Ana Sayfa / DÜNYA / Çek Cumhuriyeti 18 Rus Diplomatı Sınır Dışı Ediyor Rusya da 20 Çek diplomatını sınır dışı edecek

Çek Cumhuriyeti 18 Rus Diplomatı Sınır Dışı Ediyor Rusya da 20 Çek diplomatını sınır dışı edecek

Çek Cumhuriyeti, Rusya vatandaşı 18 diplomatı sınır dışı etme kararı aldı.

 

Edinilen bilgilere göre Çek Cumhuriyeti’nde 2014 yılında bir silah deposunda meydana gelen patlamayla 2018’de İngiltere’de Salisbury’de eski Rus ajanı ve kızının zehirlenmesiyle ilgili suçlanan kişilerin bağlantılarının ortaya çıktığını belirten Prag yönetimi, 18 Rus diplomatı sınır dışı etme kararı aldı.

Kanıtlar olayın Rus askeri istihbaratı GRU’nun gerçekleştirdiği üzerine yoğunlaşıyor.

Avrupalı istihbarat servisleri GRU’nun “Unit 29155” adlı bölümünün sabotaj, hükümet devirme ve suikastle görevli olduğuna inanıyor.

2014 yılındaki patlamada 2 kişi hayatını kaybetmişti.

Rusya suçlamaları kaynaksız ve saçma olarak nitelerken, Rusya Dışişleri Bakanlığı Çek Cumhuriyeti’nin kararına misilleme yaparak Çek Cumhuriyeti’nin 20 diplomatının ülkeyi terketmesini istedi.

Çek Cumhuriyeti konuyla ilgili NATO ve Avrupa Birliği’ni bilgilendirecek. Konunun yeni haftanın ilk gününde 19 Nisan’daki Avrupa Birliği Dışişleri dışişleri bakanları toplantısında gündeme gelmesi bekleniyor.

2014 yılındaki patlama ilk başta kaza olarak değerlendirilmişti.

Çek Cumhuriyeti’ndeki patlamayla bağlantısı olduğu belirtilen söz konusu iki kişi 2018 Mart ayında İngiltere’ye Ruslan Boshirov ve Alexander Petrov isimlerini kullanarak gitmişti.

İkisi de Salisbury’deki güvenlik kameralarından tespit edilmiş ve İngiliz yetkililer tarafından eski GRU ajanı Sergei Skripal’ın kapısına sinir gazı bırakan şüpheliler olarak açıklanmıştı.

Skripal ve kızı hastalanmış ama iyileşmişlerdi. Aynı bölgede yaşayan bir kadın Dawn Sturgess ise parfum şişesinde sinir gazının tespit edilmesinden aylar sonra yaşamını yitirmişti.

Soruşturma sonunda her iki şüphelinin isimleri Anatoly Chepiga ve Alexander Mishkin olarak açıklanmış ve GRU ajanları olduğu belirtilmişti.

Amerika Dışişleri Bakanlığı’ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada Washington’un Çek Cumhuriyeti’nin yanında olduğu belirtildi.

PAYLAŞIN
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Hakkında haber news24

Tekrar kontrol edin

ŞEHİT GAZİ-SEN KONFEDERASYONU MERSİN İL BAŞKANI RÜSTEM AĞAOĞLU, RAMAZAN BAYRAMI’NI KUTLADI

Mersin- Şehit Gazi Sen Konfederasyonu Mersin İl Başkanı Rüstem Ağaoğlu, Ramazan Bayramı dolaysıyla bir mesaj ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir