Ana Sayfa / Manşet / FM Dergisi ünlü gazeteciyi kapağına taşıdı! Siyasete girmeyi düşünüyor mu?

FM Dergisi ünlü gazeteciyi kapağına taşıdı! Siyasete girmeyi düşünüyor mu?

Hürriyet gazetesi yazarı ve CNN Türk Ankara Temsilcisi Hande Fırat, FM Dergisine çarpıcı açıklamalarda bulundu. Dergi, son sayısında Hande Fırat’ı kapağa taşıdı.

O gece yaşananlara dair açıklamalarda bulunan Fırat, siyasete girip girmeyeceğine ilişkin soruya ise bakın nasıl cevap verdi!

 

İşte o söyleşi:

SORU: Hayatın her alanında olan cinsiyet ayrımcılığı medya sektöründe de var mı? Siz bunun zorluklarını yaşadınız mı?

HANDE FIRAT: Aslında cinsiyet ayrımcılığı yapanları, bunun yanlışlarını topluma anlatmakla görevli bir sektörde cinsiyet ayrımcılığının sıfır olması gerekir. Sıfır değil elbette… Ancak birçok sektöre göre çok iyi durumda. Yine de eleştirilerimi, sorunları sıralayabilirim. Medyada ve habercilikte güzel olmak yerine akıllı, bilgili, tecrübeli olmak ön planda olmalı. Burada bir cinsiyet ayrımcılığından gerçekten bahsedecek olursak; özellikle ekran açısından erkekler zor durumda.

-İlginç bir yanıt. Neden?

Spikerler genelde kadınlardan tercih ediliyor. Bu tercihte kim ne savunmaya giderse gitsin, güzellik mutlaka en belirleyici faktörlerden oluyor. Bir de dönün batı örneklerine bakın.

SORU: Medyada başarının belirleyici kriteri ne olmalı?

HANDE FIRAT: Yaşlarına, cinsiyetlerine, çok güzel olup olmadıklarına hayati bir kriter olarak bakılmaz. En önemli kriter akıl, bilgi, tecrübedir. Haberciler açısından baktığımızda kadın erkek ayrımı genelde yok. Son yıllarda kadın yönetici sayısı arttı. Ben Cnn Türk’e ilk yönetici olduğumda iki ya da üç kişiydik. Şimdi çok sayıda kadın meslektaşım yönetici. Yeter mi? Hayır… Medyada, siyasette her sektörde benim başarı yarı yarıya orana ulaşmaktır.

SORU: Sizce medya kadına şiddete gereken özeni gösteriyor mu?

HANDE FIRAT: Bence tüm bu farkındalıkta medyanın önemi büyük. Tabii ki haber dilinde özen gösteriliyor ve gösterilmesi de gerekir. Eskisi gibi değil hiçbir şey görünmez kalmıyor. Bunda sosyal medyanın da rolü büyük. Diğer yandan ben ajansları çok önemserim. Haber merkezleri İstanbul’da, en geniş ofisleri Ankara’da olan gazete ve televizyonlar yurtta neler olup bittiğini öğrendiği, o haberi aldığı yer ajanslardır. Ajanslar Türkiye’nin dört bir yanındaki muhabirleriyle olanı biteni haberleştirirler. Bu nedenle Türkiye’nin en ücra köşesindeki şiddet olayı her yönüyle haber merkezlerine ulaşır. Kadına karşı şiddetin önlenmesi çok önemli. Bir tek Türkiye’de değil dünyada birçok ülkede aynı sorun var. Ancak bizim için öncelik tabii ki bizim ülkemizde. Medya, siyaset herkes elinden gelen özeni, hassasiyeti göstermeli. Mücadele etmeli.

SORU: Boğaziçi olayları ile ilgili, “Protesto hakkını kullanan çocuklarımız terörist değildir” sözlerine köşenizde yer vermiştiniz. Bu konuda hükümet cephesinden bir tepki aldınız mı?

HANDE FIRAT: Hayır almadım. Bakın şöyle bir algı var: Bunu yazdı, karşı karşıya geldi, kesin tepki görmüştür. Hayır bu doğru değil. Tepki görmediğim gibi görüşlerimi çok rahat da anlatma fırsatı buldum.

“MEDYA DA DOĞRUYA DOĞRU YANLIŞA YANLIŞ DİYECEK”

SORU: Tüm medya organları neredeyse kalıplarıyla, ön yargılarıyla yayın yapmıyor mu?

HANDE FIRAT: Medya hep iktidarın hoşuna gidecek şeyleri yazacak, söyleyecek diye bir durum olmamalı. Medya doğruya doğru, yanlışa yanlış diyecek. Herkes fikirlerini tabii ki söyleyecek.

SORU: 15 Temmuz’un simge ismi haline geldiniz. O geceye dair hiç anlatmadığınız bir anınızı bizimle paylaşır mısınız?

HANDE FIRAT: O geceye ilişkin yurt içinde yurt dışında o kadar çok söyleşi yaptım ki, sanırım anlatmadığım bir şey kalmadı. Hep söylediğim gibi bir daha asla yaşanmasın, insanoğlu Mars’a gitmeye hazırlanırken saçma sapan örgütlerle, darbe girişimleriyle, demokrasi dışı çağ dışı yollarla Türkiye uğraşmak zorunda kalmasın.

SORU: İstemeden de olsa siyasetin öznesi oldunuz. Siyaset yapmayı düşünüyor musunuz?

HANDE FIRAT: Bu soruya hayır ya da evet yanıtı vermek istemiyorum. Bir saat sonrasını öngöremezken, böyle bir kararı ancak o anın, günün koşullarına göre verebileceğimi söylerim.

 

 

PAYLAŞIN
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Hakkında haber news24

Tekrar kontrol edin

Pi Yapı Mimarlık Yönetim Kurulu Başkanı MTSO Meclis üyesi Yüksek Mimar Talat Şeker, Kurban Bayramını kutladı

Pi Yapı Mimarlık Yönetim Kurulu Başkanı ve MTSO Meclis üyesi olan Yüksek Mimar Talat Şeker, Kurban ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir