Ana Sayfa / Manşet / HDP, Mersin’de sivil toplum örgütleriyle bir araya geldi

HDP, Mersin’de sivil toplum örgütleriyle bir araya geldi

HDP, Mersin’de sivil toplum örgütleriyle bir araya geldi. Toplantıda konuşan HDP MYK üyesi Sultan Özcan, “Türkiye’nin demokratik geleceği için burada ve diğer yerlerde yaptığımız görüşmelerde her kesimin fikirlerini aldık. 27 Eylül’de açıklayacağımız tutumda bunları göreceksiniz” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), “HDP’liyiz her yerdeyiz” kampanyası kapsamında Mersin’de gerçekleştirdiği temaslar 2’nci gününde devam etti. Akşam saatlerinde başlayan HDP’nin etkinliğine ilginin yoğun olduğu gözlemlenirken, Aralarında HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Sultan Özcan, milletvekilleri Fatma Kurtulan, Rıdvan Turan, HDP parti meclisi üyesi Bayram Kızartıcı ve Reşat Aşan’dan oluşan HDP heyeti, Mersin’de Nobel otelde siyasi parti, sivil toplum örgütleri, CHP Mersin İl Yöneticileri, SYKP, İşçi Partisi, Eğitim-Sen, Tabip Odası, SES ile bazı kurumların temsilcileriyle bir araya geldi.
Toplantıda konuşan HDP MYK üyesi Sultan Özcan, “Türkiye’nin demokratik geleceği için burada ve diğer yerlerde yaptığımız görüşmelerde her kesimin fikirlerini aldık. 27 Eylül’de açıklayacağımız tutumda bunları göreceksiniz”. diye belirtti.
Türkiye’deki antidemokratik uygulamalara tepki gösteren Özcan, “Yasama, yürütme, yargı alanları boşaltılarak saraya bağlandı. Faşizan otoriteye karşı Türkiye’yi demokratikleştirecek kalıcı ve onurlu barışı inşa etmek için birlikte neler yapabiliriz. Kayyım politikaları sadece belediyelerde değil tüm Türkiye’ye yayıldı.  Buna karşı nasıl mücadele edeceğiz? Ülkenin kaynakları yandaşlara peşkeş çekiliyor. Tek adam rejiminin tüm tahribatlarına karşı geleceğimizi nasıl inşa edeceğiz? Buna karşı toplumsal ittifak için birlikte çözüm bulacağız” ifadelerini kullandı.
HDP üzerinden tüm muhalif kesimlerin “terörize” edilmek istendiğini savunan Özcan, konuşmasını şöyle sürdürdü “6 yıldır bir felakete maruz kaldık. Saray rejimi, muradına ermiş değil, bu da demokrasi güçlerinin başarısıdır. Bu kesimler diz çökmedi. İşinden aşından edilenler mücadelesini sürdürdü. Kadınlar direndi ve direniyor. Kadın hareketi sokakları boş bırakmadı. Çevreciler, doğasına sahip çıktı. Faşizmi kurumsallaştırmak isteyen bu tek adam rejimin önüne setler çekildi” şeklinde konuştu.
Özcan’ın konuşmasının ardından toplantıya katılan sivil toplum örgütlerinin temsilcilerine söz verildi. Katılımcılar, HDP’ye eleştiri ve önerilerde bulundu. Bazı katılımcılar ise HDP’nin Türkiyeleşmeye çok ağırlık vermesi gerektiğini dile getirdi.
PAYLAŞIN
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Hakkında haber news24

Tekrar kontrol edin

Mersin Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Gürol Akbaş’tan 15 Temmuz mesajı

CHP Mersin Büyükşehir Belediye meclis Üyesi Gürol Akbaş, 15 Temmuz askeri darbe girişiminin yıl dönümü ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir