Ana Sayfa / YEREL YÖNETİMLER / Belediyenin kursları 1042 öğrenciyi üniversiteli yaptı

Belediyenin kursları 1042 öğrenciyi üniversiteli yaptı

Mersin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi’ne bağlı merkez ve 8 ilçedeki Eğitim ve Öğretimi Kurs Merkezlerinde 2020-2021 eğitim ve öğretim yılında üniversite sınavlarına hazırlanan 4 bin 13 öğrencinin 1042’si üniversitelerin Tıp, Mühendislik, Diş Hekimliği ve Hukuk gibi birçok bölümüne yerleşme başarısı gösterdi.

Belediyenin kursları 1042 öğrenciyi üniversiteli yaptı

 

Mersin Büyükşehir’den destek alarak üniversite sınavlarına giren gençler önemli başarılar elde etti. Bu kapsamda 1042 öğrenciden 579’u lisans, 463’ü ise ön lisans bölümlerine yerleşti. Öğrencilerden 30’u Tıp Fakültesi, 42’si Mühendislik, 18’i Hukuk, 23’ü Diş Hekimliği, 105’i Öğretmenlik, 11’i Beslenme ve Diyetisyenlik, 8’i Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik, 27’si Hemşirelik, 7’si Mimarlık, 21’i Gastronomi ve Mutfak Sanatları, 12’si ise Psikoloji gibi birçok bölüme yerleşti.

Öte yandan gençlerden 26’sı İlk ve Acil Yardım, 10’u Anestezi, 15’i Hasta ve Yaşlı Bakım bölümlerini kazanırken, 9’u ise Adalet bölümüne yerleşti.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Serdal Gökayaz  “Bu sene aslında belki de eğitim tarihinde pek fazla da görülmemiş bir sene oldu. Bütün eğitim kurumları çok ciddi bir pandemi problemiyle baş başaydı. Doğal olarak biz de etkilendik. Zaman zaman online sisteme, zaman zaman yüz yüze eğitime geçmek durumunda kaldık. Baktığımız zaman genel anlamda zor bir seneydi. Fakat bu zor süreci bütün öğretmen arkadaşlarımızla birlikte kolaya çevirmek için canla başla çalıştık. Online eğitime de yüz yüze eğitime geçildiği zamanlara da hızlı bir şekilde adapte olduk. Ortaya bu sonucu çıkartmak için herkes canla başla çalıştı” diye konuştu.

Bu çalışmaları yaparken ‘eğitimde fırsat eşitliği’ ilkesini ön planda tuttuklarını vurgulayan Gökayaz, “Burada bir kıstasımız var. Yüzde 50 sosyoekonomik durumu, yüzde 50 de başarı durumunu göz önüne alıyoruz” dedi. (Haber Merrkezi)

 

ÖĞRENCİLER BAŞARIYA GİDEN YOLU ANLATTI

 

Atatürk Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne yerleşen Büyükşehir’in gençlerinden Cansu Doğan, bu yıl Mersin Büyükşehir’in Kurs Merkezi’nde Hukuk Fakültesi hedefiyle üniversite sınavına hazırlanan Gül Damla Demir’le buluştu. Meslek lisesi mezunu olduğunu ve Adliye’de staj yaptığını belirten Cansu Doğan hayalini gerçekleştirdiğini vurgulayarak, “Hakim, savcı ve avukatların nasıl iş yaptıklarını gördüm ve ‘ben de burada olmalıyım’ dedim. O yüzden çok çalıştım. Lise son sınıftan beri çalışıyorum ama son sınıfta hedefimi tutturamadım. ‘Bir daha çalışacağım’ dedim. Bu sene yine çalıştım ve hedefi tutturdum. Büyükşehir Belediyesi sayesinde kazandım. Babam asgari ücretle çalıştığından özel dershanelere verecek paramız olmadığı için buraya başvurmuştum. Burası olmasaydı tek başıma çalışmak zorunda kalacaktım bu da hukuk için pek mümkün olmayacaktı. O yüzden Başkanımıza çok teşekkür ediyorum” dedi.

Gül Damla Demir de Hukuk Fakültesi için iddialı olduğunu belirterek, “Çok uzun süredir hayalim Çukurova Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni kazanmak. Geçen yıl mezun oldum, denedim, başaramadım. Alt yapı oluşturdum. Bu yıl yapabileceğime inanıyorum. Burada da ilk senem. Buranın bana vereceği şeylerle başaracağımı biliyorum. Çünkü geçen yıl gelen arkadaşlarım vardı, özele gitmeme rağmen benden daha çok verim aldılar” diye konuştu.

 

BURASI OLMASAYDI DIŞARIYA ÜCRET ÖDEYEMEZDİM”

 

Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazanan Ali Emre Kutsal da Anestezi Uzmanlığı kazanma hedefiyle çalışmaya başlayan Birgül Bolat’la buluştu. Küçüklükten beri Tıp Fakültesi kazanmak istediğini kaydeden Bolat, “Vahap Başkan’a ve tüm öğretmenlerimize teşekkür ederiz. Bu eğitim süreci genel olarak zaten online ağırlıklıydı. Kitap, deneme destekleri oldu. Rehberlik servisi velilerimizle sürekli iletişim halindeydi. Bizlerle de sürekli iletişim halindeydi. Öyle güzel bir süreç oldu” dedi.

17 yaşındaki Birgül Bolat da Mersin Üniversitesi’nde okumak istediğini belirterek, “Dersler çok güzel gidiyor. O yüzden mutluyum. Burası olmasaydı dışarıya ücret ödeyemezdim” diye konuştu.

Pamukkale Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’ni kazanan Ali Ceviz, geride bıraktığı eğitim süreciyle ilgili, “Genel olarak Tıp, Hukuk kazanan birçok kişiyi duydum. Ben de bunların içinde olmaktan dolayı mutluyum” ifadelerine yer verdi.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Makine Mühendisliği’ni kazanan Muhammet Doğan ise “Burayı nasıl hatırlayacağım? Zor durumda kaldığım için ekonomik şartlar el vermiyordu ama yine de bir çözüm sağladı bize. Burada aldığım eğitim hayatımda hep bir yerde olacak” dedi.

PAYLAŞIN
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Hakkında haber news24

Tekrar kontrol edin

SEÇER’DEN, SOKAK HAYVANLARININ UYUTULMASI GENELGESİNE SERT TEPKİ: “KABUL ETMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, CHP Mersin İl Başkanlığı tarafından düzenlenen ‘CHP Mersin İl Danışma ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir