Ana Sayfa / KADIN / BAŞKAN BOZDOĞAN “2 MİLLETVEKİLİ MERSİN’İN KADERİYLE OYNADI”

BAŞKAN BOZDOĞAN “2 MİLLETVEKİLİ MERSİN’İN KADERİYLE OYNADI”

CHP’nin 25 yıl sonra kazandığı İstanbul, Adana, Ankara ve Tarsus Belediyeleri arasından sadece Tarsus’u cezalandırdıklarını dile getiren Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, “Bu cezanın aslında Tarsus’a olduğu kadar Mersin’e de kesildiğine inanıyorum. Birisi İstanbul’da yaşayıp Mersin milletvekili diğeri de Malatya milletvekili Mersin’in kaderiyle oynadılar. Elbette başka bir aday olabilir ama bir milletvekili danışmanını gönderip Tarsus’taki  bir aday adayının yanında çalıştırıp kesinlikle aday bu olacak diyemez. Yapılan tüm anketlerde önde çıktım. Tarsus halkının bugünkü bu haksızlığa başkaldırışı da bu yüzden. Burada sakın şunu yanlış anlamayın bağımsız adaylık girişimim,  Cumhuriyet Halk Partisi’ne kaybettirmek için değil. Yani bu halkımın yapılan haksızlığa aslında bir itirazı. Halk bu atama rezaletine karşı bağımsız aday olmamı talep etti.” dedi.

Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, ulusal bir televizyon kanalında katıldığı canlı yayında Türkiye’nin önemli yerleşim yerlerinden biri olan Tarsus’un belediye süreçleri, parti içi atama tartışmaları ve son olarak aldığı bağımsız adaylık kararı hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Bozdoğan, halkın çabalarının heba edilmemesi gerektiğine vurgu yaparak, parti içi demokrasiye ve halkın taleplerine dikkat çekti. Bozdoğan, konuşmasında, “Cumhuriyet Halk Partisi, bu belediyeler içerisinde sadece Tarsus’u cezalandırdı. Bu cezanın, Tarsus’a olduğu kadar Mersin’e de kesildiğine inanıyorum” dedi. Ayrıca Başkan Bozdoğan, adaylık konusuna da değinerek, “Bir milletvekili bir belediyenin adaylığını belirleyemez” diyerek, örgüt içindeki atama süreçlerine eleştirilerde bulundu. Genel başkanın özel kalemini geçerek randevu alamadığını vurguladı.

“TARSUS HALKININ TÜM ÇABALARININ HEBA EDİLMESİNE GÖZ YUMAMAZDIM

25 yıl sonra kazanılan bir belediye olduğunu vurgulayarak konuşmalarına başlayan Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan “Türkiye’de 4 tane yer var, birisi İstanbul, diğeri Adana, Ankara ve Tarsus. 25 yıl sonra kazanıldı bu belediyeler. Ancak Cumhuriyet Halk Partisi bu belediyeler içerisinde sadece Tarsus’u cezalandırdı. Bu cezanın aslında Tarsus’a olduğu kadar Mersin’e de kesildiğine inanıyorum. Belki 25 yıl sonra halkıyla ilk kez il olmak için kenetlenen bir Tarsus yaratıldı. Bunun oyuncusu olarak tüm projeleri hayata geçiren aslında Tarsus Belediyesi’nin ve dolayısıyla Tarsus halkının tüm çabalarının heba edilmesini göz yumamazdım. Çünkü daha önce hatırlarsanız 4 Kasım kurultayından söz verilen temayül yapılmadı. Yine ön seçim yapılmadı. Üyeye hiçbir soru sorulmadı. Birisi İstanbul’da yaşayan birisi Malatyalı 2 milletvekili Mersin’in kaderiyle oynadı.” dedi.

“BİR MİLLETVEKİLİ BELEDİYE BAŞKANLIK ADAYLIĞINI BELİRLEYEMEZ”

Tarsus’ta çok ciddi çalışmalar yapıldığını ve tüm bunlara rağmen aday konusunu cevaplayan Başkan Bozdoğan “Buraya özellikle Tarsus’a milletvekili Semra Dinçer, Milletvekili Yüksel Taşkın, Parti Meclisi Üyemiz Mahir Yüksel geldi. Bunlar tüm aday adaylarıyla bir toplantılar gerçekleştirdi. Benim sadece merak ettiğim olay başka bir aday olabilir ama şimdi bir milletvekili danışmanını gönderip buradaki bir aday adayının yanında çalıştırıp kesinlikle aday bu olacak diyemez. Bunu bir milletvekili belirleyemez. Diğer taraftan öbür danışmanının ablasının kocasını direkt olarak atamasını yapamaz. Çünkü bununla ilgili ben şunu beklerdim, Tarsus’ta çok ciddi çalışmalar yapıldı. Şu an İstanbul’da yaşayan Mersin milletvekilinin kim olduğunu herkes biliyor aslında. Yani bahsettiğim milletvekili arkadaş kendi yanındaki danışmanının birine aday adayın yanına gönderip seçim çalışması yaptırıyor. Öbür danışmanın da ablasının kocasının direkt olarak Mezitli gibi bir yere Belediye Başkanı adayı olarak atayabiliyor. Ben şunu beklerdim. Biz şu nedenlerle şu anket çalışmasıyla bunu yaptık deseler sorun yoktu.” ifadelerini kullandı.

Genel başkana ulaşamadığını belirten Başkan Bozdoğan “Ben bir randevu aldım sayın genel başkanımdan, randevuda ayda 2 milyon ekmek üreten yeni bir ekmek fabrikası açıyoruz. Tarsus’un kent meydanı yoktu. Tarihi kent meydanını açıyoruz, kültür merkezini açıyoruz ve Türkiye’de değil dünyada olmayan İş Sağlığı, İş Güvenliği ve Sporcu Sağlığı Yerleşkesi tesisini açacağız. Bununla ilgili genel başkanımdan açılışlara katılabilir mi diye randevu almaya gittim. Genel başkanımla özel kalemi geçemedim. Tam 5 hafta sonra oldu, ben Belediye başkanıyım, aday adayı değilim ama giden diğer aday adayı arkadaşı bundan sonraki adayımız diye tanıtıldı. Ama Belediye Başkanı olarak bu kadar önemli açılışlar yapacağım yerde genel başkanımdan özel kalemimi geçerekten randevu alamadım.” diye konuştu.

“HALK BU ATAMA REZALETİNE KARŞI BAĞIMSIZ ADAY OLMAMI TALEP ETTİ”

Halkın bağımsız olarak aday olmasını talep ettiğini vurgulayan Başkan Bozdoğan’’ Yapılan tüm anketlerde önde çıktım, anlatıldı. Yani zaten Tarsus halkının bugünkü bu haksızlığa başkaldırışı da bu yüzden, inanılmaz bir şekilde halk kenetlenmiş vaziyette. Yani benim burada sakın şunu yanlış anlamayın bağımsız girişim Cumhuriyet Halk Partisi’ne kaybettirmek için değil. Yani bu halkının yapılan haksızlığa aslında bir itirazı. Halk bu atama rezaletine karşı bağımsız aday olmamı talep etti. Zaten böyle bir talep olmasaydı ortaya çıkmazdım. Bir gün sonra bağımsızlığımı ilan etmek zorunda kaldım. Çünkü partiden ihracımı yapacaklardı. Elbette Cumhuriyet Halk Partisi benim için çok önemli. Yani o kadar sevdiğim partimden mecbur bağımsız aday olabilmek için ben istifa etmek zorunda kaldım. Yani olaya şu gözle görüyorum. Siyaset, milletvekillerinin kapako ilişkileri için değil, halk için yapın. Siyasetin özelliği budur ve çözüm merkezidir. Ben de halkın içinden gelmiş bir halk çocuğuyum. Onurluca halkım ile yürümeye karar verdim. Benim bağımsız aday olmamın nedeni bu.” ifadelerini kullandı.

“BİR TANE MİLLETEVKİLİ ELİNDE BİR DEĞNEK İLE BELEDİYE ADAY ATAMASI YAPIYOR”

Genel olarak teşkilatlarda sorun olduğunu kaydeden Başkan Bozdoğan “Yalnızca Tarsus da değil aslında Mersin’in tüm bölgelerinde genel olarak baktığınız zaman bir rahatsızlık var. İl teşkilatlarının, ilçe teşkilatlarının bunların hiçbir görüşü alınmıyor. Örgütte üyelerin görüşü alınmıyor. Bir tane milletvekili elinde bir değnek Belediye Başkanı ataması yapıyor. Yani bu olabilecek bir iş değil. Benim sadece beklediğim en azından bir açıklama yapılması.  Parti tarafından aranmadığını belirten Başkan Bozdoğan “Asla gelmedi ve 25 yıl sonra alınan Tarsus’ta asla gelmedi. 240 milyondan 3 milyar 96 milyon gider bütçesi yaratılmış bir belediyeyiz. İstanbul Belediyesi’nin açtığı kreşleri biliyorsunuz. Biz bir ilçe belediyesiyiz, Tarsus bir ilçe. Ve nüfus olarak da 500 bine yaklaşan bir nüfusumuz var. Göreve geldiğimde bir tane kreş vardı. Genel başkanımız Kemal Kılıçtaroğlu’nun özellikle kreş olayındaki hassasiyetini bildiğimizden şu an Tarsus’ta tamamlanmış olan kreş sayısı 20 tane. Bu çok ciddi bir rakam.” dedi.

MEMNUNİYET ANKETİNDEN BİRİNCİ ÇIKTIM”

Konuşmalarına devam eden Başkan Bozdoğan “180 tane mahallesi olan kent. İnanılmaz bir göç aldı. Bizim hala Adıyaman’da, Hatay’da çalışmalarımız devam ediyor. Arıtma tesislerini yapıyoruz ve konteynerları tamamlıyoruz. Biz Tarsus Belediyesi olarak hala o bölgeden çıkmadık. Her gittiğimde sürekli olarak genel merkezde en başarılı belediyeye olarak söylenip, arkasına hiçbir gerekçe gösterilmedi.  Anketlerde bile ikinci sırada çıkmayan bir aday adayını direkt olarak atıyorlar ve atama şekli de şu. Adayın yaptığı anketi baz alarak anlıyorum. Evet, şu an o anketi parti olarak genel merkez olarak yaptık dedikleri anda bunu saygıyla karşılarım. O son olarak aday adayının yaptığı anket özel olarak yapılıp milletvekiline veriliyor. İnsanın utandığı haksızlık olarak gördüğü olay bu. Ama bunu yapan arkadaşımızın, milletvekilimizle tek bir sorun yaşadık. Yaşadığımız sorun da şuydu, bir televizyon kanalıyla önümüze bir anlaşma yapmaya çalıştı. Bir protokol getirdi. Kendi eşinin avukatlığını yaptığı bir televizyon kanalıydı. Benim de söylediğim tek bir söz, milletvekili arkadaşımıza şu oldu, bu kentin bu halkın parasını ben böyle yerlere harcayamam dedim. Çünkü istenilen fiyat çok aşırı yüksek bir fiyat. Aramızda çıkan tek sorun.” diyerek sözlerini tamamladı.

PAYLAŞIN
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Hakkında haber news24

Tekrar kontrol edin

Pi Yapı Mimarlık Yönetim Kurulu Başkanı MTSO Meclis üyesi Yüksek Mimar Talat Şeker, Kurban Bayramını kutladı

Pi Yapı Mimarlık Yönetim Kurulu Başkanı ve MTSO Meclis üyesi olan Yüksek Mimar Talat Şeker, Kurban ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir