Ana Sayfa / EKONOMİ / Cari açık 32 milyar 700 milyon dolar

Cari açık 32 milyar 700 milyon dolar

Merkez Bankası, Nisan 2021 ödemeler dengesi istatistiklerini açıkladı. Ayrıca rezervlerin nisan ayında 1 milyar 183 milyon dolar azaldığı bilgisi paylaşıldı.

Merkez Bankası’nın cari açığa ilişkin açıklaması şöyle:

-Cari işlemler açığı, bir önceki yılın nisan ayına göre 3 milyar 584 milyon dolar azalarak 1 milyar 712 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Bunun sonucunda on iki aylık cari işlemler açığı 32 milyar 737 milyon dolar olmuştur.

-Bu gelişmede, ödemeler dengesi tanımlı dış ticaret açığının bir önceki yılın aynı ayına göre 2 milyar 332 milyon dolar azalarak 1 milyar 513 milyon dolara gerilemesi ve geçen yılın nisan ayında 339 milyon dolar net çıkış kaydeden hizmetler dengesi kaleminin bu ayda 811 milyon dolar net giriş kaydetmesi etkili olmuştur.

-Altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı, bir önceki yılın nisan ayında 3 milyar 548 milyon dolar açık vermişken, bu ay 942 milyon dolar fazla vermiştir.

-Hizmetler dengesi altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler 596 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir.

-Birincil gelir dengesinden kaynaklanan net çıkışlar, bir önceki yılın aynı ayına göre 110 milyon dolar artarak 1 milyar 258 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. İkincil gelir dengesinden kaynaklanan net girişler bir önceki yılın aynı ayına göre 212 milyon dolar artarak 248 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir.

-Doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişler 56 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir.

-Portföy yatırımları 1 milyar 534 milyon dolar tutarında net çıkış kaydetmiştir. Alt kalemler itibarıyla incelendiğinde, yurt dışı yerleşiklerin hisse senedi piyasasında 123 milyon dolar net satış ve devlet iç borçlanma senetleri piyasasında 44 milyon dolar net alış yaptığı görülmektedir.

-Yurt dışındaki tahvil ihraçlarıyla ilgili olarak; bankalar 1 milyar 11 milyon dolar net geri ödeme gerçekleştirmiştir.

-Diğer yatırımlar altında, yurt içi bankaların yurt dışı muhabirlerindeki efektif ve mevduat varlıkları 2 milyar 503 milyon dolar net azalış kaydetmiştir.

-Yurt dışı bankaların yurt içindeki mevduatları, yabancı para cinsinden 325 milyon dolar net azalış ve Türk Lirası cinsinden 386 milyon dolar net artış olmak üzere toplam 61 milyon dolar net artış kaydetmiştir.

-Yurt dışından sağlanan kredilerle ilgili olarak; bankalar ve Genel Hükümet sırasıyla 336 milyon dolar ve 79 milyon dolar net geri ödeme, diğer sektörler ise 39 milyon dolar net kullanım gerçekleştirmiştir.

-Resmi rezervlerde bu ay 1 milyar 183 milyon dolar net azalış gözlenmiştir.

PAYLAŞIN
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Hakkında haber news24

Tekrar kontrol edin

CHP’Lİ KIŞ: “ŞİMŞEK TASARRUF DİYOR, ÇEVRE BAKANI GÖKDELEN KİRALIYOR”

Mersin Milletvekili Gülcan Kış, tasarruf tedbirlerini yok sayan Çevre Bakanlığı’nın 15 katlı gökdelen kiralamasını TBMM ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir