Ana Sayfa / Manşet / Engelliler Günü’nü kutlayan Sait Dervişoğlu: Hepimiz engelli adayıyız onlara engel değil çözüm olmalıyız

Engelliler Günü’nü kutlayan Sait Dervişoğlu: Hepimiz engelli adayıyız onlara engel değil çözüm olmalıyız

Şair Yazar ve iş insanı Sait Dervişoğlu, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla yazılı bir mesaj yayınlayarak, Engelliler Günü’nü kutladı. Her bir insanın engelli adayı olduğuna dikkat çeken Dervişoğlu, her zaman engellilerin yanında olduğunu söyledi.

Mersin’de engelli derneklerin yanında olan ve onların çalışmalarına katkıda bulunan Dervişoğlu, engelliler günü dolayısıyla yayınladığı mesajında şu ifadelere yer verdi;”

3 Aralık günü, Birleşmiş Milletler ’in 1992 yılındaki önerisi üzerine “Uluslararası Engelliler Günü” olarak kabul edilmiştir. Dünya Engelliler Günü bir kutlama değil farkındalık günüdür. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünyada 1 milyardan fazla insanın bir tür engelle yaşadığı tahmin ediliyor. Bu, dünya nüfusunun yaklaşık %15’ine tekabül etmektedir. 5 yaş ve üstü 190 milyon kadar engelli nüfusu bulunuyor. Ülkemizde engelli nüfusu konusunda ise net bir sayı yoktur. Engelli nüfusu net olarak bilinmemekle birlikte, Türkiye’de engelli sayısına ilişkin belirli araştırma sonuçları mevcuttur. 2002 yılında TÜİK tarafından bu sayının nüfusu yüzde 12,29’u olduğu ifade edilmiştir. Eksik ve yetersiz de olsa tüm araştırmalar gösteriyor ki Türkiye’de yaşayan engelli kişi sayısı nüfusun %10’undan fazladır. Buna göre Türkiye’de en az 8.5 Milyon engelli kişi yaşamaktadır.

Engelli veya engelsiz tüm yurttaşlarımızın toplumsal yaşamda etkin bir şekilde yer alabilmesi, fırsat eşitliğinden yararlanması ve hiçbir ayrımcılığa uğramadan haklarının korunması geleceğe güvenle bakmamızın temel şartıdır. Anayasamızda yer alan sosyal devlet ilkesi gereğince insanlarımızı sosyal hukuk devleti ve adalet ilkeleriyle bağdaşmayacak surette sınırlayan siyasal, ekonomik ve sosyal engelleri kaldırmak, insanın maddi ve manevi varlığının gelişmesi için gerekli şartları hazırlamak devletin görevidir.

Yasal mevzuattan “sakat, özürlü, çürük” kelimelerini çıkararak, bunları “engelli” kelimesiyle değiştirmek yeterli değildir. Bugün İş Kanunu’na göre 50’den fazla çalışana sahip özel sektör işletmelerinin çalışanlarının en az %3’ünün engelli bir birey olması gerekiyor. Kamu sektöründe ise engelli kontenjanı en az %4 olmalı. 2020’deki memur sayısı 4 milyon 698 bin 941iken Engelli memurlara sağlanması gereken istihdam sayısı 187 bin 957 olmalıyken engelli memur sayısı 57 bin 408’dir. Rakamlarda göstermektedir ki bu konuda gerekli hassasiyetler halen gösterilmemektedir. Bu düşüncelerle, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü kutlar, zor şartlar altında hayat mücadelesi veren tüm engelli yurttaşlarımıza ve onlara desteğini hiçbir koşulda esirgemeyen ailelerine sevgi ve saygılarımı sunarım.

PAYLAŞIN
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Hakkında haber news24

Tekrar kontrol edin

Gezici Kütüphane her yerde

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Gezici Kütüphane otobüsü ‘Kitobüs’ ile ilçe ilçe gezerek ilkokul öğrencileri ile buluşuyor. Çocuklara okuma alışkanlığı ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir