Ana Sayfa / DÜNYA / ABD Afganistan’daki askerlerini ‘resmen’ çekmeye başladı, Kabil’de güvenlik önlemleri artırıldı

ABD Afganistan’daki askerlerini ‘resmen’ çekmeye başladı, Kabil’de güvenlik önlemleri artırıldı

ABD Başkanı Joe Biden’ın, 11 Eylül’e kadar Afganistan’daki Amerikan askeri birliklerinin tamamen geri çekileceğini duyurmasının ardından, ülkedeki son ABD askerleri de resmen çekilmeye başladı.

ABD ve NATO 20 yıldır Afganistan’da asker bulunduruyor.

Cuma günü Afganistan, ABD, Çin, Rusya ve Pakistan, çekilmenin “barış içinde” yapılması çağrısında bulunmuştu.

Çekilme sırasında Taliban’ın olası saldırılarını engellemek için güvenlik önlemleri ciddi şekilde artırıldı.

Ülkenin çoğunu kontrol eden Taliban, ABD ve diğer yabancı askerlerin çekilmesini çok istiyordu ve askerlerin çekilmemesi halinde müzakerelere oturtmayacaklarını açıklamıştı.

Bu yıl, New York’taki ikiz kulelere düzenlenen 11 Eylül saldırılarının 20’nci yılı. ABD, yaklaşık 3 bin kişinin öldüğü saldırılardan El Kaide örgütü ve lideri Usame Bin Ladin’i sorumlu tutmuş ve bin Ladin’i koruduğu gerekçesiyle saldırılardan yaklaşık 1 ay sonra Afganistan’da Taliban’a yönelik hava saldırılarına başlamıştı.

ABD’ye önce İngiltere, ardından diğer NATO Güçleri destek verdi.

Taliban kısa süre içinde başkent Kabil’i bırakarak dağlara çekilse de, hiçbir zaman tam olarak bitirilemedi ve zamanla yeniden güç kazandı.

Zaman içinde yapılan barış görüşmeleri de hep sonuçsuz kaldı. Yani ABD ve NATO askerleri, Afganistan hükümeti ile Taliban arasında bir barış anlaşması sağlanmadan ülkeden çekiliyor.

ABD Başkanı Biden, ABD askerlerinin, cihatçı örgütlerin bir daha Batı’ya saldırı düzenlemek üzere Afganistan’ı üs olarak kullanamayacaklarından emin olunması üzerine çekildiğini iddia ediyor.

Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani de askerlerinin, örgütle baş edebilecek güçte olduğunu savunuyor.

ABD ve NATO askerlerinin çekilmesinin Taliban’ın savaş nedenini de ortadan kaldıracağını ifade eden Gani Taliban’a “Kimi öldürüyorsunuz? Neye zarar veriyorsunuz? Yabancılarla savaş bahaneniz de artık geçersiz” dedi.

Ancak ülkede Taliban’ın yeniden yönetimi ele geçirmesine yönelik çok ciddi bir endişe var.

PAYLAŞIN
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Hakkında haber news24

Tekrar kontrol edin

BAYRAMDA 7 MİLYON KİŞİ DEMİRYOLLARINI KULLANDI

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, 14-22 Haziran tarihleri arasında Yüksek Hızlı Trenler, Anahat, Bölgesel ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir