Ana Sayfa / Manşet / Korkut Eken: Atilla Peker’le Kıbrıs’a gittim ama…

Korkut Eken: Atilla Peker’le Kıbrıs’a gittim ama…

Kutlu Adalı suikastı hakkında suçlanan Korkut Eken iddialara yanıt verdi. Eken, Kıbrıs’a Atilla Peker’le birlikte Mehmet Ağar’ın yönlendirmesi sonucu gittiğini itiraf etti ancak Kutlu Adalı cinayetiyle ilgilisi olmadığını öne sürdü.

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker, son videosunda KKTC’li gazeteci Kutlu Adalı’nın suikastına ilişkin çarpıcı bir iddia ortaya atmıştı. Peker’in iddiasına göre, Mehmet Ağar kendisini çağırmıştı. Ağar’ın suikastı organize ettiğini ve kardeşi Atilla Peker ile Susurluk’tan hapis cezası alan Emekli Yarbay Korkut Eken Ağar’ın talimatıyla KKTC’ye gitmişti. Ancak suikast gerçekleşmemiş, daha sonra Korkut Eken Atilla Peker’e “O iş halloldu” demişti.

“Atilla Peker’le Kıbrıs’a gittim”

Kutlu Adalı suikastıyla ilgili suçlanan Korkut Eken, Sözcü’den Saygı Öztürk’e açıklamalarda bulundu. Dönemin Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Hasan Kundakçı’nın Mehmet Ağar’a telefon ettiğini söyleyen Eken, “Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar’a ‘Kıbrıs’ta çok büyük PKK faaliyetleri var. Teröristler burada cirit atıyor’ falan demiş ve bu konuda yardımm istemiş. Ben de o dönemde Emniyette özel harekat polislerini yetiştirmekle görevliyim. Mehmet Ağar da beni gönderdi. Her ihtimale karşı Sedat Peker’in kardeşi Atilla Peker’le gittim” ifadelerini kullandı.

“PKK’nın Kıbrıs’taki faaliyetlerine yönelik incelemeler yaptım”

Atilla Peker’i kendisinin çağırdığını itiraf eden Eken, “Atilla Peker’le birlikte PKK’nın KKTC’deki faaliyetlerine yönelik 3-4 günlük bir inceleme yaptım. PKK’nın yaralılarını Kıbrıs’a götürdüğünü tespit ettik. Rum Kesimi’nde tedavi edildikten sonra Yunanistan’da bulunan Lavrion kampına terörsler sevk ediliyordu. Ben de bunları raporladım ve Kolordu Komutanı Hasan Kundakçı paşama verdim” diye konuştu.

“Galip Mendi’yi ziyaret ettim, Lefke’ye gideceğim zaman otomobil verdi”

İddialardaki gibi dönemin Sivil Savunma Daire Başkanı Albay Galip Mendi’yi ziyaret ettiğini de kabul eden Eken, “Galip Mendi Paşa benim çok sevdiğim, kahraman askerlerden biridir. Gitmişken kendilerini ziyaret ettim. Lefke’ye gideceğim zaman da otomobil verdiler. Şimdi duyuyorum ki Atilla Peker, gazeteci Kutlu Adalı’nın öldürülmesi olayı ile ilgili olarak Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunmuş. Sebep? Ben Sedat Peker’e ne yaptımsa aşırı bir düşmanlığı oluşmuş. Atilla Peker’in buna alet olmaması lazım. Nasıl yaptı bilmiyorum” sözleriyle kendini savundu.

“Kutlu Adalı’yı tanımam, olayla hiçbir ilgim yok”

Kutlu Adalı’yı öldürmek ya da öldürtmekle suçlandığı iddialara ilişkin de konuşan Eken, “Gazeteci olduğu belirtilen Kutlu Adalı’yı tanımıyorum ki hakkında bir kelime konuşayım. Olayın araştırılması için suç duyurusunda bulunacağım. Siyasiler birbirine sahip çıkıyor. Bizi kim kollayacak? Sahip çıkan yok. Kutlu Adalı olayının faillerini bilenler, benim de bir ilgim olmadığını biliyorlardır. Bir kişi yok mu yani ‘Korkut Eken’in bir ilgisi yoktur’ diyecek adam? ‘Allah’tan korkun’ diyen yok maalesef” ifadelerini kullandı.

Süleyman Soylu’ya tepki: Allah korkusu olması lazım

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Habertürk’te katıldığı canlı yayında sarf ettiği “Korkut Eken gibi tipleri sevmem” sözlerine yanıt veren Eken, “Süleyman Soylu konuşuyor ama beni hiç tanımaz. ‘Korkut Eken’i sevmem, karanlık bir tiptir’ diyor. Şimdi yolda bir polis araması olsa bana nasıl davranacaklar? Karanlık tipim. İçişleri Bakanı öyle söylemiş çünkü. Allah korkusu olması lazım. Özel harekat timlerinin kuruluşuna bakmış mı? Kimler ne kadar emek vermiş, kimler ne kadar çalışmış biliyor mu? 1980’li yıllarda onun temelini attım. O zaman Süleyman Soylu kaç yaşındaydı? Benim 53 yaşında oğlum var yani günah” diye konuştu.

Sedat Peker’in iddiası sonrası Atilla Peker ifadesinde ne demişti?

Atilla Peker ifadesinde, Eken’in kendisine silah verdiğini ve susturucunun nasıl kullanıldığı öğrettiğini belirtmişti. Sedat Peker’in Twitter’dan paylaştığı dilekçeye göre, Atilla Peker, Eken’in İstanbul’da gerçekleşen daha sonraki görüşmede kendisine, “Atilla biz Kıbrıs işini hallettik biliyor musun’ dediğini aktarmıştı.

Atilla Peker’in ifadesi şöyleydi:

“Cumhuriyet Başsavcılığınızca yürütülmekte olan soruşturma kapsamında toplumda Reis Sedat Peker’in 7. videosu olarak bilinen videodaki anlatımlarında adı geçen adını ve mesleğini sonradan öğrendiğim Kıbrıslı gazeteci Kutlu Adalı’nın  öldürülmesine ilişkin bildiklerimi ve yaşadıklarımı sayın makamınıza arz etmek için bu dilekçeyi yazmak zorunlu olmuştur. Kardeşim Reis Sedat Peker beni 1996 yılı mart ya da nisan ayında aradı. Ankara Sheraton Otel’e gelmemi istedi. Ben de isteğine uyarak bulunduğu yere gittim. Orada Korkut Eken ile kendisinin bulunduğu ortamda Kıbrıs’a Korkut Eken ile birlikte gitmem gerektiğini polis ve askerlerimizi şehit eden terörist kişilerin bulunduğunu ve bu kişilerin öldürülmesi gerektiğini söylediler

“Ertesi gün ben Korkut Eken ile THY’nin tarifeli uçağı ile Kıbrıs’a gitmek üzere kontrol yapılmadan uçağa doğru geçerken önce memurlara cebinden çıkardığı birkaç kimlik arasından seçerek Mustafa kimliği gösterdi ve kendini kaydettirdi. Korkut Eken bana “JERIKO”bir silah verdi ve belimde silah olmak suretiyle uçağa bindik.

“Kıbrıs’a indik, ismini hatırlamadığım bir otele yerleştik sonra aynı gün Kıbrıs’ta Sivil Savunma Daire Başkanlığı’na gittik. Orada Kurmay Albay Galip Mendi ile tanıştım, yardımcısı Enver Tosun yarbay ile tanıştım. Sonrasında yan odada Korkut Eken “Uzi” marka bir silahı bana verdi, bu silahın nasıl kullanılacağını ve susturucunun nasıl sökülüp takılacağını bana öğretti.

“Bir sonraki gün beyaz Reno Toros marka araçla Kutlu Adalı isimli şahsın akşam hava karardıktan sonra evinin çevresinde keşif yaptık. Hatırladığım kadarıyla evi yola yakın bahçeli bir evdi. Önünde ufak bir bahçesi vardı. Şahsın evinde kalabalık dört beş kişilik bir kalabalık olduğunu farkettik bu nedenle içeri girmedik, o esnada benim belimde Jeriko silah ve elimde susturuculu Uzi marka silah vardı.

“Ertesi gün tekrar geldik, gündüzleri de evinin etrafında birkaç sefer keşifte bulunduk, yine evden çok sesler geliyordu; bunun üzerine Korkut komutan bana dedi ki ‘Üç kişi de olsa bunların hepsi PKK’lıdır. PKK’lı ile dost olan da PKK’lıdır, hepsini öldürmende bir mahsur olmaz’ dedi.

“Üçüncü gün bır piyade Alay Komutanı’nın makamına gittik, ismini hatırlamadığım Alay Komutanı’ndan Korkut Eken’ in talebi Kutlu Adalı isimli şahsın aracının güvendiği iki rütbeli tarafından durdurularak bize teslim şahsın teslim edilmesinin sağlanmasını istedi.

“Bir iki saat sonra şahsın durdurulduğu haberi geldiğinde biz de hızlı adımlarla Alay Komutanlığı binasından çıktık. Şahsın yanında 15 yaşlarında bir çocuk vardı, kişi alayın içine sokulmuş olduğunu etrafının da askerlerce sarılmış olduğunu görünce tekrar Alay Komutanı’nın makamına geri döndük; orada alay komutanını azarladı, ‘Ben sana böyle mi söyledim’ dedi. Sivil Savunma Daire Başkanlığı’na geri döndük ve ertesi gün de tekrar Türkiye’ye geri döndük, ancak Korkut Komutan bana ‘Atilla buraya geleceğiz’ dedi.

“Sonrasında ben bir yaralama nedeniyle Paşakapısı Cezaevi’nde bulunduğum sırada beni cezaevinde yanımda bulunan cep telefonumdan arayarak kendisinin Klasis Otel’de kaldığını ziyarete geleceğini söyledi; bende abi ‘Cumartesi, pazar ziyaret yok. Ben hastaneye çıkacam sizi Klasis’e otele ziyaretinize gelicem’ dedim ve o tarihte cezaevinin hastane için ring aracı yoktu. Bu şekilde taksiyle gardiyan ve askerler eşliğinde hastaneye gittim. Hastane çıkışında iki sivil araç gelmesini sağladım ve bulunduğu Silivri Klasis Otel’e bu araçlarla bir gardiyan ve askerlerle gittik.

“Erlere ve gardiyana lobide oturmalarını söyledim. Korkut komutanın olduğu odaya çıktım, odada Reis Sedat Peker  ve birkaç kişinin olduğunu gördüm. Korkut Eken astsubay ve uzman çavuşun alnından öperek ‘Atilla’ yı getirdiğiniz için teşekkür ederim’ dedi. Bana hitaben gülerek “Atilla biz Kıbrıs işini hallettik biliyor musun’ dedi . Sonra sabaha doğru cezaevi sayımından önce cezaevine döndüm. Adı geçen şahıslarla her platformda yüzleşmeye de hazırım. Videoda anlatılanlarla ilgim görgüm bundan ibarettir.”

PAYLAŞIN
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Hakkında haber news24

Tekrar kontrol edin

Mersin Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Gürol Akbaş’tan 15 Temmuz mesajı

CHP Mersin Büyükşehir Belediye meclis Üyesi Gürol Akbaş, 15 Temmuz askeri darbe girişiminin yıl dönümü ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir