Ana Sayfa / KADIN / Yeşil Sol milletvekilleri emekçilerle buluştu

Yeşil Sol milletvekilleri emekçilerle buluştu

Yeşil Sol Parti Mersin Milletvekilleri Ali Bozan ve Perihan Koca, dün sabahın ilk ışıklarında narenciye ve taşımacılık sektöründe çalışan işçilerle bir araya gelerek sorun  ve taleplerini dinledi. Her iki milletvekili de hakları için işçilerle birlikte her daim mücadele edecekleri mesajını verdi.

MERSİN (ACİL HABER)-Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Mersin Milletvekilleri Av. Ali Bozan ve Perihan Koca, emekçilerle buluştu. Sabahın ilk ışıklarında başlayan programa; HDP Mersin İl Eşbaşkanı Bedriye Kuş, Akdeniz İlçe Başkanı Nizar Esen ve Güvencesiz İşçiler Derneği Başkanı Nedim Aydınalp da katıldı.

SİGORTASIZ ÇALIŞTIRILMAYA DİKKAT  ÇEKTİLER

İlk olarak narenciye işçileri ile bir araya gelen Yeşil Sol Parti Milletvekilleri, tüm işçilerle selamlaşıp sorun ve taleplerini dinledi. 427 lira olarak belirlenen yevmiye ücretlerinin geçimlerini sağlamadığını belirten işçiler, işverenlerden yevmiyelerin 600 liraya çıkarılması talebinde bulunacaklarını söyledi. Taleplerinin karşılanmaması durumunda ise işçiler, greve kararı alacaklarını vurguladı. Narenciye işçilerinin ardından Evden Eve Taşımacılık Sektöründe çalışan işçileri ziyaret eden Milletvekilleri, ağır koşullarda güvencesiz çalışan işçilerin sorunlarını dinledi. Taşımacılık sektöründe son 2 ayda Türkiye genelinde 14 arkadaşlarının iş cinayetinde yaşamını yitirdiğini anlatan işçiler, en büyük sorunlarının sigortasız çalıştırılmak olduğunu belirtti.

BOZAN: “İŞÇİLER ÖRGÜTLENMELİ”

Yeşil Sol Parti Mersin Milletvekili Ali Bozan, işçilerle gerçekleştirilen buluşmalarda “birlik olma” çağrısı yaptı. Her daim işçilerin haklı mücadelesinin yanında olacaklarını söyleyen Milletvekili Bozan, işçilerin güvencesiz şartlarda çalıştırılmasının suç olduğunu buna karşı gerekli çalışmalarını yürüteceklerini ifade etti. İşçilerin birlikte örgütlenmesi gerektiği vurgusunu yineleyen Bozan, “Hep birlikte hareket edin. Biz aldığınız tüm kararlarda yanınızdayız” dedi.

KOCA: “İŞÇİLER GÜVENCESİZ ÇALIŞIYOR”

Yeşil Sol Parti Mersin Milletvekili Perihan Koca da tarım işçilerinin uzun ve belirsiz çalışma saatlerinde, aşırı sıcak havalarda güneşin alnında ağır ve güvencesiz koşullarda çalıştığını vurguladı. İşçilerin servis sorunun yaşamlarını her an tehdit ettiğini belirten Koca, “17 kişilik küçük eski araçlarda 30-35 işçi üst üste tıkış, kazaya davetiye çağırırcasına işe gidiyorlar. İşçiler sosyal hak ve güvenceden yoksun çalışıyorlar. İşçilerin çoğu 18 yaşının altında çocuk işçi. Geçinemeyen ailelerine katkı için okulu terk edip tarımda çalışmaya başlamışlar. 14 yaşındaki bir çocuk işçi, kaç yılının o bahçelerde narenciye toplayarak geçtiğini anımsamıyor bile. İşçiler sabah 03.00 civarı bir toplanma alanında buluşuyor, market alışverişlerini yapıyor, bir poğaça/simit ve ayran içip yola revan oluyorlar. İşverenler hiçbir hak vermediği gibi yemek de sağlamıyor işçilere. ‘Ne bulursak onu yiyoruz’ diyorlar. Çoğu Siirt’ten, Batman’dan, Van’dan mevsimlik olarak çalışmaya gelmişler. Kobane’den Suriye’den gelen işçiler de var. Ekonomik kriz koşullarında hiçbir güvenceleri olmadan, kıt kaanat bir yevmiye ile hane geçindirmek zorunda bırakılıyorlar. Kira, gıda, fatura sorunları da cabası” diye konuştu. Koca, evden eve taşımacılık yapan işçilerle ilgili olarak da sigortalı, iş sağlığı ve iş güvenliğinin sağlandığı, insan onuruna yakışır koşul ve ücretlerde çalışmayı sağlamak için mücadele edeceklerini söyledi.

PAYLAŞIN
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Hakkında haber news24

Tekrar kontrol edin

MHP MERSİN MİLLETVEKİLİ UYSAL’DAN 3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ MESAJI

MHP MERSİN MİLLETVEKİLİ UYSAL’DAN 3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ MESAJI 3 Aralık Dünya Engelliler Günü, Birleşmiş Milletler tarafından ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir