Ana Sayfa / Manşet / HDP’li Paylan’dan Ümit Özdağ hakkında suç duyurusu: Nefret suçu işledi

HDP’li Paylan’dan Ümit Özdağ hakkında suç duyurusu: Nefret suçu işledi

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, kendisi nezdinde Ermeni halkını hedef alan ırkçı paylaşımları nedeniyle Ümit Özdağ hakkında suç duyurusunda bulundu.

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, bağımsız Milletvekili Ümit Özdağ hakkında, “Sen de zamanı gelince bir Talat Paşa deneyimi yaşayacaksın” şeklindeki ırkçı tehdidi üzerine ‘suç işlemeye tahrik’, ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ suçları ile ‘hakaret ve tehditten’ suç duyurusunda bulundu.

Türkiye’de bir nefret iklimi yaşandığını ifade eden Garo Paylan, “Azınlık gruplara yönelik şiddet çağrıları nefret suçlarına yol açar” dedi.

‘AZINLIK MENSUPLARININ CAN GÜVENLİĞİNİ TEHDİT EDİYOR’

Paylan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ayrımcılık ve nefret içeren söylemler cezasız kalmamalıdır. Nefret suçlarındaki cezasızlık kültürü; etnik, dini ve cinsel azınlıklara karşı nefret suçlarını artırmaktadır. İktidarın, kendinden farklı düşünene ve farklı varoluşlara gösterdiği düşmanca tutum ise bu suçları teşvik etmekte, etkin bir şekilde soruşturulmasının önüne geçmektedir. Mevzuatta her ne kadar nefret suçları alenen tanımlanmamış olsa da TCK Md. 216, yani halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama suçunun aslında nefret söylemlerini cezalandırmak için konulduğu kanunun gerekçesinden anlaşılmaktadır. Ancak muktedirler, bu maddeyi azınlıkları nefret ve ayrımcılıktan korumak yerine; egemen olana yönelik eleştirileri sindirmek için kullanmaktadır.”

Ermeni halkına ve tüm azınlıklara yönelik bu tür söylemlerin ilk olmadığına dikkat çeken Paylan, nefretin söylem gücünün, toplumda infial yaratacak sonuçlara yol açtığı ve azınlık toplumlarına mensup kişilerin can güvenliğini tehdit ettiğini kaydetti.

‘CEZASIZ KALIRSA ÖNCEKİLER GİBİ NEFRET SUÇLARINA YOL AÇAR’

Garo Paylan, nefret söyleminin ifade özgürlüğü olmadığını belirterek, şöyle konuştu:

“İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ, Twitter paylaşımında, şahsıma ve Ermeni halkına karşı nefret söyleminde bulunmuş ve açıkça ölümle tehdit etmiştir. Böyle bir nefret suçu çağrısına sessiz kalınmamalıdır. Bu nefret söyleminin cezasız kalması, daha öncekiler gibi nefret suçlarına yol açacaktır. İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ’ın 27 Nisan 2021 tarihinde Twitter üzerinden yaptığı şahsımı ve Ermeni halkını hedef alan paylaşımlar hakkında, avukatım aracılığıyla, ‘suç işlemeye tahrik’ ve ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ suçları ile ‘hakaret ve tehdit’ten suç duyurusunda bulunduğumu duyurmak isterim.”

PAYLAŞIN
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Hakkında haber news24

Tekrar kontrol edin

BAYRAMDA 7 MİLYON KİŞİ DEMİRYOLLARINI KULLANDI

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, 14-22 Haziran tarihleri arasında Yüksek Hızlı Trenler, Anahat, Bölgesel ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir