Ana Sayfa / Manşet / EKMEN’DEN TİCARET BAKANINA ANA KONTEYNER LİMANI VE NARENCİYE SORULARI

EKMEN’DEN TİCARET BAKANINA ANA KONTEYNER LİMANI VE NARENCİYE SORULARI

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Mehmet Emin Ekmen, Ticaret Bakanlığı’nın bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan Bütçe Komisyonu toplantısında, Ticaret Bakanı Ömer Bolat’a Mersin’e yapılması gereken ana konteyner limanı ve ihracatla ilgili sorular yöneltti.

Daha önce Mersin’de yapılacağı belirtilen ana konteyner limanı projesini Ticaret Bakanı Bolat’a soran Ekmen, projenin başlaması için bakanlığın katkılarını beklediklerini ifade etti:

“Milletvekili bulunduğum Mersin ilinin Türkiye’nin ihracatındaki payını ve Türkiye’de en çok vergi ödeyen iller sıralamasında 6’ncı sırada yer aldığını takdir edersiniz. Bundan on beş yıl önce kalkınma planlarında Türkiye’nin ihracattaki payını arttırmak için Filyos, Çandarlı ve Mersin Ana Konteyner Limanı’nın inşa edileceği belirtildiği hâlde geçen süre içerisinde Mersin Ana Konteyner Limanı’yla ilgili olarak hiçbir adım atılmadığı gibi hazırlanmış ÇED raporlarının dahi süresi dolmuştur. Aynı süre içerisinde Filyos Limanı tamamlanmış, Çandarlı Limanı ise tamamlanma aşamasına gelmiştir. Ticaret Bakanlığınızın doğrudan yetki alanında olmamakla birlikte ihracatımızın artırılması noktasında, Mersin Ana Konteyner Limanı’nın inşaatına başlanması noktasında Bakanlığınızın katkısını beklemekteyiz.”

 

“Narenciye ihracatı için DFİF desteği artırılmalı”

Ticaret Bakanı Ömer Bolat’a özellikle narenciyede yaşanan sorunu ve çiftçilerin ağaçlarını sökme noktasına geldiğini anlatan Ekmen, yüksek rekolte artışları karşısında ihracata destek ve ağırlık verilmesi gerektiğini ifade etti:

“Narenciye üreticisine verilen DFİF desteğiyle ilgilidir. Bugün, birçok arkadaşımız narenciye üreticisinin sorunlarından bahsetti. Şu anda limon ücretsiz olarak tüccara hibe edildiğinde masrafları itibarıyla toparlanamıyor. Narenciyede TÜİK verilerine göre yüzde 75’e varan rekolte artışı beklenmektedir, bu rekoltenin yurt içinde tüketilmesi mümkün değildir; belki bir devlet desteğiyle deprem bölgelerinde öğrencilere, orduda Mehmetçik’e dağıtılabilir ama esas olan ihracatın desteklenmesidir. Biliyorsunuz, pandemi döneminde limon ihracatı yasaklanarak ihracat dengemiz bozulmuş idi. Şimdi, bu yıl narenciyenin ihracatta desteklenmesi noktasında DFİF’in minimum 1.500-2.000 lira olarak tanımlanması gerekir; Bakanlığınızın bu konuda çalışmaları bulunmakta mıdır?”

PAYLAŞIN
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Hakkında haber news24

Tekrar kontrol edin

Pi Yapı Mimarlık Yönetim Kurulu Başkanı MTSO Meclis üyesi Yüksek Mimar Talat Şeker, Kurban Bayramını kutladı

Pi Yapı Mimarlık Yönetim Kurulu Başkanı ve MTSO Meclis üyesi olan Yüksek Mimar Talat Şeker, Kurban ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir