Ana Sayfa / DÜNYA / CHP’li Vekil Kış: Kiralara tepki gösterdi

CHP’li Vekil Kış: Kiralara tepki gösterdi

CHP’li Kış, Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın, 16 Aralık Cumartesi günü Hürriyet Gazetesi’nde yer alan Röportajında, “ev kiralarının Türkiye’de çok yüksek olduğunu” ifade eden açıklamaları sonrası, Maliye Bakanı’na soru önergesi verdi.

CHP’li Kış, Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın,  16 Aralık Cumartesi günü Hürriyet Gazetesi’nde yer alan Röportajında, “ev kiralarının Türkiye’de çok yüksek olduğunu” ifade eden açıklamaları sonrası,  Maliye Bakanı’na soru önergesi verdi.

Maliye Bakanı Şimşek’in 12 Aralık 2023 tarihinde, ülkede ev kiralarının düştüğü yönünde ki açıklamaları sonrası, Merkez Bankası Başkanı Erkan’ın da Bakan’ın aksine, Türkiye’de ev kiralarının çok yüksek olduğu yönünde ki açıklamalarının birer çelişkiden ibaret olduğunu vurgulayan CHP’li Kış şunları söyledi:

“AKP hükümeti; aylardır kiraların yüksek olduğu, vatandaşlarımızın mağdur olduğu, ev sahibi-kiracı arasında şiddete dönük ölümlü olayların olduğu yönündeki uyarılarımızı dikkate almadığı gibi, konu hakkında vermiş olduğumuz Meclis Araştırma Önergelerini de TBMM Genel Kurulu’nda reddetmiştir.

Kürsü 11

Şimdi Sayın Maliye Bakanı bizim uyarılarımızı dikkate almamıştır. Belki Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın “kiraların ülkemizde çok yüksek olduğu” yönündeki açıklamalarını dikkate alır. O nedenle kendisine bu röportajı yolluyorum.  Belki şimdi, fahiş kira bedelleri hakkındaki uyarılarımızı dikkate alır.”

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek’e yazılı soru önergesi veren Kış, Bakan’a şöyle seslendi:

Sayın Bakan, 12 Aralık 2023 tarihinde yapmış olduğunuz açıklamada, “büyükşehirlerde kiralarda gerileme başladığını” ifade ettiniz. Alınan önlemlerle satılık ve kiralık konut fiyatlarında düşüşler olduğunu iddia ettiniz. Ancak, Merkez Bankası Başkanı Sayın Erkan’ın göreve başladıktan sonraki ilk röportajında yapmış olduğu açıklamada, ülkemizdeki ev fiyatlarının müthiş pahalı olduğunu, ev bulamadığını söylemiştir. Bu çelişkili açıklamalar maalesef hükümetinize olan güveni daha da sarsmıştır.

Kış, hem Maliye Bakanı’nın, hem de Merkez Bankası Başkanı Erkan’ın çelişkili ve ciddiyetten uzak açıklamalarına tepki gösterirken şunları ifade etti: “Merkez Bankası Başkanı’nın brüt 161 bin TL maaş aldığı bir ortamda ev kirasını ödeyemediğini ve kiralık ev bulamadığını söylemesine karşın, bugün ülkemizde bir asgari ücretlinin ya da bir emeklinin bu kiraları nasıl ödemesini beklersiniz”.

 1. Kış, Bakan Şimşek’e, kira artışlarının önüne geçmek için aldıkları tedbirleri sorarken, Maliye Bakan’ı Şimşek’in çalışan emekliye verilecek 5 bin TL ödemeye de karşı olup olmadığını  sordu.

 

PAYLAŞIN
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Hakkında haber news24

Tekrar kontrol edin

Pi Yapı Mimarlık Yönetim Kurulu Başkanı MTSO Meclis üyesi Yüksek Mimar Talat Şeker, Kurban Bayramını kutladı

Pi Yapı Mimarlık Yönetim Kurulu Başkanı ve MTSO Meclis üyesi olan Yüksek Mimar Talat Şeker, Kurban ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir