Ana Sayfa / DÜNYA / Büyükşehir sayesinde Koyunlar Yavruluyor, Yeni Ailelere Umut Oluyor

Büyükşehir sayesinde Koyunlar Yavruluyor, Yeni Ailelere Umut Oluyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin 4 yıl önce başlattığı ve ailelerin doğduğu yerde doymasını sağlayan ‘Hadi Gel Köyümüze Destek Verelim Projesi’, 4. yılını tamamladı. 4 yılda 240 yetiştiriciye binlerce küçükbaş hayvan veren Büyükşehir Belediyesi; projenin 3. yılında 556, 4. yılında ise 1212 küçükbaş hayvanı, daha önce destek verdiği üreticilerden temin etti. Projenin 5. yılında ise üreticiye dağıtılacak 1500 hayvanın tamamı, yine üreticilere verilen hayvanların kuzuları alınarak projenin sürekliliği sağlanacak.

İki ailenin de sürüsü Büyükşehir sayesinde oldu

Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı bünyesinde hayata geçirilen ve 4. yılını tamamlayan proje sayesinde, binlerce küçükbaş hayvan 240 üreticiye ulaştı. İlçe ilçe yapılan dağıtımlar sayesinde ailelerin geçinmesi sağlanırken, hayvan popülasyonunun artmasına da katkı sunuluyor. Küçükbaş hayvanlarla birlikte yem ve aşı desteği de sunan Büyükşehir Belediyesi’nin bu projesi sayesinde, yüzlerce aile köyünü ve hayvancılığı terk etmekten vazgeçti. Gün geçtikçe artan girdi maliyetleri, üreticileri zor duruma sokup hayvancılığı bırakmaya zorlarken, Büyükşehir Belediyesi’nin bu projesi kırsalda yaşayan ailelerin imdadına yetişti.

O ailelerden biri Nacarlı Mahallesi’nde yaşayan Zıvdır ailesiyken, diğeri de Tarsus’un Yeşiltepe Mahallesi’nde yaşayan Erdem ailesi oldu. 2 aile de başkalarının hayvanlarına bakarak geçimini sağlıyordu. Şimdiyse her 2 ailenin, Büyükşehir sayesinde kendi sürüsü oldu. Aldıkların hayvanların yavrularını vererek hem projenin sürmesini, hem de başka ailelerin sürülerini kurmasına destek olan üreticiler, vesile olmaktan son derece mutlu.

 

Bebek: “Projemizin 4. yılını tamamladık”

Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’nda görevli Ziraat Mühendisi Dr. Dilek Tüney Bebek, ‘Hadi Gel Köyümüze Destek Verelim’ projesinin 4. yılını tamamladıklarını söyleyerek, “Projemiz kapsamında 3. yılda 556 baş, dördüncü yılda 1212 baş damızlık hayvanı, kendi yetiştiricilerimizin ürettiği damızlıklardan temin ettik. Projemizin 5. yılında dağıtacağımız 1500 hayvanın tamamını ise, kendi yetiştiricilerimizin ürettiği damızlık hayvanlardan toplamayı planlıyoruz” dedi.

 

Zıvdır: “Önceden başkasının hayvanlarına bakıyorduk, şimdi kendi hayvanlarımıza bakıyoruz”

Nacarlı Mahallesi’nde yaşayan ve Büyükşehir’in küçükbaş hayvan desteğinden faydalanan Zeynep Zıvdır, 3 yıldır hayvanlarına sevgiyle bakıyor. Büyükşehir’den hayvanları almadan önce, başkalarının koyunlarına bakarak geçimlerini sağladıklarını belirten Zıvdır, “Durumumuz yoktu. Eşimi işten çıkarmışlardı. İş bulamadı, sonra birinin yanında çobanlığa başladı. Büyükşehir Belediyemizin bu projesini duyunca biz de alalım dedik. Önceden başkasının hayvanlarına bakıyorduk, şimdi kendi hayvanlarımıza bakmaya başladık” diye konuştu.

 

Zıvdır, koyun ve keçileriyle geçen bir gününü anlatarak, “Sabahları kalkıyor ve hayvanları yayıltmaya götürüyoruz. Sonra dönüp yavrularla ilgileniyoruz. Yemliyoruz, sularını veriyoruz” ifadelerini kullandı. Geçimlerini bu hayvanlar sayesinde sağladıklarını kaydeden Zıvdır, “Sütünden, peynirinden kazancımız oluyor. Kurbanlıklar oluyor. Yavrulardan 10 tanesini Büyükşehir Belediyemize verdik. İkinci kez yavruladılar. Onları da vereceğiz” dedi.

 

Ender: “Kuzularımız büyüyor, yetiştiriyoruz”

Tarsus’un Yeşiltepe Mahallesi’nde oturan Kübra Ender de Büyükşehir Belediyesi’nin desteklediği bir diğer yetiştirici. Eşiyle birlikte 2 çocuğuna ve ‘çocuğum gibi oldular’ dediği koyunlarına bakan Ender, tüm gününü onlarla geçiriyor. Kübra Hanım, projede ilk hayvan alan üreticilerden. Daha önce başkasına ait koyunlara baktıklarını söyleyen Ender, “Önce de koyun bakıyorduk, ama bizim değildi. Eşim başkasının koyunlarına bakıyordu. Geçimimizi o şekilde sağlıyorduk.  Şu an yine koyunculuğa devam ediyoruz. 4 yıl önce 25 tane koyun aldık. İlk sene 10, ikinci sene 10, üçüncü sene 5 tane olmak üzere toplamda 25 koyunu vereceğiz Büyükşehir Belediyemize. Kuzularımız büyüyor, yetiştiriyoruz. Kışın doğuran hayvanlar yazın büyüyor. Onları satıyor ve geçimimizi sağlıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

“Büyükşehir Belediyesi sayesinde sürümüz büyüdü”

Proje kapsamında doğan yavruların bir kısmını veren Ender, “İnsan koyunlarıyla duygusal bağ kuruyor. Yetiştirip satmak biraz zor geliyor. Verince üzülüyoruz” diye konuştu. “Biz bu sürüye ailece bakıyoruz” diyen Kübra Ender, “Eşim koyunları gütmeye gittikten sonra, ben buradaki işlere bakıyorum. Hayvanların suyu, yemi, yoncasını veriyorum. Bunlar çocuklarımıza geçim kaynağı. Benim kızım Meryem koyunları çok seviyor. Onlara isim takıyor. Aralarından çıkmak istemiyor” dedi.

 

PAYLAŞIN
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Hakkında haber news24

Tekrar kontrol edin

Pi Yapı Mimarlık Yönetim Kurulu Başkanı MTSO Meclis üyesi Yüksek Mimar Talat Şeker, Kurban Bayramını kutladı

Pi Yapı Mimarlık Yönetim Kurulu Başkanı ve MTSO Meclis üyesi olan Yüksek Mimar Talat Şeker, Kurban ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir