Ana Sayfa / Manşet / Cumhurbaşkanı Erdoğan: Başkan Biden’ın “otokrat” diyerek ne kastettiğini gerçekten bilmiyorum

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Başkan Biden’ın “otokrat” diyerek ne kastettiğini gerçekten bilmiyorum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD CBS kanalına açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD CBS kanalına yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Joe Biden‘ın kendisine insan hakları ihlâlleri konusunu hiç açmadığını belirtirken “Bir araya geldiğimiz her seferde bana oldukça saygılı olduğunu biliyorum ve başkan yardımcısıyken de bana hep saygılı yaklaştı” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın açıklamalarından satır başları şöyle:

-Başkan Biden size ‘otokrat’ olarak niteledi. Biden’la ilişkinizi nasıl tanımlarsınız?

Şu an itibariyle, sayın Başkan’ın otokrat tanımını bilmiyorum, ne demek istediğini bilmiyorum. Benim geçmişim siyasi bir geçmiştir ve 40 yıl önceye giden siyasi geçmişimde her zaman demokrasiyi içselleştirdim. Ben böyle bir liderim ve bugün olduğumu bu şekilde oldum. Bu nedenle halkım hiç şikayet etmiyor. Girdiğim her seçimde kazandım. 1994’te İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı oldum daha sonra Başbakan oldum ve Cumhurbaşkanı oldum. Hala ülkemin Cumhurbaşkanıyım halkıma hizmet ediyorum. Başkan Biden’ın “otokrat” diyerek ne kastettiğini gerçekten bilmiyorum.

-Adayken, eylemlerinizin bedelini ödemeniz gerekeceğini söyledi. İnsan hakları ihlâllerinden bahsetti. Ne söylemek istediğiyle ilgili sizinle doğrudan konuştu mu?

Aksine, bu konulardan bana hiç bahsetmedi. Bir araya geldiğimiz her seferde bana oldukça saygılı olduğunu biliyorum ve başkan yardımcısıyken de bana hep saygılı yaklaştı. Benden bahsederken neden “otokrat” ifadesini kullandığını anlamakta zorlanıyorum. Brüksel’de bir araya geldiğimizde Afganistan’da Hamid Karxai Havalimanı’daki durumu konuştuk ve o bize Kabil Havalimanı’nı işletmemizi önerdi. Bu bize olan güveninin bir göstergesi. O zaman ben size sormak isterim, bize Karzai Havalimanı’nı işletmeyi teklif edecek kadar güveniyor, düşünceleri bunlar ve benim için hala neden bana “otokrat” dediğini anlamak zor geliyor. Keşke Biden, bu meselelerle ilgili benimle, yüz yüze konuşsaydı.

– Fakat bu ziyarette onunla görüşmeyeceksiniz?

Hayır şu anda kendileri, malum şartlar Covid, bildiğim kadarıyla liderlerle ikili görüşmeler gerçekleştirmiyor. Biz davetimizi yaptık geniş perspektifli bir görüşme için. Ancak olumlu bir yanıt alamadık.

 

-Size Afganistan’ı sormak istiyorum. CIA, şimdiden El Kaide üyelerinin Afganistan’a geri taşınma potansiyelini belirtti. Sizce ABD’nin Afganistan’dan çekilmesi, bölgeyi daha az güvenli hâle getiriyor mu?

 

20 yıldır Amerika’nın burada kalışıyla bölge daha güvenli bir hale gelmemişti tam tersi bölge daha fazla kan kaybetti. Bizim de burada 1000 askerimiz vardı. Havalimanını korumak için görevlerimizi yerine getirdik. Sonunda bize havalimanının korunması teklifiyle gelindiğinde Brüksel’de ABD Başkanı Biden’la bir araya gelip bu meseleleri görüştüğümüzde görevi üstlenebileceğimizi kendilerine söylediğimde, üç koşul altında; biri lojistik destek, ve tabii mali ve ekipman desteği dahil. Silahlar, araçlar bu durumda bize transfer edilecekti. Ancak bu durumlar, tam tersi olarak gerçekleşti. Karzai Havalimanı’ndaki mühimmat ve ekipmanların hepsi, Taliban’a transfer oldu. Taliban şu anda bütün mühimmatları, araçları kullanıyor. Bütün bu gerçekleri olduğu gibi görmek gerekiyor. Biz bazı şeylere de alıştık, çünkü benzer şekilde Türkiye içinde ve dışında terör örgütleri, ABD’den ciddi bir miktarda lojistik desteği alıyor. Önceki yönetimde de durum buydu, şimdi de tamamen aynısı. Bu derecede destek alan terör örgütleri durdurulmalı. PKK, YPD, YPG bu terör örgütleri, ciddi miktarda ağır silah desteği alan örgütler.

PAYLAŞIN
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Hakkında haber news24

Tekrar kontrol edin

Gülşah Yıldırım Genç, CHP Kadın Kolları Başkanlığına yeniden aday

HP Mersin il kadın kolları başkanı Gülşah Yıldırım Genç il başkanlığında yaptığı basın toplantısı ile ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir