Ana Sayfa / Manşet / Danimarka’da Suriyeliler için hazırlanan Bilborlarda ” Ülkenize artık dönebilirsiniz. Güneşli Suriye’nin size ihtiyacı var.” Yazılarıyla Suriyelilere gidin deniliyor

Danimarka’da Suriyeliler için hazırlanan Bilborlarda ” Ülkenize artık dönebilirsiniz. Güneşli Suriye’nin size ihtiyacı var.” Yazılarıyla Suriyelilere gidin deniliyor

Hikmet Durgun-

Danimarka’da Suriyeliler için hazırlanan bilboardlarda “Ülkenize artık dönebilirsiniz. Güneşli Suriye’nin size ihtiyacı var.” yazıları yazılarak Suriyeli mültecilerin ülkelerine dönülmesi istenildi. Suriyeliler bilboarlarda kendileri için yazılan yazılara tepki gösterdi. Danimarka kendi isteğiyle ülkesine dönen sığınmacılara kişi başı 25 bin Euro (yaklaşık 240 bin TL) yardım yapma taahhüdünde bulunuyor.

Edinilen bilgilere göre Danimarka’da birçok kentte Suriyeliler için hazırlanan bilboardlarda “Ülkenize artık dönebilirsiniz. Güneşli Suriye’nin size ihtiyacı var.” yazısı yazılarak Suriyelilerin Danimarka’dan ayrılıp ülkelerine gitmesi hedeflendi.

Danimarka, geçtiğimiz günlerde Suriye’de iç savaşın bittiğini öne sürerek Suriyelilerin oturma izinlerini iptal etmişti.

Danimarka, Suriyeli sığınmacıların oturma izinlerini yenilemeyerek Suriye’nin bazı bölgelerinin güvenilir olup ülkelerine dönmelerini istedi.

Danimarka’ya göç eden sığınmacılar, kendilerine gönderilen bir e-mail ile ülkedeki oturma izinlerinin yenilenmeyeceğini öğrendi.

Danimarka, geçtiğimiz günlerde Suriye’nin “belli bölgelerinin güvenli olduğunu” savunarak, sığınmacıların ülkeyi terk etmesini istemişti. Bu kapsamda 189 Suriyeli sığınmacının oturum iznini yeniletme başvurusu geçtiğimiz yaz reddedilmişti.

Sosyal Demokrat Parti’nin lideri olan Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen, mültecilere yönelik katı politikalar benimsiyor.

Danimarka’daki muhalefet partileri ve sivil toplum örgütleri ise hükümetin sığınmacılara yönelik yaklaşımına tepkili. Suriye’nin önemli bir kısmının hala savaş atmosferinde olduğunu belirten sivil toplum örgütleri, Danimarka’nın Avrupa’da bu yönde bir karar uygulayan ilk ülke olmasını da eleştiriyor.

Danimarka’daki Suriyeli sığınmacıların oturma izni sorunu, 20 yaşındaki Suriyeli öğrenci Aya Abo Daher’in yaşadıklarını basınla paylaşmasının ardından ülkenin gündemine oturdu. Geçtiğimiz yıl lise mezuniyetini kutlamaya hazırlanan Daher, aldığı e-mail ile kendisinin ve ailesinin oturum izninin yenilenmeyeceğini öğrendiğinde sarsıldı.

Hükümet, kendi isteğiyle ülkesine dönen sığınmacılara kişi başı 25 bin Euro (yaklaşık 240 bin TL) yardım yapma taahhüdünde bulunuyor. 2020 yılında güvenlik riskleri dolayısıyla yalnızca 137 sığınmacı bu imkandan yararlandı.

Dünyada 10 milyona yakın Suriyeli mülteci yaşanırken, en fazla mülteciyi ağırlayan ülke ise Türkiye ancak Suriyeliler en  çok sosyal yardımlardan dolayı Avrupa ülkelerinde yaşamak istiyor.

PAYLAŞIN
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Hakkında haber news24

Tekrar kontrol edin

BAYRAMDA 7 MİLYON KİŞİ DEMİRYOLLARINI KULLANDI

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, 14-22 Haziran tarihleri arasında Yüksek Hızlı Trenler, Anahat, Bölgesel ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir