olarak var olduğu; ayrımcılık, yoksulluk ve şiddetin son bulduğu, kadın emeğinin görünür olduğu bir dünya özlemiyle, mücadelemizi ve dayanışmamızı sürdüreceğimizi kamuoyuyla paylaşıyoruz” şeklinde konuştu.

PAYLAŞIN
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Hakkında haber news24

Tekrar kontrol edin

Pi Yapı Mimarlık Yönetim Kurulu Başkanı MTSO Meclis üyesi Yüksek Mimar Talat Şeker, Kurban Bayramını kutladı

Pi Yapı Mimarlık Yönetim Kurulu Başkanı ve MTSO Meclis üyesi olan Yüksek Mimar Talat Şeker, Kurban ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir